gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Aşık Gül Ahmet (Gül Ahmet Yiğit)

Konu, 'gönül verenler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

aşık gül ahmet aşık gül ahmet dinle yiğit kul yigit kul yiğit Sevdiğimden ayrı gurbet ellerde
    Ağlıyorum dünya dar deyi deyi
    Ahım kaldı o tomurcuk güllerde
    Ötüyorum ah u zar deyi deyi

Kaderim ne zaman bana gülecek
    Akan gözyaşımı kimler silecek
    Gül Ahmet'im bu genç yaşta ölecek
    Gece gündüz ağlar yar deyi deyi
    1955 yılında Gaziantep İlimizin İslahiye İlçesi'ne bağlı Feyzi Paşa bucağında doğdu. İlk ve orta okulu Fevzi Paşa'da, tamamlayan Gül Ahmet İskenderun Ticaret Lisesi öğrencisi iken aşık olur. İlk şiirlerini Lise öğrencisiyken söyler. Daha sonra aldığı saz ile arkadaş olur. Soyu Kayseri Pınarbaşı Afşarlarından Kerimoğlu adıyla tanınan aşirettir. Derviş Paşa iskanında Gavurdağı'nı yurt tutmuşlar, burada aynı adla anılırlar. Bu arkadaşlık sürerken liseyi bitirir. Hatay Eğitim Enstitüsüne kayıt olur. Mezun olduktan sonra öğretmenlik mesleğine atılır.

Aşıklıkta ilk sesini 1975 yılında Konya'da yapılan Türkiye Aşıklar Bayramında duyuran Gül Ahmet, halk edebiyatının her dalında usta bir aşık olduğunu ispatlamıştır. Gül Ahmet Konya'da çeşitli dallarda birincilikler almış bir olarak 1981 yılında katıldığı Atatürk'ün 100. doğum yılı adına T.R.T. nin yarışmada ikinci olmuştur. Yurdumuzu Almanya ve Hollanda'da temsil etmiş ayrıca Kıbrıs Harekatının 10. yıl kutlamalarında Nuri Şahinoğlu ile birlikte ülkemizi temsil etmiştir. Mizahi Türkü dalında da şöhret yapan Gül Ahmet cidden güzel sazı ve sesi ile beğenilen bir aşığımız olarak yurdun çeşitli yörelerinde yapılan festival ve törenlere katılmaktadır. Evli, bir oğul ve bir kız sahibi olan aşığımız halen İskenderun Karayılan kasabası Canova İlkokulu Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Eserlerinden bazıları:

Zalim Kader

Beni bu hallere koyan,
    Kötü kader, zalim kader.
    Gel de bu hayata dayan,
    Kötü kader, zalim kader.

Hayat denen er meydanı,
    Damarda kurudur kanı.
    Bulgurunda pişmiş sonu,
    Kötü kader, zalim kader.

Bileziği nerden takam
    Elin elinemi bakam.
    Kurtulmaz ki borçtan yakam,
    Kötü kader, zalim kader.
    Çoluk çocuk rezil olduk,
    Sebze, meyve hava aldık.
    Bu sene kurbansız kaldık,
    Kötü kader zalim kader.

Gül Ahmet'im vur sazına,
    Can dayanmaz avazına.
    Mahcup eder el kızına,
    Kötü kader, zalim kader.

Mevlam

Aşkımı layık görmezsen
    Erit beni kadir mevlam
    Tefekkürün mihrabına
    Bürüt beni kadir mevlam

Hissem olsun hak nurunda
    Al erenler diyarında
    Fani dünya gururunda
    Arıt beni kadir mevlam

Aşk-ı mecaziyi götür
    Aşk-ı hakikiye getir
    Gönlümü kalbime batır
    Bir et beni kadir mevlam

Ruhsuz olan aşk nafile
    Kış gelirse gider sele
    Senin gerçek aşkın ile
    Çürüt beni kadir mevlam

Gül Ahmet'im gül değilsem
    Yel vurdukça hep eğilsem
    Resulün teri değilsem
    Kurut beni kadir mevlam

Şimdi

Bir tat almıyorum yalan dünyadan
    Bir ölü misali yatarım şimdi
    Emanet verilen tatlı canımı
    Alan olsa beleş satarım şimdi

Bir zaman sevdanın atına bindim
    Çok hızlı sürmüşüm çabucak indim
    Evvel bülbül idim baykuşa döndüm
    Virane yerlerde öterim şimdi

Gül Ahmet sinemi dövemiyorum
    Gerçek sözlerimi övemiyorum
    Bir gözü elayı sevmiyorum
    Belki deliden de beterim şimdi

Verdi Bana

Gönül bahçesine fidan dikmiştim
    On iki yıl sonra gül verdi bana
    Kurur diye hep boynumu bükmüştüm
    En güzel meyvadan bal verdi bana

O fidanın bestesiydim sazıydım
    Susamıştım temmuzdaki yazıydım
    Bir damla suyuna dünden razıydım
    Irmaklar misali sel verdi bana

Ayrılık rüzgarı estirme dedi
    Bu güzel fidanı kestirme dedi
    Gül Ahmet sazını susturma dedi
    Hep güzel çal diye tel verdi bana

Yar Deyi Deyi

Sevdiğimden ayrı gurbet ellerde
    Ağlıyorum dünya dar deyi deyi
    Ahım kaldı o tomurcuk güllerde
    Ötüyorum ah u zar deyi deyi

Hasretinden durmaz içim kanıyor
    Herkes beni Mecnun olmuş sanıyor
    Kerem oldum her tarafım yanıyor
    Yetiş imdadıma kar deyi deyi

Kaderim ne zaman bana gülecek
    Akan gözyaşımı kimler silecek
    Gül Ahmet'im bu genç yaşta ölecek
    Gece gündüz ağlar yar deyi deyi

Aşık Gül Ahmet (Gül Ahmet Yiğit) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gülümse

gülümse

Adı Fleming’di ve fakir bir çiftçiydi. Ailesi için para kazanma çabasında olduğu bir gün, yakındaki bataklıktan gelen , yardım isteyen bir ağlama duydu. Aletlerini yere düşürdü ve bataklığa koştu. Orada, beline kadar ıslak ve siyah hayvan dışkıları içinde batmakta olan bir çocuk buldu, ağlıyordu ve kendini kurtarmak için çaba sarfediyordu. Çiftçi Fleming , yavaş ve korkunç bir ölüme...
  2. Gül...

Gül...

Gül... Sana bir gül vereceğim Ne seveceksin ne de üzeceksin Sadece bakacaksın ona amaçsızca ve Koruyacaksın sadece Ağlayacak kimi zaman Yüzüne bile bakmayacaksın Kimi zaman gülecek Sıcak bir bakış atacak Ve sen yine Görmezden geleceksin Acı çekecek kimi zaman Sense sadece arkanı dönüp Gideceksin Asla düşünmeyeceksin Sonra ne mi olacak Kuruyarak bitecek Ölecek… Sonra...
  3. gülle

gülle

Rüyada bir top güllesi görmek, sakladiginiz bir sirrin hiç beklemediginiz bir anda herkes tarafindan duyulacagina, bu yüzden çok kötü bir duruma düserek utanacaginiza ve hat-ta oldukça önemli zararlara da ugrayacaginiza isarettir. Bir rivayete göre gülle görmek, beklenmeyen bir haberle de yo-rumlanir. Bir baska rivayete görede: Rüyada gülle görmek düsmanlik ve münakasa yapmaya, bazen yolculuga...
  4. ::.. Gülümse::..

::.. Gülümse::..

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  5. Güllerin savaşı Mert karakteri (Yiğit Kirazcı) kimdir?

Güllerin savaşı Mert karakteri (Yiğit Kirazcı) kimdir?

Yiğit Kirazcı, 17 Ağustos 1983 tarihinde İstanbul'da doğmuş; model ve dizi film oyuncusudur. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam Bölümünden mezun olmuştur. 3Mota - Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesinde oyunculuk eğitimi almıştır. Ayrıca Genç Turkcell, Cafe Crown, Weet, İş Bankası reklam filminde de oynamıştır. Yiğit Kirazcı'nın boyu 1 metre 85 santim (1.85 cm), kilosu...

Sayfayı Paylaş