Yenidoğan bebeğin ağzına hurma sürmek nedir yaa?

• Konbuyu başlatan Sefahat
  • Başlangıç tarihi
S

Sefahat

Forum Okuru
Yenidoğan bebeğin ağzına hurma sürmek nedir yaa?

Yenidoğan bebeğin ağzına hurma sürmek melek kadınlar kulübü yenidoğan bebeğin ağzına neden hurma sürülür forum'da.​

Kızlar ben doğum yapalı 5 gün oldu yeni hastaneden çıktık çok şükür. Normal doğum yaptım ama kayınvalidem beni çıldırtacak gerçekten. Lohusalık zamanında hiç çekemiyorum gerçekten yaa. Tutturdu bebeğin ağzına hurma sürelim diye yeni doğmuş bebeğin ağzına sütten başka bir şey sürülür mü ya? Benim gibi düşünenler var mı bilmiyorum? Yenidoğan bebeğin ağzına hurma sürmek neden?

Merhabalar
Dusuncenizde haklısınız ama büyükler doğru şeyler söylüyor belki biz yanlış anlıyoruz çoğunlukla. Aslında yenidoğan bebeğin ağzına hurma sürmekte taa Hz. Aişe annemizden gelen bir gelenektir. Hz Aişe annemiz Yenidoğan bebeklerin resul-i Ekrem'e getirildiği ve hayır ve bereket duası ettiğini sonrasında yumuşatılmış bir parça hurmanın bebeğin damagina sürüldüğü rivayet edilir. Hatta Peygamberimiz kendisi Kuru hurmayı ağzında yumuşattığı rivayet edilir. Herkes yeni doğan bebeğini Peygamberimize getirip bu şekilde duasını alıp bebeğin damağına hurma sürülürmüş. Yani bu davranış aslında sunettir başka bir şey demek de gerekmez diye düşünüyorum.

Asıl batıl inanclar aşağıdaki linkte mutlaka bir bakın derim. "Yenidoğan bebeklerle ilgili batıl inançlar" konulu yazımızı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Geri