Unakıtan: İşsizlik yüreğimizi dağlıyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Unakıtan: İşsizlik yüreğimizi dağlıyor
Dünyadaki krizin Türkiye'yi de etkilediğini söyleyen Bakan Unakıtan, "İşsizlik yüreğimizi dağlıyor" dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Eskişehir'in Emek Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda bir araya geldiği partililere hitaben yaptığı konuşmada, dünyada bir ekonomik bir kriz olduğunu belirterek, bu ekonomik krizin istismar edildiğini söyledi.

''Bu krizin sadece Türkiye'de olduğu yönünde konuşanların bulunduğunu'' ifade eden Bakan Unakıtan, şöyle konuştu:

''ABD'ye, Avrupa'ya Japonya'ya, Asya'ya bir bak. İnim inim inliyorlar. Bu kriz dünyanın krizi. Dünyanın krizini getirip de Türkiye'ye mal etmek doğruları söylememektir. Nasıl vicdanları el verip de bu derece milletin yüzüne baka baka bunları söylüyorlar hayret ediyorum, ama şunu bilin, birtakım problemlerimiz var. İşsizlik gibi bir problemimiz var. Bunlar geçicidir. Kriz geçicidir. Asıl önemli olan istikrardır. Şimdi bu geçici kriz yakında da bitecek bunu da söyleyeyim. Nasıl bitecek? Ben ABD'deydim. Büyük devletler artık yavaş yavaş bitiriyorlar bunu. Trilyon dolarlar harcıyorlar. Bunlar hep bitecek oralarda. Türkiye şimdi daha iyi durumda, ama yine de yaralıyız.''

Bakan Unakıtan, bu krizin Türkiye'yi de etkilediğini anlatarak, şöyle devam etti:

''İşsizlik yüreğimizi dağlıyor. Fakat, aldığımız tedbirlerle, alacağımız tedbirlerle bunu asgariye indirmek için çalışıyoruz. Gece gündüz uğraşıyoruz. Eskişehir'deyim ama bakan arkadaşlarımla sürekli konuşuyoruz, hazırlıklar yapıyoruz. Yeni açılımlarımızı Başbakan yakında açıklayacak. Bunları arka arkaya yapacağız ve göreceksiniz Türkiye gerilmiş yaydan ok gibi hızlı şekilde düzelmeye gidecek. Bunu iyi bilin sözüme iyice kulak verin. Sakın bundan dolayı fazla mahzun olmayın. İnşallah çok kısa zamanda bırakın işini kaybedenlerin tekrar işini bulmanı yeni iş arayan tüm gençlerimize iş bulacağız. Bütün arzumuz bu.''

Geri