gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Aşı ömür boyu hayat kurtarıyor

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal çocukluk çağı aşılarının büyük önem taşıdığını, ancak hastalıklardan korunmada yetişkin aşılamasının da gerekli olduğunu söyledi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Yurdakök de aşıların aşı takvimine uygun ve zamanında yaptırılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.
    Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, ''Genelde çocuklar için gerekli gibi görülse de yaşam boyu aşılama önemlidir. Erişkinlerde daha çok pnömokok (zatürre), influenza (grip), Hepatit-B ve tetanos aşılarının üzerinde duruyoruz'' şeklinde konuştu.
    Ünal, her sağlıklı kişinin 10 yılda bir tetanos, 65 yaşın üzerindekilerle, akciğer hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunan ve savunma sistemi zayıflayan 2-65 yaş arasındakilerin grip ve zatürre aşılarını yaptırmalarının uygun olacağını bildirdi.
    Yurdakök, çocuklara Sağlık Bakanlığının uyguladığı rutin aşıların dışında ROTA virüsü, grip, Hepatit-A, su çiçeği ve zatürre aşılarının da yaptırılabileceğini belirtti.

Aşı ömür boyu hayat kurtarıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. öMüR bOyU KaLaN izLeR ...

öMüR bOyU KaLaN izLeR ...

Yaşlı adam, bir konfeksiyon mağazasına ait vitrine uzun uzun baktıktan sonra, ilerideki yeşillikte oynayan çocukların en zayıfına dönerek: 'Küçüüük!...' diye seslendi. 'Bana biraz yardımcı olur musun?' Çocuk, hafta sonlarında yaptıkları misket oyununu ilk defa kazanmış olmasına rağmen arkadaşlarını bırakıp geldi. 7-8 yaşlarındaydı ve üzerindeki elbiseler, tek kelimeyle dökülüyordu. Yaşlı...
  2. Ajda Pekkan - Ömür Boyu

Ajda Pekkan - Ömür Boyu

ömür boyu sevsin beni yeter ömür boyu bu aşk bitmez sürer ömür boyu kalbim onla titrer Bu öyle bir aşk ki ömre değer Bu aşkla çizildi kader yolu Demek ki aşk buymuş gerçek duygu Herşeyim sevdiğim benim oldu çarpıyor yüreğim onla dolu Fırtınalar kasırgalar, ayrılıklar barışmalar Aşkımızın karşısında gelip geçer üzüntüler suskunluklar, dargınlıklar pişmanlıklar Aşkımıza yabancı...
  3. Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor...

Topuktan alınan kan bebeklerin hayatını kurtarıyor. Bebeklerin topuğundan alınan kan iki yeni hastalığın teşhisinde kullanılacak. Daha önce bin bebeği zeka geriliği ve cücelikten kurtaran topuk kanı sayesinde, şimdide körlük ile sağırlık erken tespit edilecek. Türkiye'de yeni doğan 130 bebekte rastlanan ve biyotinidaz eksikliğinden kaynaklanan çoğu kez ölümle sonuçlanan iki hastalık 1 YTL...
  4. Öksürük Hayat Kurtarıyor!

Öksürük Hayat Kurtarıyor!

Öksürük Hayat Kurtarıyor! Diyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz. Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. MÜTHİŞ GERGİN VE SİNİRLİ BİR HALDESİNİZ… Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç...
  5. Misvak nasıl hayat kurtarıyor?

Misvak nasıl hayat kurtarıyor?

sert saçlar nasıl yumuşatılır sert saçlar nasıl yumuşar misvak açılır misvak hazırlanır kullanıma hazırlanır Diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar. Ancak bu nebati fırçanın (misvak) aktif kısmı haftada bir değiştirilerek yeni bir fırça kullanma avantajını sağlar. Misvakta ise yüksek konsantrasyonlarda asit veya bazik tabiatta maddeler yoktur. Eğe Üniversitesinde...

Sayfayı Paylaş