gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Birun

Konu, 'ABCÇ Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Birun --------------------------------------------------------------------------------

Osmanlı Devleti'nin idari teşkilatında Tanzimat dönemine kadar kullanılmış bir tabirdir. Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminde devletin işlerini yürütmekle görevli olanlar bir hayli artmıştır. Bunlardan sarayda görev alanlara Enderun, devlet yönetiminde göre alanlara da Birun denilmiştir. Birunlann en büyüğü sadrazamdır ve alt kademeye kadar bu sıra devam eder. Birunların tayinleri, terfileri için özel ve belli bir düzenleri vardı. Birun büyüklerinin görev yaptığı binaya Babıali denilirdi.

Birun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bir

Bir

Rüyada bir sayısı çok önemlidir. Başarıyı simgeler, insana güç ve cesaret verir. Başa geçmeyi, düşmanları yenmeyi, ilerlemeyi, isteklere kavuşmayı da temsil eder.
  2. Faruk K. _ Bir Bir

Faruk K. _ Bir Bir

Boşverdim ben aşka Sende bana boşver gitsin Ne açan olsun kapılarımı Ne de çalan olsun Son verdim ben aşka Sende bana son ver bitsin Ne soran olsun acılarımı Ne de saran olsun Hayat sana yüzlerce mum yaksam Nur saçsam karanlıksın Bir bir çizdim dünya şansıma lanet olsun Bana da gül yalan dünya Biri gelip gönlümü bulsun Geçemedim bir güzelden Öpemedim gül yerinden Şu kalbimin bir dili olsa...
  3. Bir Üye Bir Smiley

Bir Üye Bir Smiley

İstediğiniz herhangi bi üye.................... Şeker MeLek-:dancing:
  4. Bir varmış, Bir YOKmuş!

Bir varmış, Bir YOKmuş!

bir varmış bir yokmuş diye başlar kalpleri ısıtan masallar ben varmış ben yokmuş Bir varmış Bir YOKmuş! Oku'duktan sonra kitab'ı Tam kalbimin üzerine koydum. Her zamanki gibi yine Pencereden dışarı baktım. Sabah oluyordu hem de ne sabah !... Sakız ağacı takıldı gözlerime Hey gidi asırlık sakız ağacı ! Ben sana kaç yıldır bakar da Ağaç sanırdım. Meğer bürünmüşsün de ağaç rolüne Hiç...
  5. bir gün biri seni......

bir gün biri seni......

Karşınızdaki bunu duyunca emin olun korkudan kaçar :laugh::laugh:

Sayfayı Paylaş