gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

100 kişiden 15'inde varis var!

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ama Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, kilolu (obez) kişilerde varis oluşumu sıklıkla görüldüğünü belirterek, çay yüzde 61, soğan yüzde 13 ve elma yüzde 10 gibi yüksek gıdaların damar tonusu üzerinde olumlu etkisi olduğunu dile getirdi. [​IMG]OMÜ Hemodiyaliz ve Onkoloji Merkezi'nde düzenlenen Hasta Eğitim Seminerleri'ne konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, varis hastalığı konusunda vatandaşları bilgilendirdi. Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, "Kilolu kişilerde varis oluşumu sıklıkla görülmekle birlikte posa bırakmayan gıdalarla beslenme alışkanlığı olan kabızlığa yatkın kişilerde de sık görülmektedir. Bunun yanında flavonoidlerden çay yüzde 61, soğan yüzde 13 ve elma yüzde 10 yüksek gıdaların damar tonusu üzerinde olumlu etkisi vardır" dedi. Varisler gelişim döneminde belirtilerinin nadiren yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Kolbakır, "Hastaların çoğunda varis oluşum dönemi sessiz kalmakta sonradan belirtiler vermektedir. Hastalık ilerleyicidir, ayakta durmakla şikayetler artar. Sıklıkla ağırlık hissi, ağrı, kramp veya günün sonunda ayaklarda şişme gibi hemen hepsi bacakların yukarı kaldırılmasıyla geçen şikayetlere sebep olurlar. Şikayet fazla ise venöz staz belirtilir varsa, yüzey tromboflebit, ani kanama olmuşsa cerrahi tedaviden başka
    seçenek kalmamaktadır" diye konuştu.
    Modern toplumlarda en sık rastlanılan toplardamar hastalığının varis olduğunu belirten Prof. Dr. Kolbakır, "Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de yaklaşık olarak her 100 erişkin kişiden 15'inde görülen bir hastalık durumudur. Varisi olanlar ağrı, şişlik ve cilt lezyonları belirmedikçe çoğu kez rahatsızlık duymazlar ve tedavi için başvuruda bile bulunmazlar" şeklinde konuştu.
    Şişlik, ağrı, ağırlık hissi, gece krampları, cilt renk değişiklikleri ve kalınlaşması ile ciltte ortaya çıkan yaraların artık tedavinin kaçınılmaz olduğu durumlar olduğunu kaydeden Kolbakır, varisin, toplardamarın yapısal değişikliğine bağlı olarak uzama, genişleme ve kıvrımlı hale gelmesi olduğunu belirterek, hastalığın bayanlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü söyledi. Varislerin en sık bacaklarda görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Ferşat Kolbakır, "Doktor, polis, hemşire, öğretmen, tezgâhtar gibi uzun süre ayakta duran veya sekreter, bilgisayar programlayıcısı, memur gibi sürekli oturarak çalışan meslek gruplarında, hamilelik ya da şişmanlık, ağır yük taşıyanlarda varis oluşumu çok daha sık gözlenmektedir" dedi.
    Tedavi uygulaması hakkında basit basınçlı çorap ya da elastik bandaj uygulanmasıyla başlandığını ifade eden Kolbakır, çorap uygulaması ve medikal tedavinin ancak hastalığın ilerlemesini engellediğini sözlerine ekledi. (netgazete)

100 kişiden 15'inde varis var! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İnsan hayatında 100 litre ağlıyor

İnsan hayatında 100 litre ağlıyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Halil Aksu, yaptığı açıklamada, insanlığın varoluşundan ve insan oğlunun dünyaya 'merhaba' dediği andan itibaren hayatın bir parçası olan ve duyguların inişi çıkışıyla beslenen olmazsa olmaz olguların başında 'ağlamanın' geldiğini ifade etti. Aksu, gözyaşının anatomi ve fizyolojini anlatmanın saatlere sığmayacağını ancak ağlama gözyaşları hakkında yapılan...
  2. 100 yıl sonra insan kalmayacak

100 yıl sonra insan kalmayacak

100 yıl sonra insan kalmayacak 100 yıl içinde dünya nüfusunun 10'da 9'u ölecek Dünyanın 8 derece ısınacağını öne süren çevre bilimci Lovelock: Küresel ısınmaya karşı alınan önlemler boşuna! Artık yapacak bir şey yok! Ünlü İngiliz yazar ve çevre bilimci James Lovelock, dünyanın gelecek 100 yıl içinde 8 santigrad derece daha ısınacağını ve bu koşullarda dünya nüfusunun ancak 10'da...
  3. 100 bin kişiye iş müjdesi

100 bin kişiye iş müjdesi

adana işkur iş ilanları adana meslek edindirme kursları meslek edindirme kursları arabistan iş ilanları işkur İŞKUR, bu yıl 100 binden fazla işsizi yurtiçi ve yurtdışında işle buluşturacak. Halen kurumun portföyünde 4 bine yakın iş için yaklaşık 12 bin açık pozisyon var. İŞKUR ayrıca, kriz döneminde 100 bin işsize mesleki eğitim verecek... İşsizliğin giderek arttığı şu günlerde Türkiye İş...
  4. 100 kişiye sorduk diye başlayan sorular?

100 kişiye sorduk diye başlayan sorular?

komik anket soruları 100 kişiye sorduk oyunu kişiye özel anket soruları ünlülere sorulan sorular eğlenceli ZARARINI GÖRDÜĞÜNÜZ HALDE DEĞİŞTİRMEDİĞİNİZ ÖZELLİKLERİNİZ NELERDİR? mesela biri bana şunu şöyle yapma böyle yap dediği anda inadına yanlış olsa bile kendi istediğimi yapmam benim değiştiremediğim özelliğim. kendimene kadar kızsamda olmuyo işte:n028:
  5. Bitkisel varis nedir tedavisi var mı

Bitkisel varis nedir tedavisi var mı

Bitkisel varis nedir tedavisi hakkında bilgisi olanlar var mı melekler. Geçen tv de Ahmet maranki bu bitkisel varis tedavisi ile ilgili birşeyler anlatıyordu ama tam sonuna yetiştim yetişemedim yani. Yardımcı olun lütfen varislerimden kurtulmak istiyorum canlarım meleklerim :)

Sayfayı Paylaş