gebe
  1. kaprisli

kaprisli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Borcunuz başkası tarafından ödendi

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

Otobüse telaşla bir kadın bindi.Son derece üzgün bir hali vardı.Hani dokunsan ağlayacak. "Hanım bilet at" dedi şoför.Şoföre yanaşıp usulca "biletim yok" dedi. Şoför "O zaman fazla bileti olandan al at ya da ilk bayide bir bilet alır atarsın" dedi.
    Kadın parası olmadığını söyleyince şoför "öyleyse in aşağıya.Bu belediye otobüsü benim babamın malı değil" dedi yüksek sesle.Kadının kızaran yüzü çöken omuzları pek te kaliteli görünmeyen kılık kıyafetine daha fakir bir hava vermişti.Derken olayın tüm ayrıntılarını izlemiş olan genç bir kız oturduğu yerden kalkıp kadının otobüsten inmesine fırsat vermeden kadına bir bilet uzattı."Param yok kızım " dedi kadın."Rica ederim bana borcunuz yoksize verdiğim biletin parasını bir başkası ödedi" dedi genç kız.Kadın
    bileti kutuya attıktan sonra genç kızla birlikte otobüsün arkasına doğru ilerlediler.
    Kadın yüzünden temizlik ve saflık taşan tanımadığı bu genç kıza teşekkür ederken"Biletin parası başkası tarafından ödendi dedin kızım.Kim ödedi?"diye sormadan edemedi.
    "Bakın anlatayım" dedi genç kız."İki gün önce işe giderken cüzdanımı evde unuttuğumu farkettim.Aylık kartım ve tüm param o cüzdandaydı.Eve geri dönsem işe geç kalacaktım.İşverenimin asla tahammül edemediği ve işten çıkarmak için kafi gördüğü bu sebep yüzünden çok zor duruma düşecektim.Şoförle aramızda sizinkine benzer bir diyalog geçti.Çok mahcup olmuştum.Şoförün cüzdanımı evde unuttuğuma inanmadığını düşünüyordum.Yolculardan biri benim adıma bilet attı.Kendisiyle tekrar karşılaşırsam borcumu ödemek istediğimi söyledim.O da bana dönüp dedi ki "Bana borcunuz yok.Biletinizin parası bir başkası tarafından ödendi.O kişiye borcunuzu ödemek
    istiyorsanız siz de aynı durumda ki bir başkasına iyilik yapın." Artık cüzdanımda beş adet
    biletle gezeceğim.Hani birinin ihtiyacı olur diye."
    Kadının az önceki hüzünlü halinden eser kalmamıştı."Seni çok iyi anladım kızım.İlk fırsatta
    ben de birine iyilik yapacağım"
    O semtte bir otobüs biletiyle başlayan ve değişik konularla devam eden karşılıksız iyilikler öylesine hızla yayıldı ki herkes bu iyiliğin kaynağını bir başkasının yüreğinde buldu.
    İlk fırsatta siz de birilerine iyilik yapın.

alıntı

Borcunuz başkası tarafından ödendi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Benden başkası yasak..Senden başkası ölümdür bana..

Benden başkası yasak..Senden başkası ölümdür bana..

sensiz hayat haram bana biliyorum. sen olmadan geçen tek bir dakika bir ömür bana biliyorum. sensiz yaşanacak koca ömür bana tek gecedir biliyorum. biliyorum ya sesimi çıkaramıyorum.. tam konuşacakken tam haykıracakken olmuyor işte birşey engel oluyor ve yapamıyorum.. gecenin bir yarısı oturduğumda pencere kenarında rüzgarın tenime değişi, yüzümde garip bir gülümseme yaratışı seni...
  2. Başkası olma kendin ol!

Başkası olma kendin ol!

Başkası olma kendin ol! * Kişisel zevklerinizi ve sevmediklerinizi belirleyin ve tavrınızı koyun. * Emin olmadıkça ve hazır değilseniz fedakarlık yapmayın. * Doğal halinizden ödün vermeyin. * Birileri işinize burnunu sokuyorsa, onlara açıkça bunu istemediğinizi söyleyin. * Kontrolün tamamen sizin elinizde olmasından kaçının. Her kararı sizin vermenizin beklenmesi özgürlüğünüzü...
  3. Borç

Borç

Borçlu olduğunu görmek sıkıntı ve zillete, Borç ödediğini görmek sıkıntıdan kurtulmaya, akraba ziyaretene ve zor olan şeyin kolaylaşmasına; hac mevsiminde ise hacca gitmeye, Vadesi dolan borcu ödemek zekatını vermeye; diğer durumlarda olursa namaz kılmayya, Borçlu olmadığı halde borcu olduğun görmek helal kazanca yahut hayır yapmaya delalet eder.Kendinizi borçlu ya da alacaklı olarak görmek...
  4. ben ve başkası yapınca!

ben ve başkası yapınca!

Bencilliğin ölçüsü:deli: Başkası bir işi uzun sürede yapıyorsa, yavaştır. BEN uzun sürede yapıyorsam titizimdir. :halı: Başkası bir işi yapmıyorsa,tembeldir. Ben yapmıyorsam MEŞGULÜMDÜR. :ruyam: Başkası bir şeyi söylenmeden yapıyorsa, sınırlarını aşmıştır. Ben yapıyorsam,insiyatif kullanmaktır. :loco: Başkası bir görgü kuralını çigniyorsa KABADIR. Ben çiğniyorsam, KENDİME ÖZGÜ...
  5. Vefat Eden Kişinin Oruç Borçlarını Başkası Tutabilir mi?

Vefat Eden Kişinin Oruç Borçlarını Başkası Tutabilir mi?

oruç fidyesi nedir oruç hakkında sorular oruç hakkında soru ve cevaplar Buluğ çağına giren her müslüman kadın ve erkeğe farz kılınan oruç hakkında soru ve cevapları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Vefat eden bir kişinin, yaşadığı zaman boyunca eğer oruç borçları varsa ve bunu tamamlamak için geride kalan kişilerin vefat edenin borçlarını kapatmak için onun adına oruç tutup tutamayacağı...

Sayfayı Paylaş