gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Aldığınız faturaları Kontrol edin!!!

Konu, 'Tüketici Şikayetleri' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar Faturalarınızı mutlaka kontrol edin ! İşte size yakın zamanda yaşanan bir olay.
    İpekyol, Machka ve Twist markalarının sahibi Yalçın Ayaydın’ın eşi hafta sonu Chanel’den bir çift ayakkabı aldı. Faturayı inceleyen Ayaydın KDV oranının yüzde 18 olduğunu görünce şaşırdı.

Hemen mağazayla temasa geçen ama aradığı cevabı bulamayan Ayaydın “Yüzde 8 KDV almaları gerekiyor. Bugüne kadar kaç kişiden yüzde 10 fazla KDV alındıysa iade etsinler” dedi.

TÜRKİYE’nin önde gelen kadın giyim markalarından İpekyol’un kurucusu Yalçın Ayaydın, eşinin yaptığı alışverişte kesilen vergiye şaşırdı. Eşi İpek Ayaydın’ın Harvey Nichols mağazası içindeki Chanel mağazasından aldığı ayakkabının faturasına incelerken yüzde 18 KDV oranını görünce çok şaşırdığını söyleyen Yalçın Ayaydın, “Ben de bir perakendeci olduğum için az-çok KDV oranlarını biliyorum. Ayakkabıda yüzde 8 olması gereken KDV yüzde 18’di. Çok şaşırdım ama bir taraftan da ‘acaba ben mi yanlış biliyorum’ diye düşündüm. Sektörden tanıdığım bildiğim dostları arayıp sordum. Evet ayakkabının KDV’si benim bildiğim gibi yüzde 8’miş” diye konuştu.
    Mağazadan tatmin edici bir yanıt alamayan Yalçın Ayaydın, olayı şöyle aktardı: “Bir ara acaba uluslararası firmalar bizden daha iyi bilgiye mi sahip, dedim. Böyle bir KDV farkı yerli yabancı markalar arasında olabilir mi diye araştırdım. Hayır böyle bir ayrım yok. Acaba suni deri-gerçek deri ayrımı olabilir mi? Öyle bir şey de yok! Ucuz-lüks ayrımı yok. Peki bu yüzde 10 daha fazla KDV nereden geliyor? Mağazadan bir yanıt alamadım.”
    İade etmeliler
    Yalçın Ayaydın, faturaları incelemek gibi bir adeti olmadığını olayı tamamen tesadüfen fark ettiğini belirterek, “Bugüne kadar herkesten yüzde 10 fazla para alıp almadığını nereden bilelim?
    Eğer böyle bir durum varsa bunları iade etmesi gerekir. Nasıl dünyada bir üründe bir sorun çıkınca geri çağırıyorlar. Onun gibi burada da daha önce alışveriş yapmış insanlar çağrılmalı. Fazladan kesilen KDV iade edilmeli” dedi. Uzmanlar, KDV’nin fazla kesilmesi durumunda bile bunun devlete gideceğini, bir markanın buradan haksız kazanç elde etmesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Mali müşaviri hatalı
    Yalçın Ayaydın, “Bence burada Chanel’in kendisinden çok mali müşaviri hatalı. Chanel kendini bu kişiye emanet etmiş ama o da bu işi böyle yapmış. Ancak ne tarafından bakarsak bakalım bu işte hata var” diye konuştu.

Dedektif gibi Nişantaşı ve İstinye Park’ta mağaza gezdi
    YALÇIN Ayaydın, Chanel’de yüzden 10 daha fazla KDV ödemek zorunda kalınca, sonraki bir iki gününü Nişantaşı ve İstinye Park’taki lüks mağazaları gezerek geçirdi. Hemen bütün markaları gezen Ayaydın, gönüllü dedektiflik yaparak, farklı KDV uygulamaları olup olmadığını yerinde inceledi. Ayaydın, “Deri cüzdanları bazıları aksesuvar kategorisinde değerlendiriyor ve yüzde 18 KDV uyguluyor. Kimisinde de çanta sayılıp yüzde 8 KDV ile satıldığını gördüm” dedi.
    Kaynak: Hürriyet Gazetesi 24.02.2010

2. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    çok sağol handanca,güzel bir paylaşım... dikkat edeceğim bundan sonra

3. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    ilginç gerçekten teşekkürler canım

4. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

Kdv oranları

Ayakkabıyı satan mağaza yüzde 18 KDV alarak faturayı kesmişse doğru yapmıştır.Yok eğer KDV yi yüzde 8 yaptık diye kampanya yapıyorlarsa derhal tüketici derneğine başvurulmalıdır.

5. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    Yasal Dayanak : 08.03.2006 Tarih ve 26102 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 2006/10138 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

Uzun zamandır gündemde olan başta tekstil ürünlerinde olmak üzere KDV oranlarının indirilmesi 08.03.2006 tarih ve 2006/10138 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girdi. Buna göre; 09.03.2006 tarihinden itibaren tekstil ve tekstil ürünleri, deri, ayakkabı, çanta, valiz gibi ürünlerde KDV oranı %8 olarak uygulanacaktır.

Aldığınız faturaları Kontrol edin!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kontrollar

Kontrollar

Klinik denemeler (bkz.) yeni bir tedavinin terapötik değeri olduğunu gösterdiği zaman, bunu kabul edilmiş bir tedaviyle yahut hiç tedavi görmeme durumuyla karşılaştırarak dikkatle değerlendirmek önemlidir. İlaç denemelerinde, «hiç tedavi görmeyenler» grubuna genellikle sahte tabletler (bkz. Plasebo) verilir. Karşılaştırılan aktif yahut inaktif terapi için «kontrol» terimi kullanılmaktadır....
  2. Diyetinizi "gram gram" kontrol edin

Diyetinizi "gram gram" kontrol edin

Diyetinizi "gram gram" kontrol edin Siemens Ev Aletleri, dünyanın ilk ve tek ankastre mutfak tartısını geliştirdi. Mutfak tartıları yemek tariflerinde yer alan ölçülerin kararınca olmasına yardımcı olur. Bugüne kadar tezgahlarda yer kaplayan bu işlevsel cihazlar şimdi mutfaklarda kalıcı yerine kavuştu. Siemens Ev Aletleri’nin geliştirdiği MW91100 model Porsche Serisi dünyanın ilk ve...
  3. 5 Tavsiyeyle Porsiyonlarınızı Kontrol Edin

5 Tavsiyeyle Porsiyonlarınızı Kontrol Edin

Aşırı yemek yiyiyoruz. Hergün 500 kalori alıyoruz. 30’lu yaşlara merdiven dayadığımız bu günlerde, ne kadar çok kalori aldığımızdır bu. Kilo alıp almadığımzı merak etmiyoruz. Ekstra kaloriler nerden geliyor? Tatlandırılmış içecekler ve fast foodlar, en büyük iki suçludur fakat genişleyen bel ölçülerimizi birleştirerek genişleyen porsiyon hacimlerine paramı koydum. Mağazalarda, kasanın yanına...
  4. Yolculuğa Çıkmadan Önce Aracınızı Kontrol Edin!

Yolculuğa Çıkmadan Önce Aracınızı Kontrol Edin!

yolculuğa çıkmadan önce, araçta ki kontroller, nelere dikkat edilmeli, gerekli tedbirler, nelerdir, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Eğer bir araçla yolculuğa çıkacaksınız,kendiniz gibi aracınızı da bir bakımdan geçirmeli,eksikleri varsa temin etmelisiniz.Nasıl mı? Anlatalım.. Lastiklerin havası kontrol edilmeli. Aracınız için tavsiye edilen lastik basınç değerleri...

Sayfayı Paylaş