Ve aşkı diğer duygulardan ayırmak gerekir

zuzu65

Yeni Üye
Üye
Ve aşkı diğer duygulardan ayırmak gerekir
.
Beceremiyoruz işte. En basit şeyi, aşkı bile beceremiyoruz. Egomuzun büyüklüğünden mi? Söyleyecek yalanımız kalmadığından mı? Neden bilmem? En kolay sürmesini beklediğimiz ilişkileri bile beceremiyoruz. Bu kadar zor olan ne? Kaç cevapsız arama görmek gerekir telefon ekranında, merak etme, iyiyim diye geri aramak için?

Yoksa artık cep telefonları ileri teknolojiden kafayı yedi de arayanların kimliğini göstermiyor mu? Yok canım, öyle bir boyuttayız ki, nerdeyse arayanın sadece adı değil, iki yaşından itibaren tüm geçmiş bilgileri CV şeklinde ekrana geliyor.

Anladım. Arayan kişi o kadar önemsiz ki, geri dönmeye değmiyor. Hımm, bu mantıklı.

Hepimiz hayatında yok mudur, aman yine arıyor diye yaka silkip açmadığımız telefonlar?

Aşkın geçirdiği evrimi yakalayamayanlardanım ben. Bu anlamda geri kafalıyım sanırım.
Ben hala birbirine bay ve hanım diye hitap edilen, yaşlılığını sakız sardunyalar ekili balkonlarında kahve içip, sohbet ederek geçiren eski aşklara öykünüyorum. Ve tüm kırgınlıklarıma rağmen inanıyorum. Evet, aşk vardır. Kaç şanslı insana kısmet olur bilmem ama vardır. Bir yerlerde, birileri yaşıyordur mutlaka. En azından buna inanmak istiyorum. Öteki durumda umudumu kaybederim ki bu yaşamdan da kısmen vazgeçmektir

Yaşamak rutin işleri yapmak değildir. Yaşamak, tüm zamanını gözündeki pırıltıyla geçirmektir.

Ve aşkı diğer duygulardan ayırmak gerekir. Aşk, sadece sevişmek değildir. Öyle olana sadece seks partneri denir. Ya da arkadaş olduğun biriyle zaman zaman sevişmek de aşk kategorisine girmez. Onda da sadece sevişmek için bir araya gelinir, bu ilişki değildir, çok iyi ayrım yapabilen bu ikili, diğer zamanlarda birbirlerine birlikte oldukları diğer insanlardan bahseder ve bu konuşmadan yara almazlar. Uzun yıllar birlikte olduğun, başka sebeplerden dolayı ayrılamadığın (çocuklar gibi) insanla yaşanan da aşk değildir. Bunun adı zorunluluktur. Ya hayata karşı cesur değilsindir, yalnızlığa tahammülün yoktur, ya da maddi durumun müsait değildir. Bir de sevgi vardır. Bu duygu biraz alışkanlıkla da iç içe geçmiştir. Çoğu zaman birbirlerinin yerlerini alır ve ayırt edilemezler. Yine de diğerlerine rağmen daha başarılıdır, içinde saygı da vardır. Bağımlılık ise bunların hepsinin dışında bir duygudur. İlişki kangren olmuştur ama bir türlü ayrılık becerilemez ki bu durumda da bir tarafın bağımlılığı söz konusudur. Diğer taraf genellikle bağımlı olan kişiyi bir şekilde ihtiyaçları için kullanıyordur. Bağımlı taraf genelde durumun farkına varmaz ve adını seviyorum koyar.

Aşk bunların hepsinin dışındadır. İnsanın gözü hiçbir şeyi görmez. Günlük işlerini yapamaz. Aklı hep başka yerde gibidir. Yüzünde kendinin bile fark etmediği salak ile şımarık arası bir tebessüm olur. Gözlerinde bir parlaklık vardır. Hayat çok güzeldir ve artık tüm sorunlar halledilebilirdir. Aşk güzel bir aptallıktır. Karşılığı alınamayan aşklar da vardır. Bu da kendi içinde garip bir haz barındırır. Gençlik yıllarımızda buna platonik derdik. Yaş ilerledikçe ortadan kaybolan bir durumdur çünkü artık ilişkilerde beklentimiz olmalıyı öğretmişlerdir, bizim de işimize gelen burdur, öğreniriz. Ama en tehlikeli aşk türü sanki karşılıklıymış gibi durandır. Yani aşık olursunuz, karşı taraf da size aynı duyguları beslediğini söyler, inandırıcıdır. Ancak bir müddet sonra böyle olmadığını görürsünüz ve tokat gibi iner yüzünüze. İşte bu, yukarıda anlattığım tüm ilişki çeşitleri içinde en tehlikeli olandır. Buna yakalanırsanız arkanıza bir daha bakmadan koşarak kaçın, hemen uzaklaşın çünkü aşka olan inancınızın yıkılacağı yer orasıdır….

Kaynak: Candan Ünal

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Ve aşkı diğer duygulardan ayırmak gerekir

Sayın Zuzu, yayınlamış olduğunuz bu yazı, şahsıma aittir. Orjinali sizin de bildiğiniz (edit RüYam) adresinden kopyalanmış ve sanki sizin yazınızmış gibi bu sitede yayınlanmaktadır. İnternette bir çok sitede yazılarımı kendi yazılarınızmış gibi yayınladığınızı tespit ettim. Altında yazarı ve kaynağı olmayan kopyalama yaptığınız için,sizi hırsızlıkla suçluyor ve emeğe yaptığınız bu çirkin tavrı şiddetle kınıyorum. Acilen uyarılarımı dikkate almanızı ve durumu düzeltmenizi aksi takdirde yasal yollara başvuracağımı bilmenizi istiyorum.
Candan Ünal

Cevap: Ve aşkı diğer duygulardan ayırmak gerekir

Sayın Zuzu, inceledikçe tüm internet sitelerine benim makale ve şiirlerimi kendi adınızla yazdığınızı ve bundan hiç bir utanç duymadığınızı görüyorum. Bu yaptığınız hırsızlıktır. Şahsıma ait ve orjinali EDİT adresinde yayınlanan makalelerimi yazar adı ve kaynak belirtmeden kullanıyorsunuz. Emeğe yapılan saygısızlık bir yana, bir de bundan kendinizce çıkar sağlıyorsunuz. Sizi son defa uyarıyor ve yasal işlemleri başlatmamak için durumu düzeltmenizi rica ediyorum.
Candan Ünal
Yuksek Topuklar Editörü

sevgili arkadaşım sizde takdir adersiniz ki sitelerde herkes birbirinden alıyo konuları ama aralarınada kendı yorumlarını katan ya da katmayan almayan kişiler var...aldığım yazılarıda ayrıca tamamen kendi fikrimmiş gibide sunmuyorum...herkese açık bir forumsa altında telif hakkı korunmuyosa şahsıma aittir diye bu konuyu almak benimde hakkımdır diye düşünüyorum....benimde kendi adıma yaptığım bir sürü çalışmalar var ama telif hakkı bana aittir diye bir uyarım yok buda ne demektir çalışmalarımı herkes alığ yayınlayabilir....ayrica alınan bu konular sizin sitenizden midir bilmiyorum her sitede paylaşılan konular ve bizlerde aldığımız yerden nasıl görüyosak o şekilde alıyoruz değilmi...burda kendi konummuş gibi yayınladığı nerden çıkardınız onuda anlamış değilim herkes biyerlerden alıp paylaşım yapıyor.

Tüm internet sitelerinde şahsıma ait yazılarınızı gördüm demişsiniz.Beni tanımadan hakkımda yorum yapmayınız tek zuzu ben değilim konuyu inceledim dikkatinizi çekerim ben sadece zuzu değil zuzu65 im...Birde bilmenizi isterim sitemizden başka hiçbiryerle alakam yoktur yazılarımda...Burda beni hırsızlıkla utanç duymamakla ve çıkarcılıkla suçlamışsınız...Buda benim kişisel haklarıma büyük bir saldırıdır dolayısıyle bende gereken yerlere yasal duyurumu yaparım...Hakkınızı kendi çıkarlarınızı düşünerek kendi sitenizin reklamını yaparak değilde, sitelerde değil gereken mercilerden arayın...

şahsınıza ait yazıların altınada telif hakkı bana aittir yazarsanız kimse emeğe saygısızlık yapmaz...dikkatinizi çekerim burda bana aittir diye bir beyanatta yok ne ye dayanarak kullanıyosunuz bu cümleleri onuda anlamış değilim...

Madem kuralları bu kadar çok iyi biliyosunuz sitemizde başka bir site reklamınında yasak olduğunu bilmiyosunuz ki buraya açık açık sitenizin ismini varip bir nevi reklam yapıyorsunuz bu konuyu dikkate almanızı öneriyorum

Son düzenleme:
Geri