gebe
  1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Acil sorunlar

Konu, 'Diş Tedavisi' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

Şiddetli gece ağrısı ; Genellikle en sık rastlanan ve şikayetçi olunan durumdur. Şiddetli ağrının nedeni ; ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıdır . Yeni oluşan iltihabın , dişin sinirini öldürmeye başlaması ve dişin dışına doğru yayılmaya çalışması dokularda basınç ve dolayısıyla ağrı oluşturur. Bu durum diş hekimliğindeki en şiddetli ağrıdır. Şiddetli ağrının özellikle gece oluşmasının nedeni ; gece saatlerinde hormonal değişiklikler nedeniyle damarlarımızın genişlemesidir. Bunun bir sonucu olarak dokulara daha çok sıvı gider. Dolayısıyla dişin içine giren damarlardan daha çok sıvı gelir. Fakat iltihap nedeniyle bozulan diş içerisindeki damarlardan sıvı yeterince çıkamaz ve bu durum içerideki sıvı miktarını arttırır. Diş içerisindeki bu dolaşım bozukluğu basınca sebep olur ve diş içerisindeki sinirler üzerinde etkili oluşturarak ağrı oluşturur.
    Ağrı kesiciler ; bu durumda kısa bir süre etki gösterdikten sonra yetersiz kalır. Çok sayıda ağrı kesici alınması , ağrı için bir çözüm olamamaktadır ( Sadece mideye zarar vermektedir) . Dişin üzerine bir takım malzemelerin direkt olarak uygulanması gereksiz hatta zararlı bir davranıştır.
    Çözüm ; bu durumdaki bir hastanın dişe müdahale edilmesinden başka bir seçeneği olmadığından en kısa zamanda bir diş hekimine gitmektir . Diş hekimi tarafından anesaaai yapılarak diş perfore edilir ( delinir ). Böylece diş içerisinde oluşan iltihabi basınç azaltılır . Daha sonra ise dişin sinirinin alınarak kanal tedavisi yapılması gerekir.
    Dişte oluşan kırılma ve çatlamalar ;
    Çeşitli darbeler sonucu oluşan diş kırıkları veya diş çatlamalarına çok sık rastlanmaktadır.
    Dişte bir kırılma olduğunda yapılması gereken ; en kısa zamanda diş hekimine gitmektir. Bu arada bir ağrı kesici alınabilir.Fakat diş yüzeyine herhangi bir madde uygulanmamalıdır. Aksi takdirde dişe kalıcı zararlar verilmesi söz konusu olabilir.
    Dişten bir kırık parçası koptuysa ; bu kırık parçası veya diş , enfekte edilmemeye çalışılarak ve bir miktar sütün içerisine koyularak hemen bir diş hekimine gidilmelidir . Bu durumda dişin veya parçanın tekrar yerine yerleştirilmesi söz konusu olabilir . Eğer diş komple yerinden çıktıysa ve enfekte edilmeden getirilebildiyse ” reimplantasyon ” yapılarak diş yerine yerleştirilerek ve fixe edilir .

Acil sorunlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Acil yaklaşım gerektiren diş sorunları nelerdir?

Acil yaklaşım gerektiren diş sorunları nelerdir?

Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak...
  2. Acil Durumlarda Acil telefonlar

Acil Durumlarda Acil telefonlar

Arıza İhbar - 102 Arıza Takip - 101 Yangınİhbar - 110 Acil Servis - 112 Alo Doktor - 113 Uluslararası Kayıt - 115 Uluslarası Sıra Sorma - 115 Bilinmeyen Numaralar - 118 Posta Kodu - 119 Telefon Arıza - 121 Ankesör Arıza - 122 Teleks Arıza - 123 Data Arıza - 124 Radyo-TV Arıza - 125 Kablo Arıza - 126 Şehirlerarası Kayıt - 131 Şehirlerarası Sıra sorma - 131 Beklemesiz Arama - 131 Çağrı - 133...
  3. Acil

Acil

Merhabalar 39 gün önce erkek arkadaşım benimle birlikte oldu zorla ailesi durumu öğrenince benden başkasıyla oldu diye iftira attı bu durumdan nasıl kurtulabilirim. Ve 39 gündür adet görmüyorum hamile olabilir miyim.SArımtırak bir akıntı var yoğun olarak akıntım var arada yanlarımda kasılmalar oluyor ultrasonda baktı doktor ama kese göremedi sizce gebelik mümkünmüdür. Ve kızlıgımın kaç gün...
  4. Acil

Acil

Malatya Turgut Özal Eğitim Araştırma Hastanesinde yatmakta olan lösemi hasta için Acil AB ( - ) Negatif kana ihtiyaç vardır Çevre il ve ilçelerde ikamet edenlerin hertürlü masrafı karşılanacaktır Tlfn: 0532 616 8370 0532 166 4623
  5. acil..

acil..

yardım edin adetim gecikti 2 test yaptım biri silik diğeri negatif hamilemiyim

Sayfayı Paylaş