Testosteron düşüklüğü neden olur?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Testosteron düşüklüğü neden olur?
Testosteron, insan vücudu tarafından üretilen bir hormondur. Genellikle erkeklerdeki testislerde üretilir. Sperm üretimini ve bir erkeğin seks hareketini uyarır ve aynı zamanda kas ve kemik kütlesinin oluşmasına yardımcı olur. Düşük testosteron doktorlar tarafından testosteron hormonunun anormal bir seviyesini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Testosteron, testosteron nedir, testosteron nedenleri ,testosteron düşüklüğü, testosteron düşüklüğü tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


Testosteron düşüklüğü neden olur.jpg
Testosteron, her iki cinsiyetteki adrenal bezlerde ve erkeklerin testislerinde ve dişilerin yumurtalıklarında üretilen steroid bir hormondur. Testosteron, erkekte görülen daha büyük kemik ve kas gelişimi de dahil olmak üzere, erkek cinsiyet özelliklerinin oluşumundan ve bakımından büyük ölçüde sorumludur. İnsanlardaki testosteron seviyeleri beyinden salınan hormonlar tarafından düzenlenir; Erkeklerde hipotalamus ve beyindeki hipofiz bezleri ergenlik döneminde testosteronu arttırır ve erkek özellikleri gelişir


Testosteron düşüklüğü neden olur?

Düşük testosteronun nedeni çoktur, ve üç kategoriye ayrılabilir: (birincil, ikincil ve üçüncül )Testosteron seviyeleri doğal olarak yaşla birlikte 30 yaş civarında başlayarak azalmaktadır. Genç erkeklerde düşük testosteron, bir veya iki testisin bozukluğundan , kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak , genetik bir kusurdan dolayı ortaya çıkabilir.Ayrıca düşük testosteron depresyon ile bağlantılıdır ..
Obezite
Diyabet (tip 2)
Kronik tıbbi durumlar (özellikle karaciğer veya böbrek hastalığı )
Hormonal bozukluklar
Enfeksiyonlar
İlaçlar

Hem psikolojik hem de duygusal konuların yanısıra medikal koşullar nedeniyle de cinsel istekte bir düşüş gelişebilir. Engellenmiş cinsel istek, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir tür cinsel işlev bozukluğudur.


Düşük testosteron bir kan testi ile saptanır.Testosteron tedavisi, hipogonadizm etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir, ancak testosteron tedavisinin, başka türlü sağlıklı olan yaşlı erkekler için herhangi bir fayda sağlayıp sağlayamayacağı belirsizdir.

Normal yaşlanma için testosteron tedavisinin riskleri nelerdir?
Testosteron tedavisinin çeşitli riskleri vardır. Örneğin, testosteron tedavisi şunları yapabilir:

Uyku apnesine katkıda bulunur
Akne veya diğer deri reaksiyonlarına neden olur.
Prostatın kansersiz büyümesini uyarabilir
Göğüsleri büyüme
Sperm üretimini sınırlandırır veya testisin küçülmesine neden olur.
Kan pıhtısı oluşma riski artabilir

Ayrıca, testosteron tedavisi kalp hastalığı riskinizi de etkileyebilir. Araştırmaların sonuçları çelişkilidir, bu nedenle kesin risk henüz netleşmemiştir.Testosteron tedavisi, büzülmüş testisler, saç dökülmesi, akne, göğüs büyütme ve kısırlık gibi yan etkilere neden olabilir.


Altta yatan neden kalıtsal genetik faktörlerin veya kemoterapi gibi gerekli tedavilerin neden olduğu bir hastalık olması durumunda, genetik faktörlerin neden olduğu düşük Testosteronun önlenmesi mümkün değildir.Düşük Testosteronlu hastalar için görünüm, kişinin cinsiyetine, yaşına ve tedaviye verdiği cevaba bağlı olarak iyi ila kötü arasında değişebilir.

Bazı kişilerde genellikle genetik veya altta yatan hastalıklar nedeniyle düşük Testosteron engellenemez; Bununla birlikte, diğer bireylerde, yaşam tarzı değişiklikleri ve seçimlerle düşük Testosteron önlenebilir veya geciktirilebilir .Testosteron testi neden yapılır ?

Kadınlarda Testestoron Düşüklüğü

Vitamin ve Mineraller Testosteronu Nasıl Etkiler?


 
Üst