Ramazanın olmazsa olmaz içeçeği meyan kökü şerbeti

emral

Aktif Üye
Üye
Ramazanın olmazsa olmaz içeçeği meyan kökü şerbeti
meyan şerbeti neden olur ne zaman tüketilir nasıldır hakkında genel bilgiler burda melekler
HERKESE HAYIRLI BAYRAMLAR DİLERİM...

erik-3cf.jpg

Meyan şerbeti meyan kökünden elde edilen bir içecek. Gaziantep'de özellikle yaz aylarında ve ramazanda tercih edilir. Eskilerden kalma adet üzere çarşıda-pazarda sırtlarında taşıdıkları düğümde satıcıları vardır. Ramazanda ise köşe başlarında şeffaf poşetlere doldurulmuş şerbetlerin başında duran çoğunlukla çocuklardır. Dileyen evinde de hazırlayabiliyor. Serinletici özelliği yanında farklı faydaları da var.

iii-15b.jpg

Gaziantep'de yaşıyorsanız eğer ramazanda hazırlanmış meyan şerbeti bulmakta zorlanmazsınız. Ama biz şerbetimizi kendimiz evde yapmayı tercih ediyoruz, yazın ve ramazanda.

Tadının nasıl olduna gelecek olursak. Aslında ben geçen yaza kadar pekte içemiyordum. Ağızda bıraktığı mayhoş tattan haz almıyordum. Şeker konmadı halde doğal bir tatlandırıcı var içinde. Biraz da meyan köküne ve yapana bağlı olarak rengi duru veya koyu veyahut tadı çok hoş veya acı olabiliyor. Benim için şimdi şerbet hem içmesini sevdiğim hem hazırlamasını sevdiğim bir içecek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
emralcim ben pek sevmem meyan şerbetini ama burda çok tüketiliyor özellikle ramazandaa sonra hayır için falan ama ben içemiyorum faydası çok keşke içebilsem
güzel paylaşım için teşekkürlerr

Geri