Sarışın, mavi gözlü kadınlar, dikkat !

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Sarışın, mavi gözlü kadınlar, dikkat !
mavi gözlü kadınlar sarışın mavi gözlü bayanlar esmer kadınlar esmer bayanlar sarışın yeşil
Ne yazıkki biz kadınların korkulu rüyasıdır kemik erimesi.Hala bunun ne olduğunu bile bilmeyen yada bu durumlarda ne yapması gerektiğini bilmeyen kadınlarımız var..

Peki bu kemik erimesi kimler için daha çok risk taşıyor?Araştırmalara göre bu riski en fazla taşıyan kişiler sarışın ve mavi gözlü kadınlarmış

Kemik erimesi hastalığı osteoporoz en çok sarışın ve mavi gözlülerde görülüyor...

Kadınların korkulu rüyası kemik erimesi hastalığı "osteoporoz"un en çok sarışın ve mavi gözlülerde görüldüğü ortaya çıktı. Bu hastalıkta erken tanı çok önemli. Süt ve egzersiz ise en iyi ilacı...

Dünya'nın her yerinde milyonlarca yaşlı insanı yataklara ve tekerlekli sandalyelere bağlayan kemik erimesi osteoporoz hastalığı en çok mavi gözlü sarışın kadınları etkiliyor. Vejetaryen diyet uygulayanlar da hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Sadece Amerika'da 12 milyon kişinin yakalandığı hastalıkta yıllık tedavi giderleri ise 14 milyar dolar. Avrupa ülkelerinde ise yıllık osteoporoz harcama tutarı 10 milyar doları buluyor.

Osteoporoz birim hacme düşen kemik kütlesinde azalma kemik dokusunun mikro mimarisinin ve kemik kalitesinin bozulması sonucu kırılganlığın artması olan sistemik bir iskelet hastalığı olarak tanımlanıyor. Osteoporoz alınacak önlemler ile engellenebiliyor. Kemik erimesinde alınacak önlemler arasında en önemli yeri süt alıyor. Ardından ise düzenli egzersiz geliyor. Fakat aşırı egzersiz yine riski artırıyor.

Klasik radyolojik yöntemler olan düz röntgen filmleriyle osteoporoz tanısının koyulmasının hatalı olduğunu belirten Arza Sağtaş DEXA adı verilen özel yöntemle sonuca ulaşılabileceğini söyledi. Osteoporozda bir kadının boyu ileriki yaşlarda 20 cm'ye kadar kısalabiliyor ve en çok omurları etkiliyor.

Sağtaş yetişkinlerin günde 2 su bardağı çocukların ergen dönemi gençlerin gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların ise günde 3 ya da 4 bardak süt içmeleri gerektiğini vurguladı. Yapılması gereken diğer şeyler ise şöyle...

Gece yatarken bir bardak süt içilmeli ya da bir kase yoğurt tüketilmeli.

Bol bol su ve maden suyu içilmeli.

Güneş ışınlarından her gün yararlanılmalı. D vitaminini artıracaktır.

Her gün mutlaka 30 dakika yürünmeli.

Ağırlıklarla yapılan kas kuvvetlendirici egzersizler haftada 2 gün öneriliyor.

Sebzeleri pişirirken buharla pişirmeye özen gösterilmeli.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanı Uzm. Dr. Arzu Sağtaş kemik erimesi hastalığının en çok kimlerde görüldüğünü şöyle sıraladı: "Beyaz ırk ve Asya orijinli kadınlar barışın mavi gözlü ince ciltli minyon tipler ailede osteoporoz öyküsü olanlar geç veya düzensiz adet sorunu olanlar erken menopoza girenler yetersiz kalsiyum ve fazla fosfor alımı olanlar vejetaryen diyet uygulayanlar süte duyarlılığı olanlar aşırı alkol kahve tuz tüketimi olanlar menopozdan sonra aşırı protein tüketimi olanlar sigara içenler aşırı egzersiz yapanlar ve egzersiz hiç yapmayanlar osteoporoza neden olan ilaçların kronik kullanımı osteoporoza neden olan hastalıkları olanlar"

İyi be ben kaytardım :D:D Esmer kara gözlü bir hatunum ben :D:D Sarışın, mavi gözlü kadınlar düşünsün değil mi Mawi :D:D

Paylaşım için tşkler adminim :)

Sarışın mavi gözlü olabilirim ama kemik yok bende anne sütü de almadım üstelik 7 aylığım olmayan şeyin neyi ericek :D:D:D

Geri