alyans altın yüzük takmak erkeğe haram mıdır

ışılsu

Yeni Üye
Üye
alyans altın yüzük takmak erkeğe haram mıdır
altın alyans erkeğe haram mı beyaz altın erkeğe haram mı altının zararları erkeklerin yüzük takması mıdır yüzük takmak mıdır
altın kadınların süs eşyasıdır erkeklere haramdır. peygamber efendimiz bir erkeğin elinde altın yüzük görünce hemen çıkarır atarmış ve ona şöyle dermiş ;( sizlerden biri kor haline gelmiş eteşi eline takmış) demiş ve gitmiş. ordaki müslümanlardan biri yüzüğünü al yerden başka türlü faydalanırsın demişler gence . genç ise, allaha yemin ederim ki efendimizin attığını yerden almam demiş. bir hadisi şerifte buyuruyor ki; altın müşriklerin gümüş müslümanların süsüdür. gümüş yüzük erkeklere caizdir. altın ise haramdır.

haram olduğu gibi erkeğin sağlığınada zararı olduğunu biliyorum hatta bi akrabamız daha bebek diye oğluna künye takmıştı hoca gördü ve oğluna zarar verir çıkar demişti

ben yakıştırıyorum alyansı erkeklere,beyaz altın güzel oluyo bana kalırsa...
duymuştum altının haram olduğunu ama alyans olarak düşünmemiştim ki o da altın :):)
tşkler paylaşım için...

Altının özelliklerinden biri, kişiye "dişilik" hissiyatı vermesidir. Bunu bir kristal-taş uzmanından duymuştum. Bu bilgiyi de ben şöyle yorumluyorum:
Eğer, altın insana dişil duygular veriyorsa bunu ancak kadınlara vermesi normaldir. Erkeğin bu madeni kullanması bu açıdan iyi olmamalı. Zira dinimiz erkeğin erkek, kadının kadının olarak yaşamasına son derece önem verir. Hiç bir emir yoktur ki sadece tek bir hikmeti olsun...
Paylaşım için teşekkürler...

altın erkeklere haramdır saatte olsa yüzükte olsa değişmez bu...

ayrıca gümüş çok daha güzel oluyor,daha çok yakıştırıyorum...

Geri