Ahşap Boyama Teknikleri

Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Kayıtsız Kullanıcılar

  DEKUPAJ

  Malzemeler
  _________________

  -Ahşap obje
  -Uygulamak için seçtiğiniz resim
  -Akrilik boya
  -Dekupaj tutkalı
  -Su zımparası
  -Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
  -Vernik  Objenizi zımparalayıp temizleyin. Özellikle fotokopiyi yapıştıracağınız yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edin.

  Fotokopinizi tersten zımparalayarak kağıdı inceltin. Bu işlem kağıdın çok daha kolay ve pürüzsüz yapışmasını sağlayacak.

  Resminizi önceden hazırladığınız yüzey üzerine dekupaj tutkalı ile yapıştırın. Yapıştırdığınız yüzeyde hava kabarcığı olmamasına dikkat edin. Resmin etrafını tamamlayarak ya da dilediğiniz bir tekniği uygulayarak objenizi tamamlayın...

  Son olarak verniğinizi sürün. Objeniz hazır. Güle güle kullanın.
   
 2. Misafir

  Misafir Kayıtsız Kullanıcılar

  Ce: Ahşap Boyama Teknikleri

  TRANSFER

  malzemeler
  ___________
  Ahşap obje
  -Uygulamak için seçtiğiniz resim
  -Akrilik boya
  -Beyaz astar boya
  -Transfer tutkalı
  -Su zımparası
  -Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
  -Vernik  Akrilik boya (1 boya + 2 su ) su ile inceltilir. Yassı kıl fırça ile ince bir kat sürülür, kurutulur. Kuruyan boyanın üzeri sıfır nolu zımpara ile hafifçe zımparalanır (pürüzsüz yüzey fotokopi kağıdının iyi yapışmasını sağlar).

  Transfer tutkalı fırça ya da parmakla sürülebilir. Önce resminizin boyalı yüzeyine ince bir kat, daha sonra yapıştıracağınız zemine ince bir kat transfer tutkalı sürülür, kurumaya bırakılır. Hızla kuruyup şeffaf hale gelince resmin boyalı yüzüne ikinci defa daha kalın bir tabaka transfer tutkalı eşit şekilde sürülür ve kurutulmadan hemen yüzeye yapıştırılır. Ortadan kenarlara doğru bir bezle hafifçe bastırılarak yapıştırılır. (hava kabarcığı kalan yerlere iğne batırılıp, silinerek havası çıkartılır). Transfer tutkalı en az 3 saat bekletildiğinde tam ve şeffaf olarak kurur. Daha fazla beklenebilir ama 3 saatten önce kağıdı sökme işlemine geçilmemelidir.

  Kağıdın yüzeyi çok az nemlendirilir ve bir köşesinden sökülmeye başlanır. Fotokopide renklerin yoğun olduğu yerlerden kağıt kolayca sökülecektir. Beyaz olan yerlerde fotokopi boyası olmadığı için kağıdın sökülmesi daha fazla nemlendirmeyi gerektirir. Beyaz yerlerden kağıdın temizlendiğine emin olmalısınız. Yoksa cila aşamasında yüzeyin üzerinde kalan kağıt tabakası pürüzler oluşturur.

  Resim ince bir tabaka halinde yüzeye taşınmıştır. Kullanılan boyanın uygun renkleri ve uygun fırçası ile tamponlayarak resim tamamlanır. Gereken yerlerde sivri uçlu fırça kullanılır.

  Son cila olarak; parlak bir yüzey için çatlatma verniği ya da mat bir yüzey için; mat sprey cila kullanılır.

  Püf Noktası: Transfer yaparken, transfer tutkalını hem obje üstüne hem de transferini yapacağınız fotokopi üstüne sürün ve hiç hava kabarcığı kalmadığından emin olun. Transferinizi açmak için en az 2 gün bekleyin
   
 3. Misafir

  Misafir Kayıtsız Kullanıcılar

  Ce: Ahşap Boyama Teknikleri

  STENCİL

  malzemeler
  ___________

  -Ahşap Obje
  -Boya
  -Tampon fırça
  -Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
  -Stencil
  -Zımpara
  -Vernik


  İkinci aşamada kullanacağınız boyayı sulandırmayın. Şablonu yerleştirin ve tampon fırça ile boyama işlemini tamamlayın.

  Stencil uygulaması yaptığınız fırça mutlaka kuru olmalıdır. Sulu kıvamda boya ya da ıslak bir fırça ile bu tekınik başarılı olmaz.

  Verniğini sürdükten sonra objeniz kullanılmaya hazır.
   
 4. Misafir

  Misafir Kayıtsız Kullanıcılar

  Ce: Ahşap Boyama Teknikleri

  VERNİK ÇATLATMA


  malzemeler
  ___________

  -Tamamlanmış obje
  -Uygulamak için seçtiğiniz resim
  -Vernik 1
  -Vernik 2
  -Fırça
  -Pamuklu bez
  -Yağlı boya


  Objenizi zımparalayıp temizledikten sonra boyayın ve istediğiniz tekniği kullanıp, süsleyerek çatlatmaya hazır hale getirin.

  Tamamlanmış objenize 1. verniği sürün ve kurumaya bırakın. Çatlatmanızın güzel olabilmesi için 1. kat vernik iyice kuruyana kadar bekleyin ve ısıtıcı, fön gibi cihazlar kullanmayın.

  2. kat verniği sürün ve tekrar kurumaya bırakın. Ortalama kuruma süresi 4 - 6 saattir. 2. kat vernik kurudukça çatlama gerçekleşir.

  Obje iyice kuruduktan sonra pamuklu bir bez yardımıyla yağlı boya sürerek çatlakların dolmasını sağlayın. Çatlaklara süreceğiniz yağlı boyanın rengi objeyle kontrast yaratırsa çatlaklar daha güzel meydana çıkacaktır.

  Son olarak panomuzu sprey vernik ile vernikliyoruz
   
 5. Misafir

  Misafir Kayıtsız Kullanıcılar

  Ce: Ahşap Boyama Teknikleri

  PATİNE

  malzemeler
  ____________

  -Obje
  -Akrilik boya
  -Patina cilası
  -Su zımparası
  -Fırça (Değişik kalınlıkta fırçalar)
  -Penye bez
  -Vernik  Zemin beyaz ya da açık renklerde akrilik boya ile boyanır, kurutulur. :):):):)lik renklerle de Patina çalışabilirsiniz.

  Patina işlemi bir bezle veya fırça ile yapılabilir. Kuru bir bezin (penye kumaşı) üzerine biraz Patina cilası alınır, üzerine çok az kullanılan boya alınıp yüzeye sürülür. Aynı işlem paletin içinde Patina cilası ile yağlı boyanın karıştırılıp fırça ile sürülmesiyle de yapılabilir. Yüzey kullanılan boyanın renginde bir cila tabakası ile kaplanmış olacaktır. Daha sonra kuru bir bezle ışıklı gözükmesini istediğiniz yerlerden Patinayı siliyoruz. Böylece eskitme işlemi yapılmış olur.

  Patina cilası koruyucu bir tabaka oluşturduğu için verniklemek gerekmez. İstenirse Mat Sprey Cila ile verniklenebilir.
   
Ahşap Boyama Teknikleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ahşap saksı boyama...

  ahşap saksı ahşap saksı modelleri boyama teknikleri boyama Ahşap saksı boyama... [IMG]http://www.evdose.com/tur/hobi/resim/hob0085.jpg[/IMG] Yaz günlerinde bahçıvan dışında farklı alanlarda uğraşarak yaratıcılık kazanabilirsiniz. Kendi tasarladığınız ahşap bahçe saksılarını bahçenizle uyum sağlayacak renklerde boyayarak bahçe keyfinizi arttırın. Malzemeler Ahşap saksı iskeleti...
 2. ahşap boyama örnekleri

  ahşapboyamaörnekleri ahşap boyama örnekleri ahşap boyama sitesi [CENTER][IMG]http://photos1.blogger.com/blogger/5213/1938/400/ekmeklik.jpg[/IMG] [B]Ahşap Boyama Masalar [/B][IMG]http://img111.imageshack.us/img111/4084/sehpasy8.jpg[/IMG] [IMG]http://img207.imageshack.us/img207/9175/tavladama1wg2.jpg[/IMG] [B]şık kürdanlıklar...
 3. EL SANATLARI (Ahşap Boyama)

  el sanatları ahşap boyama ahşab boyama ahşap adana sanatları [B]Ahşap boyama tekniği, sizi yeni masraflardan kurtarırken, aynı zamanda rahatlamanızı da sağlayacak.[/B] [B]Kadınların en büyük problemi kendi zevkine uygun olan eşyayı bulamamaktır. Ve pek çoğumuz sadece aradığımızı bulmak için ufacık objelerin peşinde günlerce koşarız. Ahşap boyama sanatıyla artık siz de zevkinize uygun...
 4. ahşap boyama calışmalarım

  ahşap boyama calışmalarım mersin ahşap boyama [CENTER][FONT=Comic Sans MS][SIZE=4][COLOR=purple][B]bunları ben yapıyorum peceteden deıl trasferden yapıyorum cokta gusel oluyolar ve yaptıklarımın bıkacını sattım caykutusuda var yanı gusel takım oluyo[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/CENTER] [ATTACH=full]47106[/ATTACH] [ATTACH=full]47107[/ATTACH] [ATTACH=full]47108[/ATTACH]
 5. Ahşap Boyama Hakkında Herşey

  ahşap boyama desenleri mobilya boyama ahşap malzemeleri eski mobilya teknikleri [COLOR=Black][B]İlk Önce [COLOR=RoyalBlue]R[/COLOR][COLOR=Sienna]e[/COLOR][COLOR=Red]n[/COLOR][COLOR=Purple]k[/COLOR][COLOR=Magenta]l[/COLOR][COLOR=SandyBrown]e[/COLOR][COLOR=DarkGreen]r[/COLOR][COLOR=DarkRed]l[/COLOR][COLOR=Blue]e[/COLOR] Başlayalım...[/B][/COLOR] [SIZE=4][COLOR=Red][B]RENKLER[/B][/COLOR][/SIZE]...

Sayfayı Paylaş