Söz verip sözün de durmamak münafıklık değil mi

B

Beyzanur1122

Forum Okuru
Söz verip sözün de durmamak münafıklık değil mi
Sözünde durmamak münafıklık alametimidir

Merhaba ben 27 yaşında dinimizi yaşamaya çalışan bir bayanım arkadaşlarıma karşı çok iyi niyetliyim sanırım çünkü bir arkadaşımın saçmalıkları ve sanırım artık iyi niyetten çıkan davranışları ve yaptıkları beni çok etkiledi canım çok sıkılıyor. ben ona her zaman destek olmuşumdur her zaman her dediğine koşmuşumdur ama o ne zaman söz verse yapmıyor ve uyduruk bahaneler üretip geçiştiriyor ama artı son yaptığı gerçekten son olsun istiyorum. Çünkü yine söz verdi hatta ben istemedim talep de etmedim ben hallederim ben yaparım arın merak etme dedi ve yapmadı yine uyduruk bahaneler ve ben onun yüzünden sıkınılı bir gün yaşadım yahu nasıl arkadaşsın sen sana basit şeylerde bile güvenemeyecekmiyim sana güvenmeyeceksem verdiğin sözleri tutmayacaksan benimle arkadaşlığının bir anlamı yok söz verip de sözünde durmamak münafıklığın alameti değil mi

Merhaba BeyzaNur ,

Belli ki canın çok sıkılmış moralin bozulmuş ve içinde o arkadaşına karşı çok şey biriktirmişsin. günümüz de maalesef arkadaşlıkların çoğu ticarete dökülmüş adeta hep ne alırım ne veririm ne çıkarım olur gibisinden ama gerçek arkadaşlıkları tenzih ederek söylüyorum. Sorduğun soru ve yaşadığın olay günümüzün tipik sorunlarından bir tanesi , adı üzerinde arkadaş yani sana arka çıkan destekleyen seni kollayan demektir ama nerde şimdi binde bir bulabilene aşk olsun. Canım sorduğun sorunun tabiki cevabı evet, sözünde durmamak münafıklık alametidir , duramamak değil durmamak yani sözünde durmaya imkanı olduğu halde durmamak münafıklık alametidir ve onlar konuştukları zaman yalan söylerler. Sana tavsiyem arkadaşlığını gözden geçir ,arkadaşlık sadece bir tarafın fedakarlığı üzerine kurulmaz ve anlatığın kişiyle arana mesafe koy, sen daha iyi tanıyorsun okişii kararı sen ve ha bir de insanlaa hüküm vermek Allah'ın işidir bırak kim kafi kim münafık bizi ilgilendirmez o hüküm ama tedbiri de elden bırakmamak lazım yani o kişiyi alenen münafık ilan etmek çok da doğru olmaz bir faydası da olmaz.

Geri