gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Aile Hekimliği Nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

aile hekimliği, nedir, ne demektir, nasıl yararlanılır, nasıl çalışır, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Ülkemizde de uygulamaya geçilen aile hekimliği hakkında genel bilgiler veriyoruz..

AİLE HEKİMLİĞİ NEDİR?

nBirey ve ailelere sürekli ve çok yönlü sağlık hizmeti veren, biyolojik, klinik ve davranış bilimleriyle iç içe olan, faaliyet alanı içinde, tüm yaş gruplarını, her iki cinsiyeti, tüm sistemleri ve bütün hastalıkları kapsayan bir uzmanlık alanıdır.

Dünya Sağlık Örgütü “Aile Hekimini” şöyle tanımlamıştır:
    “Kendisine bağlı olan topluma, yaş, cinsiyet ve hastalık ayırımı yapmaksızın, birinci basamak sağlık hizmeti veren, temel tıp eğitiminden sonra, konusunda en az 2 yıl eğitim görmüş tıp doktorudur.”

AİLE HEKİMLİĞİNİN AMACI NEDİR?

Erken tanı ve tedaviyi sağlamak;

Hastalık ve sağlık konularına fiziksel, ruhsal ve sosyal faktörleri de dikkate alarak yaklaşmak;

Sağlık ile ilgili tüm konularda ilk değerlendirmeyi yapmak;

Süregen ve tekrarlayıcı hastalıklarda sürekli bakım ve tedaviyi sağlamak;

Hastalarla uzun süreli bağlantı kurarak, hastalıklarla ilgili bilgileri toplamak;
    Birinci basamak sağlık hizmetlerini topluma sunmak;

Bireylerin yaşam kalitelerini ve sağlık düzeylerini yükseltmek

AİLE HEKİMLİĞİ ÖNEMLİDİR. ÇÜNKÜ:

Sağlık hizmetini aile bireylerinin tümüne birden sunar.

Sağlığın sadece hastalık ve sakatlıkların olmayışı değil, sosyal yönden de tam bir iyilik hali içinde olma durumu olduğunu dikkate alarak hizmeti sunar.

Sağlık ile ilgili sorunlarda ailelere danışmanlık yapar ve yol gösterir.

Birinci basamak sağlık hizmetinin yeterli olmadığı durumlarda kişilerin daha ileri sağlık bakımının sağlanması konusunda gerekli olan organizasyonu gerçekleştirir.

Aile Hekimliği Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aile Nedir..

Aile Nedir..

92 yasında, ufak tefek, kendinden emin ve gururlu, her sabah sekizde giyinip kuşanan ve her ne kadar kör bile olsa saçlarını kıvırıp makyajını mükemmelce yapan yaslı hanım bugün bir huzur evine tasındı. 70 yasındaki kocası ise geçenlerde gereken hamleyi yapıp Allah'ın rahmetine kavuşmuştu.Huzur evinin kapısında sabırla beklenen bir kaç saatin ardından, odasının hazır olduğu söylendiğinde tatlı...
  2. En sevdiğiniz aile oyunları nelerdir?

En sevdiğiniz aile oyunları nelerdir?

aile oyunları nelerdir ayleoyunları Aileleri ve arkadaşları bir araya getirmede ve yüzyüze iletişim sağlamada en yararlı gördüğüm faktörlerden biri aile oyunları melekler. Sizler de oynar mısınız arkadaşlarınızla ya da ailenizle? Oynuyorsanız en sevdiğiniz oyunlar hangileridir? Not: En fazla 3 seçenek işaretleyiniz.
  3. aile içinde en çok tartıştığınız konu nedir

aile içinde en çok tartıştığınız konu nedir

merhaba sizlere bir sorum olacak bende evli bir bayan olarak acaba tek tartışma bizim evdemi diye düşünsemde birçok evlilikte farklı tartışma nedenleri olabiliyor. Mesela bizim evde tartışmak için bir sürü konu bulabilirsiniz. Eşimin iş stresini eve getirmesi yada benim günlük olaylardan duyduğum yorgunluk ve sinirli halimi eşime yansıtmam...Evde biten bir malzemeyi eşime söylediğimde ne çabuk...
  4. Neden bir koruyucu aile olmayalim

Neden bir koruyucu aile olmayalim

Meleklerim hamis olan olmayan isteyen bekleyen olamiyan cok biliyorum dualarimiz hepimiz icin ama bu dunyada anne ozlemi ceken o kadar gunahsiz yavru varki biz bebek hayalleri kurarken onlarda anne hayali kuruyor resimlerini cizip yastiklarinin altina koyuyorlar hic gormedikleri annelerinin ben bazen olmazsa bebegim dusunuyorum belki be bebek evlat edinirim Peygamberimiz HZ Muhammet(s.a.v) Hz...

Sayfayı Paylaş