gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Adet Günlerini Şaşıran Kadın

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

kadın adeti
    İslamiyete her kadının hayız, lohusalık ve temizlik günlerini, bunların sayısını, zamanını bilmesi gereklidir. Bir kadın delirse vaya baygınlık geçirse yahut ilgisizliği nedeniyle adetini unutsa, kan aktığı halde aklı başına gelip iyileşse, düşündüğü zaman hayız ve nifas günleini hatırlayacak olur ve bu hatırladığına güvenirse, artık bu kadın ona göre hareket eder. Hatırlamazsa bu kadına muhayyere - şaşırmış denir. Bu kadınlar şu guruplar altında toplanabilir:

• Yalnız günlerini unutanlar. Yani kadın, her ay bir defa kendinden kan geldiğin biliyor, ama kaç gün geldiğini unutmuş. Bu kadın, hayzı hatırladığından dolayı, kanın kesilmeksizin gelmeğe başladığı zamandan itibaren üç gün namazını kılmaz. Sonra, hayız ile temizlik ve hayızdan kurtulmak arasında tereddiüt ettiğinden dolayı da yedi gün her namaz için yıkanması lazımdır. Sonra da yirmi gün için temiz olduğunu bildiğinden, kocasıyla cinsi münasebette bulunabilir.
    • Adetinin her ay üç gün olduğunu bildiği halde o üç günün zamanını bilemiyenler. Meselâ ayın başında mı, ortasında mı, sonunda mı olduğunukestirmiyor, böylece hayız ile temizlik arasında tereddüt ettiğinden dolayı, ayın başında üç gün her namaz için abdest alıp kılar. sonra da her saat hayızdan kurtulduğunu zannettiğinden dolayı, yirmi yed gün her namaz için boy abdesti alıp namazlarını kılacaktır.
    • Adetin hem kaç gün olduğunu hem de zamanını bilemiyenler. Bu gibiler için kaide şöyledir:

• Kadın hangi vakitte temizliğini iyice kestirebilirse o zaman abdestini alıp namazını kılar, orucunu tutar, kocasıyla cinsi münasebette bulunabilir.
      • Hangi vakitte hayız haline girdiğini iyice kestirebilirse tüm bunları şüphesiz terkedecektir.
      • Eğer bir vakitte hayız halinde mi yoksa temiz halinde bulunduğundan şüphelenirse, hangisi daha uygun diye araştırma yapmak mecburiyetinde kalır.
        • Eğer araştırmazsa, ihtiyatlı olmak üzere her namaz için boy abdesti almak gerekir.
        • Araştırır da gene de şüpheden kurtulmazsa adeti ongün takdir olunur, her namaz için boy abdesti alır, namazını kılar, ancak bu on günlük araştırma sürecinde cinsi münasebette bulunamaz.

Kaynak: [FONT=Times New Roman,Times]Kadın İlmihali, M. Cemal Öğüt, Bahar Yayınları, 1971[/FONT]

[FONT=Times New Roman,Times]
    [/FONT]

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Adet Günlerini Şaşıran Kadın
    emeğine sağlık

Adet Günlerini Şaşıran Kadın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. adet gecikmesi 15 gün

adet gecikmesi 15 gün

kızlar adetim bugün tam 15 gün gecikti test yaptırdım hamilede değilim bunun başka ne gibi nedenleri olabilir teşekkür ediyorum.
  2. Birlikte Yaşayan Kadinlarin Ayni Günlerde Adet Görmesi

Birlikte Yaşayan Kadinlarin Ayni Günlerde Adet Görmesi

iki bayanın birlikte adet olması nasıl açıklanır,anne kızın aynı günde adet olması,menstural senkronizasyon nedir, menstural senkronizasyon neden olur,menstural senkronizasyon hakkında bilgiler Beyza hanım kızımla beraber nerdeyse her ay aynı dönemde adet oluyoruz.Birbirini kıskanıyormuş adetler doğrumudur?bu durum nasıl açıklanabilir? İlginç bir soruya ilginç bir yaklaşım soruyla ilgili...
  3. Beklenen adet gününde idrar testi

Beklenen adet gününde idrar testi

Beklenen adet gününde idrar testi Ya arkadaşlarım benim adet olmama 8 gün kadar var bu beklenen adet günü geldiğinde regl yani adet olmazsam mı test yapacağım. Tam olarak beklenen adet gününe ne kadar kala ya da ne kadar gün geçe hamilelik testi yaptırmam gerekiyor. Söjylermisiniz bana ?
  4. adetim 10 gün gün gecikti

adetim 10 gün gün gecikti

2 yıllık evliyim bebek istedğim için doktora gittim adetlerimde düzensiz di doktor hormon testi ve ulrason verdi ultrason da 5mm kist varmış yumurtalıkta ve hormon testi için adetli gitmem gerekiyomuş ama adetim mart 25 de olacaktım ama bugun ayın 7si ben adet olmadım hiçbir adet belirtim yok test yaptım ama negatif çıktı lütfen böyle bişey yaşayan cevap yazarmı..?
  5. 11 gün geciken adet

11 gün geciken adet

Merhaba ben aranıza yeni katıldım :6: bir sorum olacak. ayın 5 inde adet olmam gerekiyordu ama olmadım. Bugün 11. günüm test yaptım sabah ama negatif çıktı :18: bu durumu yaşayan oldu mu hamile olabilir miyim hiçbir adet belirtisi yok. pazar sabahı da test yapmıştım ama negatifti o da. Umudumu yitirmeye başladım yavaş yavaş ama neden adet olamıyorum bir sorun mu var acaba çok korkuyorum :18:

Sayfayı Paylaş