Terör kapattı şimdi yeniden açılıyor...

sevgi10

Üye
Üye
Terör kapattı şimdi yeniden açılıyor...
Türkiye, terör yüzünden son 25 yılda büyük bedeller ödedi. Can ve mal kaybının yanı sıra özellikle 90'lı yıllarda Doğu'da yüzlerce okul kapandı.

Diyarbakır, Van, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari'de yaklaşık 300 bin çocuk, eğitimden mahrum kaldı. Dört bin köy güvenlik gerekçesiyle boşaltılırken, bölgedeki eğitimi engellemek isteyen PKK, 150'den fazla öğretmeni öldürdü. Ancak son yıllarda durum hızla değişiyor.
Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi'nin uygulandığı 2003 yılından sonra okullar peş peşe eğitime başladı. Vatandaşların köylerine dönmesiyle birlikte çocuklar önce taşımalı eğitime, ardından okula kavuştu. Doğu ve G.Doğu'daki 12 ilde kapalı bulunan 791 okuldan 698'i gerekli onarımdan sonra yeniden öğrencileriyle buluştu. 16 yıl önce kapısına kilit vuru- lan Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Kütüklü Köyü İlköğretim Okulu'nda şimdi 40 çocuk ders görüyor.

Diyarbakır'ın Hani ilçesinin dağ köylerinde 1990-1993 yılları arasında öğretmenleri öldürülüp, binaları ateşe verilen okullar, 18 yıl aradan sonra yeniden eğitime başladı. Köy halkının talebi üzerine okulların açılması için büyük çaba gösteren yetkililer, harabe haldeki 6 ilköğretim okulunu onartarak, eğitime açtı. Hani'nin Bingöl sınırında bulunan Kaledibi köyü Güzelce mezrası bu okullardan biri. 1992'de köy okulunu teröristlerin ateşe vermesi üzerine yaklaşık yüz öğrenci okulsuz kalır. 1993'te ise vatandaşlar göç etmeye başlar. 2000 yılında başlayan köye dönüşlerle okulların açılması yeniden gündeme gelir; ancak bu sefer de görev yapacak öğretmen bulunmaz.
Geçen yıl okul binalarını ilçe kaymakamının desteğiyle onaran Hani İlçe Milli Eğitim Müdürlü Mehmet Ali Ceylan, 6 ilköğretim okulunu yıllar sonra eğitime açtı. Güzelce'de şimdi 50 öğrenci ders görüyor. Öğrencilere iki sözleşmeli öğretmen ders veriyor. Hani İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Ceylan'ın verdiği bilgilere göre; Bingöl- Hani sınırında bulunan Güzel mezrasında 18 yıldır kapalı olan okul da 2006 yılında eğitime kazandırılmış. Okulda şu anda 25 öğrenci eğitim görüyor.

Hani ilçesine 30 km uzaklıktaki Yukarı Turalı Çayır mezrasındaki okul da 1993'te köye gelen bir grup terörist tarafından ateşe verilmiş. 2002'de köye dönüşlerin başlamasından sonra 2006 yılına kadar çocuklar taşımalı eğitimle Hani'ye taşınmış. Ardından köydeki okul binası onarılmış. 2006'da köye atanan sözleşmeli bir öğretmen çocuklara ders vermeye başlamış. Şimdi köydeki tek derslikli binada 20 öğrenci okuyor. Yukarı Ovacık mezrasındaki okul binası ve öğretmenler de terör kurbanı olmuş. 1992 yılında öğretmenler köye gelmemeleri konusunda tehdit edilmiş. Okul binası ateşe verilmiş.
Daha sonra yeni bir okul binası inşa edilmiş. Şimdi köydeki çoğu kız 20 çocuk okullu olmanın mutluluğunu yaşıyor. Benzer sıkıntıları yaşadıktan sonra yeniden okula kavuşan Kalaba Köyü Gürbulak mezrasında ise 35 öğrenci var. Mezrada öğretmenlik yapan Burhan Ü., kendisinin de burada doğup büyüdüğünü; ancak çok zor şartlarda okuduğunu anlatıyor. Ünsal, "Buradaki çocuklar eğitime muhtaç. Çünkü yıllardır ne okul vardı ne öğretmen. Okul onarılırken öğretmenlik yapmak için müracaat ettim. Eğitim adına çok güzel bir ortam oluştu. Köy halkından büyük destek görüyorum." diyor.

Hani Milli Eğitim Müdürü M. Ali Ceylan, "Bölgemizdeki olaylar nedeniyle köylerimizde eğitim verilmiyordu. Taşımalı eğitim yapılıyordu. Kaymakamlığın öncülüğünde 18 yıldır kapalı bulunan 6 ilköğretim okulunu yeniden eğitime açtık." şeklinde konuşuyor.

Geri