gebe
  1. ışılsu

ışılsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    26
    Ödül Puanları:
    0

Bebeğinizde Görme Problemi Var mı?

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ışılsu tarafından paylaşıldı.

[​IMG]Her ne kadar yeni doğmuş bir bebeğin ilk fiziksel muayenesinde belirgin bir görüş ya da işitme kusuru olup olmadığını kontrol etmek muayenenin önemli bir bölümünü oluşturuyor ise de, erken bebeklik döneminde bazı duyusal problemlerin belirlenememesi de az rastlanır şey değildir. Problem, çoğunlukla bebek konuşmasını geliştirebiliyor ya da hantal görünüyor ise anne ve baba tarafından sonradan fark edilir. Anne baba olarak bebeğinizin görüşünün normal olup olmadığını anlayabileceğiniz belli gelişme işaretleri vardır.

Görme

Bebeğiniz 4 ila 6 haftalık iken aşağıdaki testi uygulayınız. Yüzünüzü bebeğinizden 50 cm uzaklığa getiriniz. Bu hareketinize tepki bir gülücük olacaktır. Bebeğinizin 3 aylık olduğunda yüzünün önünde sallanan bir oyuncağı gözleri ile takip edebilmelidir. Bebek ayrıca oyuncağa ulaşmaya da teşebbüs etmemelidir. Bu yaştaki bir çocuk ayrıca 70-80 cm uzaklıktaki cisimleri de görebilir.

Bebeğiniz 4 aylık olduğunda görüş yetenekleri (gözün renkleri ayırtedebilme yetisi, iki ayrı imge yerine tek bir imge görmesi, derinliği algılaması ve hareketli imgeleri takip edebilmesi) bir yetişkininkine yakındır.

Her ne kadar gelişmekte bazı normal farklılıklar varsa da, bebeğinizin görüşünün gelişmesinde herhangi bir anormal yavaşlıktan kuşkulanıyorsanız, doktorunuza danışınız.

Bebeğinizde Görme Problemi Var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Uykusuzluk probleminiz mi var?

Uykusuzluk probleminiz mi var?

Hepimiz uykusuzluk problemleri ile mutlaka karşı karşıya gelmişizdir. Her ne kadar, bu problemin sebebi stres oalrak bilinsede, daha bir çok nedeni de var Melek'lerim. Peki bu soruna çözüm olacak neler var? Buyrun aşağıda uzman önerilerine göz gezdirelim, bilgi sahibi olalım Melek'lerim. Prof. Dr. Burhanettin Uludağ “Yastığa başınızı koyduktan sonra 20 dakika içinde hala uyuyamadıysanız...
  2. Ailede problem varsa..

Ailede problem varsa..

anne,aile,ailenin önemi,problemli aileler,ailede iletişim Hafta içi her gün Kanal 1 ekranlarından saat 11.30’da yaptığım canlı yayınlarda her gün bir konuda derinleşme cesareti gösteriyoruz. Domuz gribini de tartışıyoruz, eşler arasındaki aldatmayı da, çocuklarda eşcinselliği de konu ediyoruz, kayıp çocukları da, GDO’yu da... Anlayacağınız aydınlık tarafı çoğaltmak üzere taşın altına...
  3. üstüne görme olayını yaşayan var mı?acill cvp bekliyorum.

üstüne görme olayını yaşayan var mı?acill cvp bekliyorum.

üstüne görme üstüne görmede hamilelik ne zaman belli olur görme yaşayanlar arkadaşlar hamile olupta üstüne görme olayını yaşayan var mı?Benim bu ay adetim 3 gün gecikti.sonra ilk olarak kahverengi bir akıntım oldu.ondan sonraki gün 2 gün süren bir kanamam oldu.3. gün kanama bitti ama ara ara kahverengi akıntı geliyor.daha test yaptırmadım erken diye düşünüyorum ve aslında hamilelik...
  4. bebeklere ninni var mı

bebeklere ninni var mı

Kızım uyurken benim sesimi duymayı seviyor. Sesim pek iyi olmasada ona ninni söylemek istiyorum. Bebekler için ninnileri nereden bulabilirim arkadaşlarım.
  5. Uyku problemi yaşıyan var mı? Lütfen bana yard edin

Uyku problemi yaşıyan var mı? Lütfen bana yard edin

Aslında melekler bi soru sorucam yeni evime taşılı 4 ay oldu sorunum burayami alışamadım nedendir bilmiyorum uykuya dalamiyorum yani inanılmaz bi uyku düzensizliğim var yani saatlerim Şaştı ve bi türlüde düzene girmiyor ne yapicam bilmiyorum gun içindede halsiz yorgun isteksizim yani açıkcası kendimi taniyamiyorum cok tembellestim yerimden kalkamiyorum sanki bütün gun uykum var beynim uyuşuk...

Sayfayı Paylaş