Tükürük köftesi yapılışı

deniz-07

Rüya Tabiri Editörü
Tükürük köftesi yapılışı
köfteler tükürük köftesi nedir nasıl yapılır neden bu adla anılır merak ediyorsanız buyrun melekler.Evet bir kurban bayramı daha geçirdik geldi geçti ve bitti.Geriye kalan ise tatlı bir yorgunluk ve tabiki de etler kıymalar mangalıkklar.Bugün bende kıymalı tariflere bakmak için nette dolaşırken karşıma bu köfte tarifi çıktı.Önce Gaziantep usulu arap köftesine baktım.ardından tükürük köftesini araştırmaya koyuldum bu nedir nasıl yapılır diye ve en önemlisi neden böyle bir ad konulmuş diye yaptığım araştırmada aldığım bilgiler şu şekilde arkadaşlarTükürük köftesi̇ genelli̇kle seyyar saticilarda ucuza i̇mal edi̇len köfteler i̇çi̇n kullanilan bi̇r deyi̇mdi̇r.Kıyma pahali olduğu i̇çi̇n bazi saticilar uyaniklik yaparak harcini yani̇ ekmek i̇çi̇ni̇ maydonozun bol mi̇ktarda köfteye katinca harç elleri̇ne haddinden fazla yapişmakta.Yapişkanliği azaltmak ve Köfte şekli̇ vermek i̇çi̇n elleri̇ne tükürerek köfteyi̇ i̇mal ederler.i̇şte sokakta satilan köfteni̇n o karşi konulamaz tadi a buradan gelmektedi̇r.

kofte-3c2.jpg

Yani bu köfteye dayanamayıp dışardan alıp yediğim günler aklıma geldi ve nasıl bir duyguya kapılacağımı kestiremedim.Şimdi size bu köftenin malzemelerini ve yapılışını vereceğim..;

TÜKÜRÜK KÖFTESİ

600 g koyun, sığır karışık kıyma
1 dilim ekmek
2 yumurta
1 soğan
keklikotu
zeytinyağı
tuz
karabiber (veya kırmızı biber)

1 dilim ekmeği suda ıslatıp iyice suyunu sıkın, bir kaba aktarın. Üzerine çok ince kıyılmış soğan, yumurtalar ve baharatları ekleyip biraz yoğurun, en son kıymayı katarak en az 10 dakika beraber yoğurun. Hamurdan ceviz kadar parçalar alarak ince uzun biçimde köfteler yapın, bu köfleri buzdolabında 6 saat dinlendirin. Kızgın mangalda ya da yağsız tavada, her yanını 5'er dakika pişirin.

detail_3072009234115109590-4f.jpg

Eminim bu fotoları gördükten sonra hemen kollarınızı sıvayıp köfte hazırlığına koyulacaksınız...Ama unutmayın ellerinize köftenin yapışmaması için yağ kullanın

2vskv36-2c6.gif

Geri