Bakara Suresinin Adı Nereden Geliyor ?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. Bakara Suresinin İsmi Neden Bakara

  Bakara Suresinin Adının Anlamı

  Sevgili melekler, en son sizlerle paylaştığımız Bakara Suresinin indirilme yeri bilgilerinin ardından bu sayfada da Bakara Suresinin İsmi Neden Bakara merak edenleri aydınlatmaya çalışacak, Bakara Suresinin Adının Anlamı ile ilgili bilgiler vereceğiz...
  [​IMG]  Bakar; arapça inek yada sığır manasınadır. İsrailoğulları ile Hz.Musa (as) arasında geçen bir kıssadan ismini almıştır. Cenabı Allah İsrailoğullarından bir inek kesmelrini emir buyurmuştur. Onlar ise her seferinde Hz.Musa'dan (as) nasıl bir inek şöylemi böylemi neden bir inek kesmemiz isteniyor gibi isteksiz bahaneler ile azgınlık göstermişlerdir.

  Hani Musa kavmine: "Allah, muhakkak sizin bir sığır kesmenizi emrediyor" demişti. "Bizi alaya mı alıyorsun?" dediler. (Musa) "Cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım" dedi.

  Onlar: 'Rabbine dua et de (ineğin) nasıl bir şey olacağını bize iyice açıklasın' dediler. Musa: '(Rabbim), onun ne çok yaşlı ne de çok genç olan ikisi arası bir inek olduğunu söylüyor. Artık size emrolunanı yapın' dedi.

  (Bu sefer) dediler ki: "Rabbine adımıza yalvar da, bize rengini bildirsin." O: "(Rabbim) diyor ki: O, bakanların içini ferahlatan sarı bir inektir" dedi.

  (Onlar yine) "Rabbine adımıza yalvar da, bize onun niteliklerini açıklasın. Çünkü bize göre sığırlar birbirine benzer. İnşaallah (Allah dilerse) biz doğruyu buluruz" dediler.

  (Bunun üzerine Musa, "Rabbim) diyor ki: O, yeri sürmek ve ekini sulamak için boyunduruğa alınmayan, salma ve alacası olmayan bir inektir" dedi. (O zaman): "Şimdi gerçeği getirdin" dediler. Böylece ineği kestiler; ama neredeyse (bunu) yapmayacaklardı.Bakar:67/71

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. bakara ne demek

  ,
 2. bakara suresinin adı neden bakara

  ,
 3. bakara suresi adını nereden almıştır

  ,
 4. bakara suresi adini nerden almistir,
 5. bakara suresi ismini nereden almıştır,
 6. bakara suresi ismini nerden almıştır,
 7. bakara suresi ismini nerden aldı,
 8. bakara suresine neden bakara adı verilmiştir,
 9. arapça bakara ne demek,
 10. bakara nin anlami ,
 11. bakara suresinin ismi neden bakaradır,
 12. bakara suresinin ismi neden bakara,
 13. bakara ne anlama gelir,
 14. bakara suresi neden bu ismi almıştır,
 15. bakara suresinin isminin anlamı