gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Bulaşık Makinasını İlk Üreten Firmanın Adı

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

bulaşık makinasını ilk üreten firma bulaşık makinasının ilk üretildiği ülke
    Eminiz ki tüm ev hanımlarının kullanırken icat edenine dua ettiği makinaların başında bulaşık makinası ve çamaşır makinası gelir melekler :D:D İşte biz de bu yazımızda bulaşık makinasını ilk üreten firma ve ilk üretildiği ülke ilgili olarak elimize geçen bilgileri sizlerle paylaşıyoruz :)

19. yüzyılın sonlarında birçok kadın araştırmacı bulaşık yıkayacak bir makina yapabilmek için değişik fikirler öne sürüyordu. Ancak ilk patent 1885′te Josephine G. Cochran tarafından alındı ve 1889’ da tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini yapmayı başardı. Sistemi çok basitti: Alt kısımda yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Daha sonra yeniden pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, yan taraflarında bulunan kol yardımı ile çalıştırılıyordu. Daha büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu. Sonraki yıllarda ise, sistem daha da geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır.

19. yüzyılın sonlarında birçok kadın araştırmacı bulaşık yıkayacak bir makina yapabilmek için değişik fikirler öne sürüyordu. Ancak ilk patent 1885′te Josephine G. Cochran tarafından alındı ve 1889’ da tarihin ilk elektrikle çalışan ilk bulaşık makinesini yapmayı başardı.

Bulaşık Makinesi 10 yıllık bir araştırmadan sonra 1889 yılında ABD’nin Indiana eyaletinde, Bayan W. A. Cochran tarafından gerçekleştirildi.

Bulaşık Makinesinin nin ilk üretim hakları bir Chicago firması tarafından satın alındı.ve üretildi..Türkiyede ise ilk Arçelik tarafından üretilmiştir.

Bulaşık Makinasını İlk Üreten Firmanın Adı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kadın pedi üreten firmalardan özür dilerim:)

kadın pedi üreten firmalardan özür dilerim:)

ped numarası ped numaraları numaraları kaçtır yaklasık 7 yasında iken ilkokul 2. sınıfa gidiyorum. annemin dolabını karıstırmayı seviyorum ve yine öyle birgün annemin dolabında kadın pedi gördüm.tabi ne işe yaradıgını ne oldugunu bilmiyorum ama çok hosuma gitti ve adını da kalın naylonlu mendil taktım(onunla burun silinir die biliyorum)anneme sordum bu ne dedim büyüyünce ögrenirsin dedi eee...
  2. Bulaşık Makinesinii ilk yapan firma hangisidir ?

Bulaşık Makinesinii ilk yapan firma hangisidir ?

Selamlar arkadlaşlarım merak edileni sizler için yabancı siteden buldum olay şu. 1850 yılında yemekleri üzerine su saçratarak yıkayan, tekerlekli ahşap bir makinanın patentini aldı. 1886 yılında Josephine Cochran Shelbyville ilk pratik bulaşık makisını icat etmiş oldu. 1893 yılında bu buluşu Dünya Fuarında natınnı isede büyük restoran ve otellerden iy tepkiler almadı. Josephine Cochran...
  3. sahte bal üreten firmalar hangileri

sahte bal üreten firmalar hangileri

Sahte bal üreten firmalar var denilmişti acaba bakanlık bunları açıkladı mı merak ediyorum.
  4. bulaşık makinesinin ilk yapılan firma

bulaşık makinesinin ilk yapılan firma

bulaşık makinesinin ilk yapılan firma hangi firmadır merakım geldi yaaa
  5. İşte Sağlıksız Et Üreten Firmalar !

İşte Sağlıksız Et Üreten Firmalar !

sağlıksız et üreten firmalar hileli et üreten firmalar kötü et üretimi yapan markalar Sevgili melekler, son günlerde televizyonları parselleyen bal firması reklamlarının ardından harekete geçen Gıda Bakanlığı, önce bal firmalarına ardından et firmalarına el koydu. Yapılan araştırmaların ardından sağlıksız üretim yaptığı ve vatandaşa sağlıksız gıda sunduğu belli olan firmaları da internet...

Sayfayı Paylaş