Uzun Boylu Kadınların Kansere Yakalanma Riski Daha Fazla!

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Uzun Boylu Kadınların Kansere Yakalanma Riski Daha Fazla!
kanser riski, kadınlarda kanser, kanser hakkında

Sevgili melekler, yapılan bir araştırma uzun boylu kadınların kısa boylu kadınlara oranla kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. ABD'deki Albert-Einstein Üniversitesinden Geoffrey Kabat ve ekibinin yaptigi arastirmada her 10 santim için kadinlarin meme, kolon, yumurtalik, böbrek, deri, tiroid ve rektum kanserine yakalanma riskinin yüzde 13 arttigi görüldü.

uzun-boylu-kadınlar.jpg

"Cancer Epidemiology" dergisinde yayimlanan arastirmaya, 50-79 yasindaki menopoza giren yaklasik 145 bin kadin katildi.

Kabat, kanserin büyümeye bagli bir sürecin sonucu oldugunu, dolayisiyla büyümeyle baglantili hormonlarin ve baska etkenlerin kanser riskini artirabilecegini belirtti. Dr. Kabat, yas, sigara kullanimi, asiri kilo ve baska etkenlerinkanser riskinde boydan nispeten daha fazla rol oynadigini da hatirlatti.

Arastirmada, boy ve kanser riski arasindaki baglantinin yas, kilo,egitim, sigara ve alkol kullanimi, hormon tedavisi görme gibi etkenler göz önüne alinarak kuruldugu belirtilirken kanser riskinin artmaya basladigi belirli bir boy verilmedi.

Daha önce Ingiltere'deki Oxford Üniversitesinden bilim adamlarinin yaptigi arastirma, 1,52 metreden uzunlarin her 10 santimetrede kanser riskinin yüzde 16 arttigini göstermisti.

Geri