Bir hata neler doğurdu

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

 1. GREY

  GREY Daimi Üye  FDA, 23 Haziran 1960’da doğum kontrol hapını ilk defa onayladı. Adı Enovid olan hap oldukça güçlüydü. Yumurtlamayı önleyerek hamileliğin önüne geçmek için yüksek dozlarda hormonlar içeriyordu.
  İki yıl içinde Enovid’in üreticisi, kan pıhtılaşması şikayetleriyle boğuşmaya başladı. 1966’da, kan pıhtılaşması, şeker ve kanserle ilgili kamunun kaygısı yüzünden FDA daha düşük dozlu haplara yeşil ışık yaktı.

  Şimdi, 50 yıl sonra, doğum kontrol haplarında baştakilere göre onda bir ile beşte bir arasında daha az hormon var. Columbia Tıp Merkezinden Dr. Janice Aubey; “Çok güvenli ve etkili bir doğum kontrol yöntemi” diyor.

  Günümüzde hapların pek çok farklı hormon dozlarından oluşan çeşitleri var. Böylece kadınlar doğum kontrol seçeneklerini kendi sağlık riskleri ve yaşam tarzlarına göre belirleyebiliyor. Bazı haplar dönemsel adet gördürürken bazıları hiç adet görmemeyi sağlıyor.

  HATANIN SONUCU DAHA İYİ İLAÇ OLDU
  Hapta iki hormonun kullanılmadı tesadüfi bir hataydı.
  1950'lerdeki bir klinik deney sırasında sadece progesteron içeren ilk haplara yanlışlıkla sentetik östrojen bulaştı. Zamansız kanamalar gibi sorunlarda belirgin bir azalma oldu ve östrojen hapın içeriğine dahil edildi.

  Günümüzde de en çok kullanılan doğum kontrol haplarında hem östrojen hem progesteron var. Bu hapların paketinde 21 tane hormon içeren hap ve bir haftalık plasebo hap bulunuyor. Üç çeşidi var. Tek fazlı olanlar üç aktif hafta boyunca aynı dozda hormon veriyor. Çift ve üçlü fazlı olanlarda ise hormon dozları değişiyor.

  Aubey’ye göre çift veya üç fazlı hapların bir avantajı olabilir. Çünkü kadını daha az hormona maruz bırakıyorlar. Ama henüz klinik olarak tespit edilmiş bir fark yok.

  Günümüzde hap, 50 yıl önceden daha hafif olsa da hâlâ bazı sağlık riskleri var. Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç ve kan pıhtılaşması gibi. Bazı riskler, sigara tiryakileri ve 35 yaş üstündekilerde daha yüksek olabilir.

  UZATILMIŞ DÖNGÜ HAPLARI
  Kimyasal olarak, uzatılmış döngü hapları standart kombinasyonlu haplara benziyor. Sadece daha fazla aktif hap içeriyorlar. Plasebo hapların olduğu hafta, ya mevsimde bir ya hiç gelmiyor. Uzatılmış döngü haplarında beklenmedik kanama görülmesi daha olası ama onun dışında riskler ve yan etkiler diğerleriyle benzer.

  Aubey; “Her ay adet görmenin bir anlamı yok” dedi. Bunun, daha az adet görmek isteyen kadınlar için iyi bir seçenek olduğunu söyledi. Uzatılmış döngü hapları, ağrılı adet gören, adet dönemi baş ağrısı olan veya başka sağlık sorunları olan (kansızlık ve endometriyozis gibi) kadınlara öneriliyor.

  Aubey; “Yaşam kalitesiyle ilgili avantajlar da var fiziksel olanlar da” diyor.

  MİNİ HAP
  Mini hap küçük değil, sadece içinde östrojen yok. Standart haptan daha az affedici olan ilaç her gün tam olarak aynı saatte alınmalı.

  Mini hap, süt veren kadınlar için geliştirilmiş. Çünkü östrojen süt üretimini engelleyebilir. Ayrıca sigara içen, 35 yaş üstünde olan, yüksek tansiyonu veya migreni olan kadınlara da sıkça mini hap reçete ediliyor.

  Mini hapla bazı sağlık riskleri azaltılsa da, diğer haplarla aynı yan etkileri taşıyor. Bunlar arasında mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve cinsel istekte azalma yer alıyor.

  Sadece progesteron içeren mini hapların depresyon belirtilerini kötüleştirebileceği yönünde kanıtlar da var ama araştırmacılar fikir birliğine varmış değil. Bunun doğum sonrası depresyona ışık tutup tutmayacağı henüz bilinmiyor.

  Sonuçta günümüzdeki haplar Aubey’e göre “üstünde en çok çalışılan ve hazırda bulunan doğum kontrol yöntemi”. Uzmanlara göre, doğru alındığında hem güvenli hem etkili bir yöntem.

  Ayrıca pek çok çiftin cinsel hayatını iyileştiren bir yöntem olduğu kesin.

   
Bir hata neler doğurdu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dış gebelikle çocuk doğurdu

  Avustralya'nın kuzeyinde bir kadın, dış gebelikle sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Özel Darwin Hastanesi, 34 yaşındaki Meera Thangarajah'ın, hamileliği sırasında dış gebelik yaşadığına dair herhangi bir belirtiye rastlanmadığını, sezaryen yapan doktorların, bebeğin rahim yerine yumurtalıkta geliştiğini görünce çok şaşırdıklarını açıkladı. Durga adı verilen kız çocuğunun, gebeliğin...
 2. Depremden kurtulan panda doğurdu

  Çin'in Sichuan eyaletini 12 Mayıs'ta vuran 8.0 büyüklüğündeki depremde tahliye edilen bir panda ikiz doğurdu. Resmi Xinhua'nın ajansının haberine göre, 12 yaşında Guo Guo adlı panda yaklaşık 70 bin kişinin öldüğü, 18 bin kişinin kaybolduğu ve 5 milyon kişinin evsiz kaldığı depremin ardından doğum yapan ilk panda oldu. Haberde yavruların cinsiyetleri belirtilmezken, sağlık durumlarının iyi...
 3. 59 yaşındaki kadın üçüz doğurdu

  Fransa'da 59 yaşındaki kadın üçüz doğurdu. Asya kökenli kadının, Paris'te sezaryenle dünyaya getirdiği sağlıklı bebeklerin ikisinin erkek olduğu bildirildi. Kadının, Vietnam'dan alınan yumurta sayesinde tüp bebek yöntemiyle hamile kaldığı açıklandı. Yumurta bağışı Fransa'da sıkı kurallara bağlı. Yasa, bağışın gönüllü olmasını, yumurta sahibinin kimliğinin gizli tutulmasını ve bu işlem...
 4. Altız doğurdu

  Dört kız iki erkek doğuran kadın 4 milyarda bir olacak bir rekora da imza atmış oldu. Almanya'nın başkenti Berlin'de bir kadın altız doğurdu. Charite hastanesinden yapılan açıklamada, 4 kız ve 2 erkek bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu ve ağırlıklarının 800 ile 900 gram arasında değiştiği bildirildi. Hastane Müdürü Prof. Ulrich Frei, annenin ve çocukların dinlenmeye ihtiyaçları olduğu...
 5. Bir kerede 8 bebek doğurdu

  ABD'de bir kadın, dün akşam bir doğumda batında 8 bebek dünyaya getirdi. Bir yerel TV'nin haberine göre, kimliğinin açıklanmasını istemeyen kadın, Los Angeles kentine 30 kilometre mesafedeki Bellflower banliyösünde 6 erkek, 2 kız çocuğu doğurdu. Haberde, doktorların, ağırlıkları 820 gramla 1,5 kilo arasında değişen bebeklerin sağlık durumlarının iyi olduğunu, ancak ilk 72 saatin, bebeklerin...
 6. 60 yaşında ikiz doğurdu

  Hint asıllı 60 yaşındaki Kanadalı bir kadının, tüp bebek yöntemiyle ikiz doğurduğu bildirildi. CBC kanalının haberinde, Hindistan'da tüp bebek tedavisi gören kadının, Calgary kentindeki bir hastanede sezaryenle doğum yaptığı ve prematüre bebeklerin 7 hafta erken doğduğu belirtildi. Bebeklerden birinin solunum cihazına bağlanmasına karşın, her iki bebeğin de durumunun iyi olduğu kaydedildi....
 7. doğurdu Vücudu bozuldu

  mankenlerinde bu sorunu var maalesef.... Heidi Klum işini kaybetmeyle karşıkarşıya mı haberimizde.... TOP MODELE ŞOK SUÇLAMA! ÜNLÜ TOP MODEL HEİDİ KLUM, ALMANYA’DA BAZI SUÇLAMALARLA KARŞI KARŞIYA KALDI.... Dünyanın en ünlü topmodellerinden Heidi Klum, memleketi Almanya’da şişman suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Ünlü moda tasarımcısı Wolfgang Joop, bir dergiye verdiği röportajda,...
 8. 80072EFD Hata Kodu, msn hata kodu ve çözümü

  80072efd msn hatası çözümü 80072efd hata kodu çözümü hata kodu ve Msneniz 80072EFD Hata Kodu, msn hata kodu veriyor ise sakın dert etmeyin işte size çözümü:) MSN Messenger'da oturum açamazsanız, MSN Messenger'daki bağlantı ayarları Microsoft® Passport veya Microsoft® Messenger Hizmeti'ne bağlanmanızı önlüyor olabilir. MSN Messenger Bağlantısı Sorun Gidericisi çoğu kez sorunları bulabilir ve...
 9. Elvan Abeylegesse Dogurdu...

  elvan abeylegesse, elvan, atlat, unlu atletimiz, kizinin adi konulari burada melekler Sevgili Melekler, Milli atletimiz Elvan Abeylegesse'in kızının adı nedir? Geçtiğimiz günlerde anne olan milli atletimiz Elvan Abeylegesse-Semeneh Debelie çiftinin, 3 kilo 190 gram ağırlığında dünyaya gelen kızlarına Arsema adı verildi
 10. Türkücü Zara doğurdu mu ?

  Zara hamileydi, epeydir ses yok basında da çıkmıyor acaba doğurdu mu bilginiz var mı ? :)

Sayfayı Paylaş