gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

Bilgelik Böyle Birşey

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

bilge resimleri Bilge kişi denilce aklıma uzun, ak sakallı, cübbeli vs.Yani hacı hoca gibi kişiler aklıma geliyor:)Ama aslında öyle değilmiş:)Şu yazıyı okuduktan sonra anladım.Bilgelik böyle birşey işte.... [​IMG]
    Bilgelik Böyle Bir Şey
    Bir zamanlar, bilgeliğiyle meşhur olan ve bildiklerini öğrencilerine de aktaran bir alim vardı.

Bu alim, aynı zamanda bir tacirdi ve adamları vasıtasıyla uzak diyarlarla ticaret yapardı.
    Bir gün talebelerine ders verirken, bir adam yanına gelip "kötü bir haber" verdi:
    "Haber aldık ki, senin de mallarını taşıyan gemi batmış! Hiçbir mal kurtarılamamış."
    Bilge bir an dersi kesti. Etrafındaki talebeler onun dudaklarında küçük bir gülümsemenin belirdiğini fark ettiler. O ise hiçbir şey olmamış gibi dersine kaldığı yerden devam etti.
    Bir hafta kadar sonra, bilge yine talebeleriyle birlikte dersteyken, aynı adam bu defa "müjde" getirdi:
    "Gözün aydın! O gemi senin mallarını taşıyan gemi değilmiş. Senin malların sapasağlam limana ulaştı!"
    Bilge yine bir-iki saniye durdu, talebeleri onun yüzünde yine küçücük bir gülümsemenin patladığını fark ettiler. Önceki gibi, yine hiçbir şey söylemeden dersine devam etti. Öğrencileri birbirine zıt iki durumda da aynı tepkiyi veren hocalarına dayanamayıp şu soruyu sordular:
    "Geminizin battığı haberine de, batmayıp limana ulaştığı haberine de gülümsediniz, neden?"
    Bilgenin cevabı şöyle oldu:
    "Geminin battığı, mallarımın denize döküldüğü haberini aldığımda, kalbimi yokladım. Gelip-geçici olan ve mezarın ötesinde bana arkadaşlık etmeyecek dünya malını kaybetmekten dolayı içten içe üzülüyor muyum diye kendime baktım. Kalbimde küçücük de olsa bir üzüntü görmeyince sevindim ve şükrettim.
    "Geminin aslında batmadığı ve sağ salim geri döndüğü haberi karşısında, bu defa, dünya malını kazanmaktan dolayı seviniyor muyum diye kalbime baktım. O malı tekrar kazanmaktan dolayı sevinç ve mutluluk göremediğim için yine sevindim ve şükrettim."

2. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    dünya malı işte keşke her insan içinde önemli olmaya bilse ama hayatt işte

Bilgelik Böyle Birşey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. türk olmak böyle birşey...

türk olmak böyle birşey...

türk olmak böyle birşey türk olmak böyle bişey > Terliği parmakları dısarı taşırarak giymektir > Döner ile ayranı aynı anda bitirebilmektir > Siteler...i mahkeme kararı ile kapattırmaktır > Gaz kaçaklarını 'çakmak' ile kontrol etmektir > Hayatında en az bir kere kahvehane'ye gitmektir > Araba kaymasın diye tekerleğin altına taş koymaktır > Tiki olan insanlarla ustalıkla...
  2. Çin'de maça gitmek böyle birşey:)

Çin'de maça gitmek böyle birşey:)

Dünyanın en kalabalık ülkesinin Çin olduğunu bilmeyen yoktur sanırsam içinizde. Bir düşünsenize bu kadar kalabalık olan bir ülkede futbol maçına gittiğinizi bakın ortaya nasıl görüntüler çıkıyor:D
  3. Deha olmak böyle birşey

Deha olmak böyle birşey

mimar , sinan , deha , şehzadebaşı cami , mimari , ile ilgili bilgiler bu yazımızda DEHA OLMAK BÖYLE BİRŞEY Mimar Sinan eseri olan Sehzadebasi Cami'nin 1990'li yillarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir insaat muhendisi, caminin restorasyonu sirasinda yasadiklari bir olayi tv'de soyle anlatmasti. Cami bahcesini cevreleyen havale duvarinda bulunan kapilarin uzerindeki...
  4. 7.haftamdayım kanamam var böyle birşey yaşayan var mı?

7.haftamdayım kanamam var böyle birşey yaşayan var mı?

mrb 7.haftamdayım ıkı kez kanamam oldu progestan dıye bır ılaç kullanıyorum pazar gununden berı hıç bırsey yoktu bugun gene kahverengi bıseyler geldi hafif agrılarım da var on gundur yatıyorum kafayı yıyecem böyle bışeyle karsılasan varmı

Sayfayı Paylaş