1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm Donasyonu Için Donör Nasıl Seçilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm donasyonu nedir,sperm donasyonu donörü nasıl seçilir,sperm donasyonunda donör seçimi,sperm donasyonu hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  sperm donasyonu için kullanılacak olan spermler sperm bankalarından elde edilmektedir. sperm bağışı yapan kişiler sağlık ve ruhsal kontrolden geçirilmektedir. sperm bankalarından spermler seçilirken gereken kurallara uyulmalıdır.

  sperm donasyonu kimlere uygulanır?

  Menisinde hiç sperm bulunmayan erkekler,
  Menisinde sperm olup da yumurta dölleme yeteneği olmayan spermleri taşıyan erkekler
  Genetik hastalığı olan ve bu hastalığını çocuklarına bulaştırma riski olan erkekler,
  Mikrotesa yöntemi ile sperm bulunamayan erkekler
  Evlilik yapmadan çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar

  sperm donasyonu için donör nasıl seçilir?

  Daha önce gerekli tüm testleri yapılmış ve döllenebilirliği kanıtlanmış spermler dondurulup bankamızda saklanır. 6 aylık karantina sonrası tekrarlanan testlerde problem olmaması halinde kullanılır.

  sperm donasyon’u nasıl uygulanır?

  sperm donasyonu öncelikle alıcı çiftin eşinin yumurtalarının çoğaltılması işlemiyle başlar. Bu işlemi çiftler ikamet ettikleri bölgelerdeki kendi doktorları kontrolünde veya bizim önerebileceğimiz doktor tarafından takip altında yaptırabilir. Anne adayının yumurtaları belli büyüklüğe ulaştıkları zaman yumurtalar Kıbrıs’ta toplanır. Ve baba adayının özelliklerine uygun bir sperm bankadan alınarak mikroenjeksiyon yapılır. Elde edilen embriyolar 2-5 gün içerisinde anne adayına transfer edilir, ve 12 gün sonra hamilelik sonucu beklenir.

  Alıcının bilgilendirilmesi

  Donör spermle intrauterin sperm inseminasyonu(aşılama) kararı almak çiftler için oldukça güç bir karardır. Bu nedenle bilgilendirme seansı çiftlerin bu konuda aydınlatılması ve bu konuda fikirlerinin alınması ve tedavi hakkında yeterli bilgilenip bilgilenmediklerinin saptanması açısından önemlidir.
  sperm donasyonu sonucu doğan çocuklar bu tedaviyi kabul eden çiftin çoçuklarıdır.
  Alıcı çift tedavinin gebelik veya canlı doğumla sonuçlanmama olasılığı hakkında bilgilendirilmelidir. Çift vericinin uygun secildiği, tarama testlerinin yapıldığı ve kendilerine uygun vericinin seçildiğinden emin olmalıdır.
  Çift, çoğul gebelik riski açısından bilgilendirilmelidir.

  Alıcının değerlendirilmesi

  Doktor ayrıntılı muayenin yanında annenin tıbbi ve aile öyküsünü araştırmalıdır. Ultrasonografik yöntem ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilmelidir. Hormon testleri istenmelidir. Kan grubu ve Rh durumu saptanır.
  Donör sperm uygulamasında iki yaklaşım vardır, birincisi intrauterin inseminasyon(aşılama) , diğeri IVF' (Tüp bebek)' dir.

  Alıcı için tarama testleri

  Çiftlerin her ikisinden de HIV, hepatit B ve C gibi seksüel yolla bulaşan hastalıklar için testler istenir. Bayanın rubella ve sitomegalovirus açısından aşılanıp aşılanmadığı araştırılmalıdır.
   
Sperm Donasyonu Için Donör Nasıl Seçilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. fondöten nasıl seçilir?

  fondöten nasıl seçilir?

  Ben makyaj yapmaya yeni başladım sayılır. Daha doğrusu bilinçli olarak yapmaya.Yeni yeni cildimi ve malzemeleri tanıyorum.Sizden ricam fondöten nasıl seçilir, cilde göre tabi ?
 2. Makyaj Fırçası Nasıl Seçilir?

  Makyaj Fırçası Nasıl Seçilir?

  Bu sayfa; Makyaj Fırçası Nasıl Seçilir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, makyaj malzemeleri satın alırken kimi zaman boşuna harcadığımız paralar oluyor. Ya kendimize uygun ürünü yanlış seçiyoruz ya da sırf markasından ya da görüntüsünden ötürü kanıp, alabiliyoruz. Oysa a'dan z'ye makyaj malzemeleri bize en uygun ve yakışan neyse ona göre satın alınmalı. En basiti bir...
 3. Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

  Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

  güneş gözlüğü seçimi güneş gözlüğü alırken güneş gözlüğü nasıl alınır Sevgili melekler, aslında güneş gözlüğü sadece yazın kullanılmaz. Sonbahar ve kışın güneş olan günlerinde de göz sağlığı için kullanmak gereklidir. Peki göz sağlığı açısından kullanmamız gereken güneş gözlüğünü neye göre seçmeliyiz? Sadece belli bir markanın olduğu için mi, o yılın modası olduğu için mi? Elbetteki...
 4. Yumurta Donasyonu Için Donör Nasıl Seçilir?

  Yumurta Donasyonu Için Donör Nasıl Seçilir?

  yumurta donasyonu nedir,yumurta donasyonu donör seçimi,yumurta donasyonu için nasıl bir donör seçilir,yumurta donasyonu ve donör seçimi hakkında bilgiler Yumurta Donasyonu kimlere uygulanır? Rahmi olupta erken menapoza girmiş kadınlara, Menapozdaki kadınlara, Herhangi bir nedenden dolayı yumurtalıkları alınan kadınlara, Radyoterapi veya kemoterapi nedeniyle yumurtalık etkinliği yitirmiş...
 5. Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

  Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

  Sperm Donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş; herhangi bir şekilde sağlıklı ya da yeterli derecede sperm elde etme şansı bulunmayan, azospermi ve benzer sorunları yaşayan erkeklerin başvurabileceği, yaklaşık 100 yıldan beri kısırlık (infertilite) tedavisinde kullanılan, etkin bir yöntemdir. Sperm Donasyonu işlemine karar vermeden önce; menilerinde hiç sperm olmayan erkeklerin...

Sayfayı Paylaş