Adetliyken Mübarek Gecelerde Hangi İbadetler Yapılır ?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. adetliyken hangi ibadetler yapılır
  hayızlıyken hangi dualar okunur
  adetli kadın ibadet edebilir mi  Hayızlık halinde kadınlara Allah tarafından ibadetlerine ara verme ruhsatı verilmiştir melekler :) Yorgun, bitkin ve zayıf olunan bu dönemde Yüce Allah (C.C.) 'ın kadınlara sağladığı bu büyük kolaylıkla kadınlar, zikirle, dua ve tesbihatla meşgul olurlar. Peki bu özel günleri mübarek gecelerden birine rastlarsa ne gibi zikirler yapabilirler, sevap sahibi olabilirler mi ?

  [​IMG]

  Kadınların namazsızlık halleri eğer Ramazan, kadir gecesi, bayram, kandil gibi şerefli ve kıymetli, müminlerin günahlarının bağışlanacağı ve derecelerinin yükseleceği mübarek vakit ve zamanlara rastlıyacak olursa, o mümin ve müslüman kadınların kalblerindeki niyetlerine göre "Her kişiye, muhakkakniyetinin hakkı verilir" hadis-i şerfleri gereğince, o hayırlı günleri ve geceleri ibadetle geçirmek niyetinde idiyseler, şüphesiz ki, o mübarek ve güzel günlerin ve gecelerin rahmet ve bereketlerinden nasiplerini hem de eksiksiz olarak alacaklardır. Çünkü kadınların bu namazsızlık halleri, ellerinde olmayan bir özür kabilinden olduğu ve kendi istekleriyle olmadığı için mahrum olmalarını gerektirmez. Niyet, söz ve amelden hayırlıdır; çünkü söz ve amele gösteriş karışabilir, fakat niyete hiçbir şey karışamaz.
  Kadın İlmihali, MCemal Öğüt,1971, Bahar Yayınları, 9Baskı (3)

  Bu dönemlerde kadınlar, Kelime-i Şehâdet, Kelime-i Tevhid, istiğfar, salavat-ı şerife gibi tevhid ve zikir cümlelerini bir veya birden fazla okuyabilirler. Ayrıca bu dönemlerinde her namaz vakti abdest alıp seccadelerinde o namaz süresi kadar oturup tesbihat ve duayla meşgul olmaları da , onlara kıldıkları en güzel namazları kadar büyük sevap kazandırır.
  Kadınlar Melektir

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. adetliyken nasıl ibadet edilir

  ,
 2. adetliyken hangi ibadetler yapılır

  ,
 3. adetliyken okunacak dualar

  ,
 4. adetliyken yapılan ibadetler,
 5. adetliyken yapılacak ibadetler,
 6. adetliyken nasıl dua edilir,
 7. kandillerde adetliyken yapilacak ibadetler,
 8. adetlıyken hangı dualar okunur,
 9. kandillerde adetli olmak,
 10. kadir gecesinde adetli olmak,
 11. kadınlar adetliyken hangi ibadetler yapabilir,
 12. adetli iken yapılabilecek ibadetler,
 13. adetliyken neler yapilabilir,
 14. adet iken hangi ibadetler yapılır,
 15. adetliyken cuma ibadeti