Bir Delinin Seyir Defteri...

kördügüm

Tatlı ve Çalışkan Melek
Üye
Bir Delinin Seyir Defteri...
bir delinin seyir defteri
BAS EGMEZ DAGLAR VE BASI DAGLARA DEGMEZ KÜCÜK TEPELERE

Yarim asirdir yarmadigi kanli topraklarda az dirsek yirtmadi yatagini bulan bu kizilirmak. Bir yol yürür, ama dogru, ama egri, yürür ya, yolundan geri dönmez ya, sen ona bak. Onurun en güzeldir o akis. Insan icin seyir ve bakis da böyle olmali. Ey önüme katip kovaladigim hafif kuru yongalar cöpler, arkamda sürükledigim kucagima sigdiramadigim duygularinin tas kestigi kati yürekli kayalari.. Siz bilmezmisiniz ki sagimdam solumdan yikip sürekledigim toprak parcasi benim parcam, akan kan benim kanim. Nasil dersiniz kanli köpüklü dalgalarin sahikasina varan sesimin bir ay isigi sesidir. Nasil dersiniz ki göz yaslarimin rengine kizil kirli renkler. Demir yürekli Divrigi eline uzanan topragimdan yolu gecen kizil maden daglarinin pasi. Benim göz yaslarim kizil akar usul akmaz. Ben o madenlerin bulasigini ayaklarimin ökcesinde tasir ve yasarim. Gözümün damlalarinda bünyemi yikayip duruladigim calti suyunun künyesi derler. Dünyam dünyasi hülyam kizil irmaklarin hülyasi.. Bakmayin firatin bir kolu olduguma.
Dere dediler yolun nere
Kizil irmagin öldügü yere
Degil,Firatin kisnedigi yöre
Vurgunu oldugum yaredir yare

Ayagi Pir'lerimizin kanina batan, batikca kirli ihanet emellerine batan Rayber kekliginin kinalisi ,gagalarindaki kani silmede kizil kalsin. Ali Ser'den ictigin icin mi böyle ötersin kinalim. Irmak baslarimda cok kuslar öter, cok pustlar bogulur ama bu topraklarda onurluda onursuzda dogulur. Egriler okyanusta dogrulur bakma yolu egri yürüdügüme. Batida batanlar bana dogulu demisler ama güneslerin en tazesi bendedir. Domurcuklar bende oynasir, tohumlar bende kaynasir ,basaklar bende olgunlasir. Altin rengimi günesten aldim, ay deme bana gece aglarim.
Hangi irmak simetrik olarak yolu düz gitmis, hangi sesyircisi seyir eyleyip görmüs ? Hayir hayir ben egride düz de aksam yönüm önümdür geriye bakarim ama geriye akmam.Kizarim köpürürüm kiyilari yalar ama kendi derinligime dalar, siir gibi midye icinde de inciler olarak yatarim. Uyarma beni uykumdan ey dalgic.
Hic degilse cilginligin delilikten üstün bir kademe oldugunu bilmekteyim ve gizli akan göz yaslarimi kendim silmektiyim. Silecek mendilim bile yok. Kendi dalgalarimla yikarim kendi naasimi.
Siz soyu tükenen göcebe kizil toy kuslari, sizinde mi yönünüz irmaklar gibi öne dogru, neden geri dönmezsinizde beni kahirlara bogarsiniz?
Soyunuz mu tükendi suyunuz mu cekildi ?
Ben kendi kanimdan icerim
Canandan gecer canimdan gecmem
Ayagi kanli keklikten kacar
Turnalarimdan toylarimdan gecmem

Ne tükenen soyumdur
Nede cekilen suyum

Nehir olur akar
Sehir sehir gezerim
Vakitinde ye ic
Aldatma yok tehir yok

Her ölüm de dogum gibi vakitlidir...