gebe
  1. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

Beypazarı kurusu

Konu, 'Bisküviler - Kurabiyeler' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

beypazarı kurusu Beypazarı kurusu nasıldır, tarifi nedir hepsi burda arkadaşlar

ben beypazarı kurusunu çok severim bilmem aranızda yiyen varmı ama dehşet güzel bir tad. Burda bulamıyorum ama abim ne zaman ankaraya gitse ondan istiyorumm:D işte size tarifini veriyorumm deneyinn harika bişeyy çaya batırıp yemek çok güzelll:D:D

MALZEMELER
    4 su bardağı un
    2 tatlı kaşığı instant maya kurumaya
    1 silme kaşığı tuz
    2 tatlı kaşığı şeker
    Yarım paket 125 gram tereyağ
    1 su bardağı süt
    1 tatlı kaşığı tarçın

YAPILIŞI
    Eğer elde yapılıyorsa unu,tuzu, şekeri, tarçını ve kurumayayı geniş bir kapta karıştırın .Oda sıcaklığındaki sütü ve tere yağını katıp hamuru 10 dakika yoğurun.Hamur yumuşak olacak fakat ele yapışmayacak kıvamda şekil vermesi kolay bir hamur olması gerekiyor.
    Hamur u beze haline getirip ağzı kapalı bir kapta hacmi iki katı olana kadar mayalandırın (1,5 veya 2 saat )
    Hamuru 3 eşit parçaya ayırın . Herbir parçayı mutfak tezgahında 2 elinizle yuvarlayarak 2 santim kalınlığında ince rulo haline getirin . Ruloları ( un kurabiyesi gibi ) 1- 1/2 cm genişliğinde verev olarak kesin yağlı kağıt serili tepsiye veya yağlanmış tepsiye aralıklı olarak yerleştirin .
    Ilık biryerde 15 dakika daha mayalandırılır .
    Önceden ısıtılmış fırında 200 derecede 30 dakika veya üstü kızarana kadar pişirilir. fırından çıkartıp 20 dakika kadar ılınması beklenir .
    Fırının ısısı 125 dereceye getirilip tekrar fırına koyduğumuz kuruları 2 saat daha fırında kurumaları için bırakıyoruz. fırın soğuyana kadar gevrekleri fırında tutuyoruz veya bir gece fırında bırakılırsa daha iyi kururlar .

2. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Ben halk ekmek tarzı ufak büfelerin birinde geçenlerd edenk geldim aldım çok kuru olmasına rağmen güzeldi. Zaten galete gibi kuru olmasıda özelliği imiş..

Beypazarı kurusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yoğurt kurusu

Yoğurt kurusu

Rüyada görülen yogurt kurusu riziktir.Bazi tabirciler yogurt kurusu az bir zahmetle elde edilen bir fiziktir, dediler. Yogurt kurusunun tiridi çok faydali bir ticarete isarettir
  2. günübirlik tatil için beypazarı

günübirlik tatil için beypazarı

beypazarı otobüsleri beypazarı otobüsleri nerden kalkıyor ankara arası kaç km ankara kaç km istanbul Bu kez özellikle Ankaralıların uğrak yeri, tarihi konaklarıyla ünlü belde Beypazarı'ndayız. İlk durağımız Hıdırlık Tepesi. Burada özellikle son yıllarda büyük değişim geçiren Beypazarı'nı tüm ihtişamı ile görebiliyorsunuz. Beypazarı Ankara'ya daha yakın olması nedeniyle o bölgeden daha çok...
  3. Bes Kurusa Ask Sarkilari

Bes Kurusa Ask Sarkilari

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. Gün kurusu kaysının faydaları

Gün kurusu kaysının faydaları

gün kurusu gün kurusu kayısının faydaları faydaları kurusunun kayısı Güzel memleketim Malatyamın en meşhur meyvesidir kayısı faydalarını sizlerle paylaşmak istedim meleklerimm.. Organik günkurusu kayısı sarı kayısının aksine, kükürtleme işlemine tabi tutulmadan doğal olarak güneşte kurutulmuş kayısıdır. Günkurusu kayısının faydaları : Günkurusu kayısısı, içerdiği A, B3 (niasin-Vitamin B-3...
  5. Beypazarına nasıl gidilir ?

Beypazarına nasıl gidilir ?

beypazarı hangi ile bağlı,beypazarı nerde,beypazarına nasıl gidilir,beypazarında ne yenir ne içilir,beypazarında görülmesi gereken yerler Ankara’nın bir ilçesi olan Beypazarı, Başkent’e 100 km uzaklıkta, şirin ve eski evlerden oluşan bir kasabadır. Beypazarı otelleri, buraya her hafta sonu gezmek için gelen yerli turistlerle dolup taşmaktadır. Genellikle günübirlik turla gelenler sadece...

Sayfayı Paylaş