Spor Yapmaya Başlamadan Önce Ne Yemeli ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Spor Yapmaya Başlamadan Önce Ne Yemeli ?
egzersiz öncesi beslenme
spordan önce ne yemeli

Sevgili melekler, yaz geldi ve artık fazla kilolarınızı atmanız gerekiyor. Hemen bir diyete ve egzersiz programına başlamalısınız. Bunun için bilinçli olmalısınız ve bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz. Egzersiz için ağır olmayan hareketlerden başlayın. Tabi bu, yaşınız ve hareketliliğinize göre değişir. Yalnız yapacağınız spordan önce ne yemeli bu konuda da bilgi sahibi olmanız şart. Çünkü spor öncesinde doğru beslenirseniz kan şekeriniz dengelenir ve daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bu yazımızda egzersiz öncesi beslenme hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz..

spor-3b4.jpg

Yaptığınız egzersizlerin üzerinde yediklerinizin etkisi büyüktür. Spor öncesinde doğru beslenerek, spor esnasında kan şekeri dengenizi sağlayabilir ve daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bu nedenle egzersize başlamadan bir saat önce hafif bir atıştırmalık tüketmelisiniz.

Biz size birkaç örnek verelim.

Meyveli smoothie

Yapılan araştırmalara göre, yeteri kadar C vitamini alanlar, egzersiz yaparken daha fazla yağ yakabiliyorlar. Dolayısıyla, C vitamini açısından zengin bir meyve seçerek, spora başlamadan önce kendinize meyveli bir smoothie hazırlayabilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Boş bir mide ile egzersizlere başlamamak için, yulaf ezmesi sabah sporlarına en uygun yiyecek. Hatta içine meyve karıştırdığınızda, hem daha güzel bir tat yakalayabilir, hem de daha yoğun enerji depolayabilirsiniz.

Muz

Karbonhidrat açısından zengin olan muz, içerdiği şeker ve nişasta bakımından egzersiz sırasından yeterli enerjiyi sağlamak adına ideal bir seçim. Uzmanlar, spora başlamadan 45 dakika- 1 saat öncesinde yenilen orta boy bir muzun, tüm egzersiz rutininiz sırasında sizi zinde tutmaya yeterli olacağını söylüyorlar.

Enerji bar

Yağ ve şeker bakımından düşük, karbonhidrat bakımından zengin bir yiyecek olan enerji bar, iş çıkışı spor salonlarına gitmeyi tercih edenler açısından da pratik bir çözüm.

Yoğurt

Sindirimi kolay ve protein bakımından yüksek bir yiyecek olan yoğurt, zorlayıcı egzersizler sırasında güç ve enerjinizi korumaya yardımcı olur.

Egzersizlerimden önce yumurta vazgeçilmezlerim arasında. Hem protein açısından çok yüksek besin değerine sahip hem de tok tutma özelliğiyle yaptığım diyette bana yardımcı da oluyor. Bunun yanında lif değerleri yüksek besinler tüketmekte oldukça yararlı oluyor. Genelde egzersizlerimi kahvaltıdan sonra yapıyorum. Light süt ile 2 kaşık yulafı birlikte tüketiyorum bazen de bunların içerisine kuru meyveler ekliyorum hem tatlandırma açısından hem de enerji açısından oldukça yararlı oluyor. Egzersiz öncesi beslenme çok önemli hele ağır antrenmanlar yapanlar mutlaka ama mutlaka dikkat etmeliler diye düşünüyorum. Ben egzersizlerimi evimde kendi vücut ağırlığımla yaptığım için yaptığım normal ve doyurucu bir kahvaltı beni idare ediyor.

Uygun bir diyet disiplinine sahip olamadıktan sonra yaptığımız sporunda kendimizi yormaktan başka bir işe yaramayacağını da unutmamamız gerekir.

Geri