gebe
  1. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Aynı evde yaşayan kişilerde hepatit c var ise bulaşır mı?

Konu, 'Hepatit Nedir' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

hepatit c bulaşıcımıdır hepatit c bulaşırmı bulaşıcımı öpüşmeyle bulaşırmı bulaşıcı mıdır AYNI EVDE YAŞAYAN KİŞİLERDE HEPATİT C VAR İSE BULAŞIR MI?
    Bu çok sık görülen bir durum değildir. ancak aynı kaşık, çatal ve bardağı paylaşmak bulaşma açısından riski son derece artırır. Önemli olan bu saydığımız eşyaları paylaşmamaktır. Bunların dışında aynı evde yaşamak bulaşma açısından yüksek risk taşımaz.

hepatit.org

2. Vijdan

Vijdan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Aynı evde yaşayan kişilerde hepatit c var ise bulaşır mı?
    Teşekkürler carizmam.

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

yaklaşık 15 yıldır hepatit c hastasıyım. eşimden boşandım ve 2 çocuk babasıyım.
    çok şükür ki, bugüne kadar kimseye bulaştırmadım. korunmadan **** yaptığım bekarlık zamanlarımda başkalarında ve eşimde ve çocuklarımda hastalığa rastlanmadı. farklı zamanlarda yapılan testlerde ortaya çıktı.
    çatal bıçak korumasını kendi tecrübemle saçma buluyorum. ama her durumda geçerli olmayabilir. hastalık akut döneminde bulaşıcı olabiliyor. yani çatalı bıçağı ayırın da demem, tersini de.
    benim bildiğim şudur: HCV kana kan teması ile bulaşır. ortak iğne, ortak tıbbi malzeme (mesela dişçi aparatları), ortak jilet tehlikelidir. ancak, doktorumdan (ismail balık, allah razı olsun kendisinden) öğrenebildiğim kadarıyla virüsün dışarıdaki ömrü 4 dakika.
    Yani damar dışına çıkınca bir süre sonra ölüyor. dolayısıyla ortak jilet bile peşpeşe kullanılmadığında tehlikeli değil. elbet bunlar asla bilimsel olmayan, ampirik ve yanlış olabilecek düşünceler.
    lütfen asla tam olarak güvenmeyin. sert seksten, bıçaklardan ve kandan uzak durun.
    ve hcvlilere hivli muamelesi yapmayın. hivlilere de kötü davranmayın. :))

4. assurdo

assurdo Forum Okuru

Bulaşma şekli çok basitmiş gibi anlatılmış, hepatit C bu kadar kolay bulaşan bir hastalık değil. Ben tecrübelerimi ve tedavi sürecimi Motivolog.com a yazmıştım buradan da okuyabilirsiniz. Herkese geçmiş olsun.

Aynı evde yaşayan kişilerde hepatit c var ise bulaşır mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hepatit C Hepatit-C

Hepatit C Hepatit-C

Hepatit -C nedir? C hepatiti ,Hepatitis C virusunun (HCV)’nin neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur.Önceleri non-A non-B (ne A nede B) hepatiti olarak adlandırılan C hepatiti,1970′lerin ortalarında bulundu.1989 yılına kadar kendine özgü antikorları tespit eden (Anti-HCV gibi) bir test olmadığından , mevcut testlerle gösterilemediğinden ,varlığı bilinmesine rağmen non-A non-B ( ne A ne de...
  2. Hepatit C nedir nasıl bulaşır ?

Hepatit C nedir nasıl bulaşır ?

hepatit c nedir hepatit c bulaşıcımıdır siroz bulaşıcımıdır siroz hastalığı nedir nasıl bulaşır Hepatit C Hepatit C viral yoldan bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile en sık bulaşan tiptir. Bu sebeple özellikle kan nakli ve kan ürünleri ile edinildiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Belirtileri hafif olarak algılanabilir yada farkında olmadan geçirilebilir. Genel olarak küçük çocuklarda...
  3. Hepatit C nasıl bulaşır? videolu anlatımla

Hepatit C nasıl bulaşır? videolu anlatımla

hepatit c nasıl bulaşır hpt c Hepatit C hastalığının bulaşma yollarına dair videolu görsel bir anlatım arkadaşlarım umarım yararı olur, qdrMdTOBYsr
  4. Kronik hepatit c de kanser oluşumunu artıran risk faktörleri var mıdır?

Kronik hepatit c de kanser oluşumunu artıran risk faktörleri var mıdır?

KRONİK HEPATİT C DE KANSER OLUŞUMUNU ARTIRAN RİSK FAKTÖRLERİ VAR MIDIR? EVET...Bazı faktörler karaciğer kanseri riskini provoke eder, bunlar; Alkol kullanımı Siroz gelişimi İleri yaş Erkek hasta olmak
  5. Hepatit c nasıl bulaşır ?

Hepatit c nasıl bulaşır ?

hepatit c nasıl bulaşır hepatit c nasil bulaşir nasil bulasir hipatit hcv nasıl bulaşır HEPATİT C NASIL BULAŞIR ? Hepatit C nasıl bulaşır sorusu oldukça önemlidir. HepatitC nin kan yolu ile bulaştığını belirtmiştik. Kan ve kan ürünleri ile geçebilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullananlarda iğnelerden bulaşması dolayısıyla oldukça yaygın görülür. Ayrıca tüm sağlık çalışanları hepatit B de...

Sayfayı Paylaş