gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

63 enerji yatırımına 2.6 milyar YTL teşvik

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

enova enerji enova osmaniye 63 enerji yatırımına 2.6 milyar YTL teşvik
    Türkiye'nin elektrik enerjisi üretiminin 2008 yılından tüketimini karşılayamaz hale geleceğine ilişkin kriz senaryoları nedeniyle nükleer santral yapımı da dahil önlem arayışları sürerken, enerji yatırımlarında hızlı bir artış yaşanıyor.

Yatırımcılar, gerçekleştirecekleri 63 proje kapsamında toplam 2 milyar 635 milyon YTL'lik enerji yatırımı için teşvik belgesi aldı. Teşvik belgesine bağlanan enerji projelerindeki yatırım tutarı geçen yıla göre yüzde 60 arttı.

Dev santral yatırımları

Enerji yatırımlarında yaşanan artışta Sanko Holding bünyesindeki Yedigöze Elektrik Üretim'in Adana'da kuracağı hidroelektrik santralına yönelik 454.2 milyon, Eren Enerji'nin Zonguldak'ta kuracağı kömüre dayalı termik santral için yapacağı 275 milyon YTL'lik yatırımlar etkili oldu.

Elazığ'da kurulu Darenhes Elektrik Üretim, Elazığ ve Tunceli'de kuracağı hidroelektrik için toplam 335 milyon YTL'lik yatırıma gidiyor. Baki Elektrik, Balıkesir'de 138 milyon YTL'lik yatırımla yıllık 330 milyon kilovatsaat, Yapısan Elektrik Üretim de 130 milyon YTL'lik yatırımla Ordu'da 327 milyon kilovatsaat üretim kapasiteli santral kuracak.

İÇDAŞ Çelik Enerji de Çanakkale'de yıllık 972 milyon kilovatsaat üretim yapacak bir santral kuracak. Enova Enerji, Osmaniye'de kuracağı elektrik santrali için 94.8 milyon YTL'lik yatırım yapacak. EÜAŞ ise Sivas'ta 95 milyon YTL'lik yatırıma gidiyor.

AA

63 enerji yatırımına 2.6 milyar YTL teşvik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Maliye 43.8 milyar YTL vergi topladı

Maliye 43.8 milyar YTL vergi topladı

Maliye 43.8 milyar YTL vergi topladı ANKA Maliye Bakanlığı, yılın ilk dört ayında 43.8 milyar YTL vergi topladı. Bu oranın 29.7 milyar YTL’si dolaylı vergilerden, 14 milyar YTL’si de dolaysız vergilerden oluştu. Merkezi yönetim gelirleri de aynı dönemde 60.4 milyar YTL olurken, merkezi yönetim harcamaları ise 65.8 milyar YTL’ye ulaştı. Hazine’nin mayıs ayına ilişkin “Kamu Borç Yönetimi...
  2. Konut kredisi hacmi 31.9 milyar YTL oldu

Konut kredisi hacmi 31.9 milyar YTL oldu

Tüketici kredileri, 8 Şubat itibarıyla 392 milyon YTL artarak 67 milyar 800 milyon YTL’ye çıktı. Söz konusu krediler, 1 Şubat tarihi itibariyle 67 milyar 407 milyon YTL düzeyindeydi. Merkez Bankası verilerine göre, tüketici kredileri kapsamında, konut kredileri 31 milyar 908 milyon YTL, taşıt kredileri 5 milyar 840 milyon YTL, diğer krediler 30 milyar 50 milyon YTL olarak hesaplandı....
  3. Kredi kartı borçları 35 milyar YTL

Kredi kartı borçları 35 milyar YTL

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, ''Türkiye'de kredi kartı borçlarının faizleriyle 35 milyar YTL'ye ulaştığını'' bildirdi. Kaya, bir toplantıya katılamak üzere geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların son yıllarda kredi kartı pazarından daha fazla pay alabilmek için art arda yaptıkları kampanyalar ve dağıttıkları kartlarla, Türkiye'de adeta bir kredi kartı...
  4. Kömürden 5 yılda 2 milyar YTL zarar

Kömürden 5 yılda 2 milyar YTL zarar

Taş kömürü üretim faaliyetlerinden 2003-2007'de 2 milyar 18 milyon 157 bin 123 YTL zarar eden Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK), 2008'de zararının 411 milyon 130 bin YTL olacağı tahmin ediliyor. 2003'de 493 milyon 688 bin 370 YTL, 2004'te 388 milyon 456 bin 686 YTL, 2005'de 357 milyon 553 bin 671 YTL, 2006'de 356 milyon 985 bin 718 YTL ve 2007'de 421 milyon 472 bin 678 YTL zarar eden kurumda,...
  5. 3 Milyar 385 Milyon YTL Bütçe Açığı

3 Milyar 385 Milyon YTL Bütçe Açığı

Maliye Bakanlığı, geçen yıl kasım ayında fazla veren bütçenin bu yıl aynı ayda 3 milyar 385 milyar YTL açık verdiğini açıklandı. Faiz dışı fazlanın 2 milyar 55 milyar YTL olduğunu kasımda, faiz giderlerindeki artış ve hükümetin GAP Eylem Planı başta olmak üzere bölgesel kaltırma projelerine yaptığı aktarmalardan dolayı yüksek oranlı açık verdi. Giderler arttı Bütçe gerçekleşmelerine...

Sayfayı Paylaş