Zorluklar Gayretsiz Aşılmaz

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Zorluklar Gayretsiz Aşılmaz
Çok Başarılı olmalıyım, Rahat Yaşamalıyım, Herkes Bana İyi Davranmalı. Bu 3 farklı istekle hayatımızın geçtiğini düşünün. Bazı kişiler, yağmurda hiç ıslanmayacaklarını, kırmızı ışığın ağına hiç düşmeyeceğini, hep yeşil ışığı yakalayacağını, sırada beklemeyeceğini, alışveriş merkezlerinde aranmayacaklarını, acı çekmeyeceklerini düşünür ve inanırlar.

Zihinsel fonksiyonlara ait üç isteğin altını çizen Psk. Dr. Ellis “Başarılı olmalıyım”ı “Egosal Emir” olarak adlandırmaktadır. Basitçe anlamı şudur: İnsanlar bazen kendilerine gereğinden fazla büyük beklentiler yükler. Daima ideallerine göre yaşar. Neyi yapmaya yeteneği varsa onu başarmak ister. Elde edemezse en kötü olanı düşünür. Rezil olurum, kendimden nefret ederim… gibi etiketler yapıştırır kimliğine.

"Herkes bana iyi davranmalı" düşüncesi kendini şöyle gösterir: İnsanlar başkaları kendilerine saygılı, adil, düşünceli davranmak zorundaymış gibi makul olmayan bir beklentiye tutunurlar. Bu ortaya çıkmadan başarısız olduğunda veya diğerleri daha az nazik, saygılı davrandıklarında kişinin öfkesi aşırı hale gelir ve ana düşünce şudur : Bunu yapanlar hiçbir şeyi, en kötü dışında hak etmezler. Öfke, nefret, düşmanlık, kızgınlık ve şiddetin arkasında yer alırlar.

Zorluklarla uğraşmamalıyım: İnsanlar başkalarının ve şartların yada bütün dünyanın onları hayal kırıklığına uğratmaması veya rahatsız etmemesi gibi çılgın bir inanca sahiptirler. Onlar isteklerinin çabuk, kolay bir şekilde sağlanacağını umut ederler. Bu tip kişiler hüzne karşı toleranslarının az olmasından dolayı acı çekerler.

Bunların ne kadar gerçekçi olmayan ve kendi yenilgilerini hazırlayan istekler olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Onlardan kurtulmak zordur ve çok çaba gerektirir. Fakat sonuçlar çabalarınızı haklı çıkaracaktır.

Yukarıda anlattıklarıma çok gülünç, çok yanlış düşünüyorsun, gibi konuşmalar yapmak isteği uyanabilir sizde. Bu tip insanlar bazen yaşamımızda vardır ve çekilmez olurlar. Benim görüşüm sadece bir düşünce değil, gerçektir. Bu tip insanlar için haklı olmak isteği vardır ve haklı olmak önemlidir. Gerçek, test ya da kontrol edilebilir. İnanç, görüş, tercih, istek test edilemez. Bizimle aynı görüşte olmayanlara saldırmaktan veya onlarla çatışmaktan kaçınmak çok önemlidir.

Tartıştığımız şeyler açık ve kesin olmadığı zaman cümleye “Bana öyle geliyor ki... Bence, benim görüşüm….” gibi cümlelerle başlayın.

“ Haksızsın, ben haklıyım, sende zevk yok, neyin iyi, neyin kötü olmadığını bilmiyorsun” diye konuşan insanlara karşı gardınızı almak yerine, kendinizi ifade edin. Bu üç özelliğe sahip olan kişilerle günlük yaşamımızda mücadele edip 1 – 0 öne geçmek bile isteyebilirsiniz. Bu zor bir yoldur, kolay olanı kendimizi ifade etmektir.

alıntı

Geri