Twitter Kullanma Klavuzu

HaYaL

Daimi Üye
Üye
Twitter Kullanma Klavuzu
twitter dan nasıl çıkılır twitterdan nasıl çıkılır retweet silinir followers silinir twitterdan çıkarım
twitter-bird-5045.png

Twitter son zamanlarda özellikle ünlülker arasında çok rağbet gören sosyal bir paylaşım sitesi.Facebook'u çözdük ama Twitter daha yeni olduğu için bi çoğumuz bu konuda bilgisiz.Mesela ben .:)Twitter hesabım var ama açıkçası ne olduğunu bile unuttum.Nasıl kullacağımı da anlamamıştım zaten.Ama bu yazıda Twitterın nasıl kullanılacağı çok güzel anlatılmış.Hadi iyi Retweetler meleklerim...

Bu arada Twitine twitine twitine bandım,retiwit mi sandın replay edip yazdım .:D
:dp178::dp178::dp178::dp178:

Popülerliği günden güne artan Twitter'ı nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Twitter, yazmaktan ziyade bir şeyler okutmak demek. Yani bir anlamda, yazdıklarınızı kaç kişi takip ediyorsa o oranda Twitter'lısınız. Dolayısıyla twitter'da popüler olmak, takipçilerin (followers) sayısını artırmak tweetçilerin tek derdi haline geldi. Aşağıda buna dair birkaç ipucu veriyoruz ancak tweet bağımlısı olmamanız için uyarılarımızı da okumadan geçmeyin...

Önce takip edin

Hesabınızı açtıktan sonra önce arkadaşlarınızı sonra da popüler isimleri takip listenize ekleyin. Listenizi geniş tutun. Ne kadar çok kişiyi takip ederseniz tweet dağarcığınız o kadar genişler.

Takipçisi çok olanlara 'retweet'lik mesajlar atın

Takipçisi çok olan popüler kişilere, yazdıkları ya da gündemdeki konuyla ilgili 'retweet' yapabilecekleri usta işi mesajlar atın. Bu popüler kişi sizin yazdığınız mesajı kendi listesine yollarsa binlerce kişiye reklamınızı yapmış olursunuz.

Yazacağınız Tweet'leri 'akıllı' seçin

Unutmayın, 'tweet' sizin o anki duygu ve düşüncelerinizdir. Bir olay hakkında söylemek istediklerinizdir. 'Şu an otobüsteyim', 'trafik tıkandı', 'canım sıkılıyor' gibi basit cümleler yerine, aynı durumları ifade edebilecek daha ilginç söz öbekleri kullanmaya çalışın.

Edebi alıntılar her zaman işe yarar

Dillere pelesenk olan, internette her köşe başında karşınıza çıkan 'özlü sözler' yerine, okuduğunuz son kitaptan ya da ünlü bir şairden yapacağınız alıntı, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Ama olayı abartıp kitabın tamamını ya da şiiri Twitter'a yazmaya kalkmayın.

Tweet attığınız saatlere dikkat edin

Sabah çok erken saatlerde ya da gecenin bir yarısı attığınız mesajların okunması ve paylaşılması ihtimali düşecektir. Bu sebeple gün boyu belli aralıklarla tweet yazmanızda fayda var.

Gündemi takip edin

Tweet gündemini iyi takip edin ve varsa cevaplarınızı zamanında yazın. Sabah paylaşılan bir tweet'e öğleden sonra cevap yazmak anlamlı olmayacaktır. Unutmayın, zamanında katılmadığınız bir tweet akışı sizi komik duruma düşürebilir.

e-posta imzanıza ekleyin

Twitter hesabınızı e-postanızda yer alan telefon ve adres bilgilerine ekleyin.

Temel Twitter sözlüğü

Tweet: 140 karakterle sınırlı, yazdığınız mesaj ya da mesajlar.

Following: Sizin takip ettiğiniz Twitter kullanıcıları.

Followers: Sizi takip eden kişiler ve hesaplar.

@: Kullanıcı adının başına geldiğinde o kullanıcıya direkt tweet atmaya yarar. e-posta işareti ile karıştırılmamalı.

#: Belirli bir konudaki tweetlerin paylaşılması için kullanılan işaret.

Geri