gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Adalet Cimcoz kimdir

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

adalet cimcoz kimdir, hayatı, kısaca hayatı, hakkında bilgiler, seslendirdiği filmler, biyografi, sesi, türkan şorayın sesi

Adalet Cimcoz, daha önce adını hiç duydunuz mu bilmiyorum ama Adalet Hanım, bir çok filmde Türkan Şoray'ı seslendiren, seslendirme sanatçılarından başarılı bir isimdir Melek'lerim.

Adalet Cimcoz; Doğumu: 25.07.1910, Çanakkale - Ölümü: 13 Mart 1970, İstanbul
    Türk dublaj ustası, çevirmen. Türkiye'nin ilk özel sanat galerisi Maya'nın sahibiydi.

Almanya’da eğitim gördü. Ağabeyi Ferdi Tayfur’la birlikte dublaj yapmaya başlayan Cimcoz, Türk sinemasının önde gelen kadın oyuncularından Belgin Doruk, Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın gibi birçok sanatçıyı uzun yıllar beyazperdede seslendirdi.

Sanatçının 1951’de kurduğu ve yönettiği Maya Sanat Galerisi ise pek çok entelektüel ve sanatçının toplandığı, çağdaş sanatın gelişimine katkı sağlayan mekanlardan biri oldu.

Yeditepe, Varlık, Yeni Ufuklar dergilerine şiir, öykü ve kitap tanıtımı yazıları da yazan Adalet Cimcoz B.Brecht, G.Büchner, B.Traven, F.Kafka, T.Dery gibi yazarları Türkçeye çevirdi. Ayrıca Kafka’nın sevgilisi Milena’ya yazdığı mektuplardan oluşan Milena’ya Mektuplar çevirisiyle 1962’de Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü’nü kazandı.

Nazım Hikmet, Bursa Hapishanesi'nde iken, esi Piraye Altuncu'ya, Kemal Tahir'e, Orhan Kemal'e, Piraye Hanim'in oglu Memet Fuat'a, VA-NU'lara ve Adalet Cimcoz'a yazdigi mektuplarda, bir dönemin tarihini anlatıyor.

Mine Söğüt, Adalet Cimcoz'un yaşam öyküsünü YKY'dan çıkan bir kitapta ele almıştır.

Almanca 'dan unutulmaz çevirileri başarıyla yaptı. Fitne Fücur imzasıyla yıllarca dedikodu yazıları yazdı. Gazetecilik yaptı.

Seslendirdiği filmlerden bazıları :

Aşk Mabudesi (Türkan Şoray) - 1970
    Sonbahar Rüzgarları (Türkan Şoray) - 1969
    Fıstık Gibi Maşallah (Türkan Şoray) - 1969
    Otobüs Yolcuları (Türkan Şoray) - 1969
    Hayatım Sana Feda (Türkan Şoray) - 1969
    Bana Derler Fosforlu (Türkan Şoray) - 1969
    Köroğlu (Fatma Girik) - 1968
    İstanbul Tatili - 1968
    Artık Sevmeyeceğim (Türkan Şoray) - 1968
    Kahveci Güzeli (Türkan Şoray) - 1968
    Kelepçeli Melek (Türkan Şoray) - 1967
    Eli Maşalı (Türkan Şoray) - 1966
    Düğün Gecesi (Türkan Şoray) - 1966
    Siyah Gözler (Türkan Şoray) - 1965
    Hayatımın Kadını (Türkan Şoray) - 1965
    Veda Busesi (Türkan Şoray) - 1965
    Vahşi Gelin (Türkan Şoray) - 1965
    Yılların Ardından (Türkan Şoray) - 1964
    Öksüz Kız (Türkan Şoray) - 1964
    Çalınan Aşk Türkan Şoray) - 1963
    Kırmızı Karanfiller Türkan Şoray) - 1962
    Otobüs Yolcuları Türkan Şoray) - 1961
    Aşk Rüzgarı Türkan Şoray) - 1960
    Sahildeki Kadın - 1954

Adalet Cimcoz kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Peygamberimizin Adaleti

Peygamberimizin Adaleti

hzmuhammed islam dinini yayarken ne tür zorluklarla karşılaşmıştır hz muhammed islam dinini yayarken ne tür zorluklarla karşılaşmıştır hzmuhammet Hakka yönelmek, hakkı lâyık olana vermek, haksızlıktan kaçınmak, herkese eşit davranmak anlamlarına gelen adalet sıfatı Peygamberimizde en mükemmel şekilde mevcuttu. Peygamberimiz dünya işlerinden elini çekmiş, hayattan uzak duran bir insan değildi....
  2. Adalet teyze..

Adalet teyze..

teyzemcom teyzem hikayeleri teyze hikayeleri teyzem hikaye İçim bir tuhaf oldu tüylerim diken diken.. gözlerimden yaşlar aktı sizinle paylaşmak istedim... işte biz adalet teyze gibiyiz vatanımız için.... .....kalktı. Sabah ezanının insan ruhuna huzur veren sesi oda çinde yankılanıyordu. 88 yaşından beklenmeyecek bir çeviklikle pencereye doğru yöneldi. Pencereyi açması ile birlikte...
  3. Almanya'daki adalet...

Almanya'daki adalet...

Merhaba kızlar haberi okuyunca şok oldum, sizlerle paylaşmak istedim: Almanyada Bir kadın 2 çocuğunu bakamayacağını söyleyerek çocuklarını çocuk esirgemeye vermiş. Aradan biraz zaman geçince hamile kalmış. Doktora kontrole gittiği an kayıtları inceleyen polisler kadının ana rahmindeki bebeğine el koymuşlar ve kadın hastanede doğum yapar yapmaz hükümet bebeği almış. Madem diğer çocuklarına...
  4. Adalet Durak

Adalet Durak

adalet durak adalet durak kimdir resmi kim adalet durak, kimdir, hayatı, resmi, fotoğrafı, biyografi, tatlı, fotoları, İbrahim Tatlıses'in ilk eşi Adalet Durak hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazımızda Melek'ler Geçtiğimiz günlerde silahlı saldıraya uğradı ve günlerce yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdi İbrahim Tatlıses... Tüm Türkiye o günlerin acısını yazdı, okudu, yaşadı. O...
  5. Adalet Ağaoğlu Kimdir biyografi bilgileri var mı

Adalet Ağaoğlu Kimdir biyografi bilgileri var mı

Merhaba acaba sizin aranızda Adalet Ağaoğlu Kimdir bilen var mı eğer ki Adalet Ağaoğlu Kimdir bilen varsa lütfen bana Adalet Ağaoğlu biyografi bilgilerini yazsın.

Sayfayı Paylaş