Yoğurtlu Kebap Tarifi

Gül Hanım

Yeni Üye
Üye
Yoğurtlu Kebap Tarifi
yoğurtlu iskender tarifi yoğurtlu kebap tarifi döner yogurtlu kebab orman kebabı
kofte_kebabi-6810.jpg

Malzemeler:
300 gr kıyma
1 adet orta boy soğan
1 adet yumurta
1/2 demet maydonoz
1 tatlı kaşığı kimyon
1 çay bardağı galeta unu
2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kekik
sıvı yağ

Sosu ve İç Harcı için:
Bayat ekmek
1.5 kase yoğurt
2 adet domates
1 tatlı kaşığı domates salçası
2 çorba kaşığı tereyağı
yeterince tuz

Yapılışı:
Soğan ve sarımsakların kabuklarını soydum yıkadım ve rondoda püre haline getirdim.
Maydonozları ayıklayıp incecik doğradım.
Kıyma,galetaunu,soğan,yumurta,sarımsak,maydonoz,ki myon,kekik,karabiber ve yeterince tuzu ilave ettim ve yoğurdum.Köftelere şekil verdim.

Teflon tavada sıvı yağı kızdırdım ve orta açık ateşte köftelerin her iki yönünü kızarttım.Kızaran köfteleri,kağıt havlu üzerine aldım ve yağını süzdürdüm.

Bayat ekmekleri küp küp dilimledim ve önceden ısıttığım fırında kızarttım.Kızarmış ekmekleri servis tabaklarına paylaştırdım.
Bu arada sosu için,domateslerin kabuklarını soydum rondoda salçayı ilave ettim ve püre haline getirdim.Teflon tavada tereyağını erittim üzerine domates püresini ve tuzu ilave ettimorta kısık ateşte pişirdim.Orta koyulukta bir sos hazırladım.

Hazırladığım sostan kızarttığım ekmeklerin üzerine gezdirdim.
Yoğurdu karıştırma teli ile çırptım.Sos gezdirdiğim ekmeklerin üzerine yoğurt ilave ettim.

Yoğurdun üzerine köfteleri yerleştirdim.Üzerine hazırladığımız sostan gezdirebilirsiniz Garnitür olarak üzerlerine maydonoz yaprakları serpiştirdim.

Afiyet olsun,​

ben bunu etle de köfteyle de yapıyorum süper oluyor baharatı fazla koyunca tadına doyum olmuyor süper tavsiye ederim arkadaşım emeğine sağlık

Geri