Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Uzman SühaN

Administrator
Yasmin Doğum Kontrol Hapı
yasmin doğum kontrol hapı nedir,yasmin doğum kontrol hapı ne için kullanılır,yasmin doğum kontrol hapı gebeliği önlermi,yasmin doğum kontrol hapının yan etkileri varmıdır,yasmin hakkında bilgiler

y.jpg

Yasmin gebe kalmayı önleyici bir ilaçtır ve başka etkileri de mevcuttur.

Yasmin gebeliği önleyici etkisini, esas olarak yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı) engellemenin yanında, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda meydana gelen değişiklikler yoluyla gösterir.

Yasmin aşağıdaki durumlarla ilgili bir ilaçtır:Hormona bağlı su tutulması ve buna bağlı belirtiler;
Akne ve sebore.
Yasmin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.
Yasmin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doğum kontrol hapı kullanımı ile miyokard enfarktüs, inme, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerlerle ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması gibi damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık riskindeki artış arasında bir ilişki olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durumlara nadiren rastlanır.

Eğer bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa, ilacın kullanımının yararı ve olası riskleri her bir kadın için ayrıca karşılaştırılmalı ve kullanıma başlamadan önce hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi birinin alevlenmesi, tekrarlaması ya da ilk kez ortaya çıkması halinde hekiminize başvurunuz. İlacınızı kullanmanızın devamına ya da kesilmesine hekiminiz karar vermelidir.Sigara (içilen sigara sayısı arttıkça ve ilerleyen yaşla, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda risk daha fazla artar);
Olası aile öyküsü (bir kardeşte ya da anne – babada daha erken yaşlarda, bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması). Eğer kalıtsal bir yatkınlıktan şüphelenilirse, Yasmin’i kullanmaya karar vermeden önce bir sağlık uzmanına danışınız.
Obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);
Hipertansiyon (yüksek kan basıncı);
Migren;
Kalp kapak hastalığı;
Kalbin bölümlerinde titreşim hareketlerinin oluşması (atriyal fibrilasyon);
Kanda çeşitli lipoprotein düzeylerinin bozulması;
Uzun süreli hareketsiz kalmak, cerrahi girişim, bacaklara herhangi bir cerrahi girişim, darbe alma. Bu durumlarda Yasmin kullanımının (seçimli cerrahi girişim durumlarında 4 hafta önceden olmak üzere) kesilmesi ve tamamen tekrardan hareket edebilir duruma gelmeyi takiben 2 haftadan önce başlanmaması önerilebilir.
Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular
Yasmin kullanımı sırasında migren sıklığı veya şiddetinde bir artış ilaç kullanımını derhal kesmenizi gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu, çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. Sınırlı sayıda hastada bu tümörler yaşamı tehdit eden karıniçi kanamalara yol açar. Eğer kendinizde şiddetli üst karın ağrısı, karaciğerde büyüme ya da karıniçi kanama belirtileri gözlemlerseniz, karaciğer tümörü olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz. Trigliserid düzeyinde artış ya da ailede (anne – baba, kardeşler, vb. ) bu durumun varlığı, doğum kontrol hapı kullanımında pankreas iltihaplanması gelişme riskini arttırabilir. Bu hususa dikkat ediniz.

Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında, klinik açıdan belirgin bir hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacınızı kesmeniz ve hipertansiyon rahatsızlığınızı tedavi ettirmeniz uygun olur. Eğer normal tansiyon değerleri, hipertansiyon rahatsızlığına karşı uygulanan tedavi ile sağlanabiliyorsa ve hekiminiz de uygun bulursa doğum kontrol hapı kullanmayı tekrar düşünebilirsiniz.

Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesine kadar doğum kontrol hapının kesilmesini gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

İlk kez gebelikte ya da daha önce **** steroidlerinin kullanımı sırasında kolestatik sarılık rahatsızlığınız olduysa ve doğum kontrol hapı kullanırken bu durum tekrarlarsa; ilacın kullanımına son veriniz.

Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız, doğum kontrol hapı kullanımınız sırasında olası bir istenmeyen durumun gelişmesi ihtimaline karşı kendinizi dikkatle gözlemleyiniz.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda Yasmin kullanımı sırasında bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanırken güneşe ve ultraviyole ışınlara maruz kalmaktan kaçınınız.

*kloazma: Yüzde kahverengi yama şeklinde ortaya çıkan değişik büyüklükteki renk değişiklikleri.

Bazı bayanlarda tablet alınmayan dönemde çekilme kanaması oluşmayabilir. Eğer ilacınızı ‘’Yasmin’i Nasıl Kullanmalıyım?’’ bölümünde belirtilen şekilde kullandıysanız, gebe olmanız beklenmez. Ancak ilacınızı, ilk gerçekleşmeyen çekilme kanamasından önce kullanım kurallarına uygun kullanmadıysanız ya da çekilme kanaması iki kez gerçekleşmediyse doğum kontrol hapınızı kullanmaya devam etmeden önce gebe olmadığınızdan emin olunuz.

Doğum kontrol hapları AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.

2 ay öce yasmini bıraktım geçen ay adetimi oldum bu ay olmadım 4 test yaptım negatif neden adet olmadım

Merhaba, doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra bir kaç ay adet düzensizliği gecikmesi olabilir . Gecikmenizin gebelik kaynaklı olmadığı yaptığınız testlerle sabit. Bir hafta içinde adetiniz gerçekleşmez ise yine de bir kadın doğum uzmanına görünmeniz de fayda var.

bende uzun zamandır yasmin kullandım 3 ay önce bıraktım 2 defa adet oldum bu ay adet olmadım test yaptım negatif sizce ne olmuş olabilir?

Doğum hapı bırakıldıktan sonra bir çok bayanda adet düzensizliği görülmektedir. Bu durum 1-2 ay içinde düzelmektedir. Endişelenecek bir durum söz konusu olmasa da yinede bir kadın doğum uzmanına görünün.

ben yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum iltihaplanmam var doktor penisilin yazdı Bu antibiyotik doğum kontrol hapının etkisini azaltır mı

Penisilin grubu ilaçlar doğum kontrol hapının etkinliğini azaltır, cinsi münasebet esnasında ek bir korunma yöntemi tercih ediniz.

Geri