gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

bozkurt destanında neler anlatılıyor

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Destanları araştırıyorum ve sırada Bozkurt destanı var.Bu destanda neler anblatılıyor forumunuzda bilig bulunur mu ? Teşekkürler.

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Bozkurt Destanı, bilinen en önemli iki Göktürk Destanından birisidir. Bir bakıma, M.S. altıncı yüzyıldan sekizinci yüzyıl ortalarına kadar egemen olmuş bu Türk Devletinin Göktürklerin soy kütüğü ve var olma hikâyesidir.

Destan Çin kaynaklarında kayıtlıdır. Değişik söyleyişler durumunda ise de, çizgileri aynı fakat isimler üzerinde, anlatıştan doğma veya Çinlilerce yazılırken isimlerin Çince söylenmesinden meydana gelme değişikler yüzünden ayrı görünen belli üç söylenti şeklinde yazılmıştır.

Türk ırkının yeni bir dal hâlinde dirilişi de diyebileceğimiz Bozkurt Destanı, Bilge Kağan'ın Orhun Âbidelerindeki ünlü vasiyetinin ilk cümlesi olan: "Ben Tanrıya benzer, Tanrıdan olmuş Türk Bilge Kağan, Tanrı irade ettiği için, kağanlık tahtına oturdum" cümlesi ile birlikte düşünülecek olursa soyun ve ırkın nasıl bir şekilde ilahileştirilmek istenildiğini de anlatmaktadırlar.

bozkurt destanında neler anlatılıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türk Destanları

Türk Destanları

Prof. Dr. Umay Günay Bütün dünya edebiyatlarında olduğu gibi Türk Edebiyatının da ilk örnekleri destanlardır. Türk edebiyat geleneği içinde "destan" terimi birden fazla nazım şekli ve türü için kullanılmış ve kullanılmaktadır. Eski Türk Edebiyatı nazım şekillerinden mesnevilerin bir bölümü ve manzum hikâyeler, Anonim edebiyatta ve Âşık edebiyatında koşma veya mâni dörtlükleri...
  2. Doğal Ve Yapay Destanlar Nelerdir lütfen cevap!

Doğal Ve Yapay Destanlar Nelerdir lütfen cevap!

Merhaba millet size bir sorum olacak daha öncede bir kaç kez soru sormuştum ve cevap vermiştiniz. Şimdide cevabı alacağımı düşünerek sorumu soruyorum Doğal Ve Yapay Destanlar Nelerdir ? Cevap için şimdiden çok tşkler.
  3. Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir

Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir

Selam arkadaşlar sizden bir konuda bilgi ve yardım istiyorum aranızda bana bilen varsa Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir yazsın lütfen.
  4. Türk destanları nelerdir?

Türk destanları nelerdir?

Bütün dünya edebiyatlarında olduğu gibi Türk Edebiyatının da ilk örnekleri destanlardır. Türk edebiyat geleneği içinde “destan” terimi birden fazla nazım şekli ve türü için kullanılmış ve kullanılmaktadır. Eski Türk Edebiyatı nazım şekillerinden mesnevilerin bir bölümü ve manzum hikâyeler, Anonim edebiyatta ve Âşık edebiyatında koşma veya mâni dörtlükleri ile yazılan veya söylenen ferdî,...
  5. Dünya destanları nelerdir?

Dünya destanları nelerdir?

İLYADA Eski Yunan’da, şair Homeros’un yazdığı varsayılan büyük bir destandır. Bir başka Homeros destanı olan Odeysseia ile birlikte, batı edebiyatının en eski örneği ve tüm zamanların en güzel şiirlerinden sayılır. Hem İlyada hem de Oysseisa, Truva Savaşı ve bu savaşta yer alan insanlarla ilgili söylenceleri dile getiren, koşukla yazılmış destanlardır. Tarihçiler Yunanistan’tandaki Akhalar...

Sayfayı Paylaş