gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Amishler de Internete Direnemedi

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Geleneksel olarak teknolojik aletlere karşı olan Amerikan Amish toplumunun bazı üyeleri, ürettiği malları Amish olmayanlara satmak için internetten yararlanmaya başladı. Ohio eyaletinin güneyindeki Adams bölgesinde yaşayan bazı Amish aileler, "işleriyle kısıtlı olmak üzere" teknolojinin bazı imkânlarından yararlanıyor. Amishler, yaşadıkları yerlere elektrik hattı çekilmesine karşı çıkıyor. Ancak bazı Amish'lerin, işyerlerinde kullanmak üzere kendilerinin elektrik üretmesine nispeten hoşgörü gösteriliyor.

El işçiliğiyle marangozluk ve mobilyacılık yapan Miller ailesi de bu Amish ailelerden. Ailenin lideri olan Daniel Miller, "sınırlı teknolojiyi" sadece işyerlerinde kullandıklarını, evlerine kesinlikle sokmadıklarını anlatıyor. Eyaletin kuzeydoğusundaki Amishler de, gaz yağı lambalarına daha güvenli bir alternatif sunan güneş enerjisinden yararlanmaya başlamış. Yine rüzgar da enerji kaynağı olarak kullanmaya başlanmış.

Miller ailesi, ürettiği mobilyaları, eyaletteki diğer Amish olmayanlara satabilmek için anlaştığı aracı bir halkla ilişkiler şirketi vasıtasıyla internet sitesi kurdurmuş. Aracı şirket, aile adına internetten satış yapıyor. Amishler tarafından üretilen mobilyalar, çivi, vida gibi teknoloji ürünleri kullanılmadığı için, piyasada meraklıları arasında büyük rağbet görüyor. Aile ayrıca, gazetelere de reklâm vermiş; ancak bu reklamları hiçbir zaman göremeyecek.

Daniel Miller, "Evet, diğer insanlara da bizim burada olduğumuzu duyuruyor; ancak o kadar da ileri gidecek değiliz." diyerek, gazete okumama, internete bakmama konusunda kırmızı çizgileri olduğunu vurguluyor. İzole ve dağınık yaşadıkları için sayıları tam tespit edilemese de ülkede 2000 nüfus sayımına göre 200 bin civarında Amish yaşamını devam ettiriyor. Yaklaşık 55 bini Ohio eyaletinde yaşıyor.

21 eyalette yaşayan Amish'lerin yoğunlukla bulunduğu diğer iki eyalet ise Pennsylvania ve Indiana. Evlerinde, "Pennsylvania Dutch" diye anılan bir Alman lehçesiyle konuşuyorlar. Protestan Hıristiyanlığın anabaptist (yeniden vaftizci) koluna mensuplar. Vergi vermiyorlar, askerlik yapmıyorlar.

CHA

Amishler de Internete Direnemedi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. DireneMedim GururuMa

DireneMedim GururuMa

öLüm Müdür YaŞamı Bunca SevdiRen daha dün söz vermiştim hiç gitmeyecektim kapından özür dilerim aşkım tutamadım sözümü direnemedim gururuma g i d i y o r u m şimdi beni bekliyor engebesi bol yollar düşe kalka yürüyeceğim basacağım bağrıma o koca taşı uzaklaşabildiğim kadar uzaklara gideceğim biliyor musun ilk kez bu kadar üşüyorum mevsim yaz aylardan temmuz ama...
  2. Direnemedim Gururuma !

Direnemedim Gururuma !

öLüm Müdür YaŞamı Bunca SevdiRen daha dün söz vermiştim hiç gitmeyecektim kapından özür dilerim aşkım tutamadım sözümü direnemedim gururuma g i d i y o r u m şimdi beni bekliyor engebesi bol yollar düşe kalka yürüyeceğim basacağım bağrıma o koca taşı uzaklaşabildiğim kadar uzaklara gideceğim biliyor musun ilk kez bu kadar üşüyorum mevsim yaz aylardan temmuz ama...
  3. deniz

deniz

merhaba arkadaslar,ben 27.12.2010 tarihinde dusuk yaptim,ondan sonrada subatin 7 sinde adet gordum,daha ondan sonrada adet gormedim.idrar testi yaptim 3 defa ama negatif cikti ama yinede emin olamiyorum.sizce neden adetim gecikmis olabilir ve hamile olabilir miyim??(kasiklarimdaki nadir agrilar disinda bi belirti yok)sizzden cavap bekliyorum,tesekkurler:))
  4. deyim

deyim

**Ağzında bakla ıslanmamak : Sır saklayamamak. **Bal dök yala: Her taraf temiz, her taraf dikkat çekecek kadar temiz. **Baldırı Çıplak : İşi gücü olmayan, serseri sataşmak için bahane arayan. **Balık kavağa çıkınca: Gerçekleşmesi hiç bir zaman mümkün olmayan işler söylenir. **Baş ütülemek : Dırdır ederek kişiyi huzursuz etmek. Çok konuşmak. ** Cami...

Sayfayı Paylaş