gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

35 yaş üzeri anne adaylarının gebeliği ne kadar risklidir

Konu, 'Gebeliğe Hazırlık' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

35 yaş üzeri hamilelik 35 yaş üstü gebelik Günümüzde ileri yaş dediğimiz 35 yaş üstünde gebelik sayıları artmıştır. İdeal gebelik yaşları 20-35 yaşları arasındadır. Kadınların çalışma ve sosyal hayat içinde daha fazla yer almaları, eğitim süreçlerini daha uzun tutmaları ve infertilite (kısırlık) tedavi yöntemlerinin ilerlemiş olması nedeniyle gebelik yaşı daha ileri yaşlara kalabilmektedir. Özellikle ilk gebeliğini 30'lu yaşlardan sonra geçiren pek çok kadın mevcuttur. Son 10-20 yılda bu durumun sıklığı artmıştır.
    Kadının yaşı ilerledikçe gebelik olasılığı da azalır. Çünkü yumurtalık fonksiyonları yavaşlar, yumurta sayı ve kaliteleri azalır. Dolayısıyla gebe kalma potansiyallerinde azalma olur. 35 yaştan sonra her adet döngüsünde yumurtlama olmayabilir.

Yaş artışıyla beraber bazı problemlerin de görülme olasılığı artar. Öncelikle kromozomal hastalıklar ve özellikle Down Sendromu görülme riskinde yaşa bağlı istatiksel bir artış mevcuttur. Bu hastalıkta zeka geriliği ile birlikte bazı kalp ve organ anomalileri mevcuttur. Ancak gebelik sırasında yapılan bazı tarama testleri (ikili-üçlü test) ile risk hesaplanır ve riskli gebelerde prenatal testler ile (amniosentez-koryon villus biyopsisi ) kromozom analizi yapılarak fetusta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir.

Yaş ilerledikçe insanlarda hipertansiyon veya şeker hastalığı gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Teşekkürler paylaşım için

3. AYŞEDEN

AYŞEDEN Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    614
    Ödül Puanları:
    113
    Bende 36 yaşında biri olarak ikinci bebğime hamile olmak istiyorum yaş faktörü sağlık olark ele alınınca evet riskli ma ruhsal olarak gec demeyin mutluluk insana her yaşta lazım

35 yaş üzeri anne adaylarının gebeliği ne kadar risklidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 35 yaşından sonra anne olmak

35 yaşından sonra anne olmak

geç yaşta anne olan ünlüler 40 yaşında doğum yapan ünlüler Hamilelik hangi yaşta olursa olsun risksiz değildir ama yaşın ilerlemesi ile bu riskler artar. Bu risklerin en önemlisi Down sendromlu bir çocuk doğurmaktır. Down sendromlu görülme sıklığı annenin yaşı ile beraber artar. Bu risk anne 20 yaşındayken 10000 de 1; anne 35 yaşındayken 1000 de 3, anne 40 yaşındayken ise 100 de 1’dir. Down...
  2. Gebelikte riskli yaş aralığı (18 – 35 yaş arası)

Gebelikte riskli yaş aralığı (18 – 35 yaş arası)

tansiyon aralığı tansiyon aralıkları riskli gebe bildirim formu yaş aralıkları Bir çoğumuz küçük yaşlarda anne olduk bende dahil.Ben 17 yaşımda anne oldum.Bu doğru birşey değil tabi ki ama işte kader.Gerçi kaderin dışında bu biraz da bizim elimize.Küçük yaşımda hamile kaldım ama çok zor bir gebelik geçirdim.Sürekli doktor takibindeydim. Yani anlayacağınız gebelikte yaşınız ve sağlığınız çok...
  3. anne adayları hamilelikte ne kadar kilo almalı

anne adayları hamilelikte ne kadar kilo almalı

arkadaşlarım 2 haftalık hamileyim. Acaba hamilellikte ne kadar kilo almalıyım yani normal olanı nedir. Sizler ne kadar kilo aldınız teşekkürlerler.
  4. Kızlar Gebelikte Riskli Durumlar nelerdir?

Kızlar Gebelikte Riskli Durumlar nelerdir?

5 aylık hamileyim ve bazen şiddetli karın sancıları yaşıyorum dr gittim dr riskli birşey yok dedi ama kayınvalidem ve annem riskli olabilir diyorlar için hiç ama hiç rahat değil aranızda ki hamilelik yaşayan hanımlara soruyorum Gebelikte Riskli Durumlar nelerdir?
  5. Riskli gebeliğin belirtileri nelerdir?

Riskli gebeliğin belirtileri nelerdir?

riskli gebelik nedir,riskli rebelik nedenleri,riskli hamilelik nedir,riskli hamileliğin nedenleri,riskli hamileliğin tedavisi,riskli hamilelik hakkında bilgiler Anne ile ilgili durumlar gebelikten önce var olan bazı hastalıklar olabileceği gibi gebelik başladıktan sonra ortaya çıkan bazı hastalıklar da olabilir. Riskli gebelik olarak tanımlanan hamilelikler daha yakından ve dikkatli sıkı...

Sayfayı Paylaş