Sokratın Konuşma Testi (Bu Yazıyı Okuyun)

aSqimSin

Yeni Üye
Üye
Sokratın Konuşma Testi (Bu Yazıyı Okuyun)
konuşma testi konuşma testleri birinin arkasından konuşmak
İnsan kendini tutamıyor bazı zamanlar.. Konuşuyor birinin arkasından.. Bu bazen sinirden olabiliyor ama çoğu bizim dedikodu dediğimiz şey oluyor. Bazıları vardır.. Birinin hakkında bişeyler duymayıversin,o gece karnına sancılar girer ve ertesi sabah bütün mahalleliye çay içmeye gider.. Söylemelidir çünkü o kişinin hakkında duyduklarını..! Komşusunun veya arkadaşının hakkında birşey duymuştur..! Son derece ayıp ve ahlaksızca olan bu davranışı kınıyor ve size bu yazıyı okutmak istiyorum kızlar. Lütfen sonuna kadar okuyun ve hayat çizginizi bu yazıya göre belirleyin.. Bunun bir de dini boyutu var. Hem günaha girmemiş olursunuz. Çünkü bir kişinin hakkında biri size birşey söylüyorsa ve bu şey doğru değilse, siz de bu şeye inanmışsanız vay halinize..
Sizi çok seviyorum ve böyle davranışlarda bulunmanızı istemiyorum. Yazıyı okuyun meleklerim. İyi okumalar.. Huzurlu günler..
:tik:

Bir gün bir tanıdık büyük filozofa rastladı ve dedi ki, "Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun ?"

Bir dakika bekle diye cevap verdi Sokrat. Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.

"Üçlü Filtre?"

Birinci filtre "Gerçek Filtresi" Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?"

"Hayır," dedi adam " Aslında bunu sadece duydum ve ....

"Tamam," dedi Sokrat Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Simdi ikinci filtreyi deneyelim, " İyilik Filtresini."

Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi ?

"Hayır, tam tersi..."

"Öyleyse, "diye devam etti Sokrat. Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin.Fakat yinede testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı. " İse yararlılık filtresi."

Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim isime yarar mi ?

"Hayır", gerçekten değil.

"İyi" diye tamamladı Sokrat; Eğer ,bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve ise yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki ?

Kaynak: biymed

Son düzenleme:
Geri