gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bu yazı : Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu içerik kısaca.. buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu içerik kısaca.. buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu gibi merak edilen bilgileri içermektedir. Buzda Dans yarışması ile herkes tarafından ilgi gören buz patenini sizce kim, hangi tarihte bulmuştur Melek'lerim? Bilmiyordunuz ve merak da ettiniz değil mi? O halde buyrun :)

  [​IMG]


  buz pateni nezaman icat edildi, buz patenini kim icat etti, buz pateni ne zaman bulundu

  Buz pateninin tarihi Finlandiya’da 4000 yıl önce başladı. Buz Pateni kim tarafından ve hangi amaçla icat edildi tam olarak bilinmemektedir. Patende kullanılan çelik bıçaklar 13. yüzyıl civarında kullanılmaya başlanmıştır. Bazı tarihçiler buz pateninin 14. yüzyılda Avrupa’da başladığını iddia etmektedirler. Her durumda, buz pateni hem soylular ve hem de halkın ortak sporu olmuştur. Kral II James Hollanda’ya yaptığı bir ziyaret sırasında buz patenini yapan insanları görmüş ve İngiltere’de de yaygınlaşmasına öncülük etmiştir.

  Özellikle Rönesans’ın başlamasıyla, buz pateni kıta çapında Avrupa’ya yayıldı. Çeşitli sanat eselerinde paten yapan insan figüleri yer aldı. Rönesans boyunca, buz pistleri yapılmaya ve kullanılmaya başladı. Imparator II Rudolf özellikle kendisi paten yapmak için bir pist yaptırdı.

  Bu zevkli sporu yapan diğer soylular Fransa Kralı XVI Louis ve III Napoleon olarak tarihe geçti. Avrupa’nın bazı bölümlerinde buz pateni aristokratlar ile sınırlı kalsa da sonunda buz pateni çok geniş kitlelere uzandı.

  1500′lerin sonuna doğru, buz pateni ve kıta çapında bilinir ve yapılı olmuştu. 1642 yılında Edinburgh Paten Kulübü kuruldu. İlk zamanlar zevk için yapılan bir faaliyet olarak başlamış olmasına karşın, sonunda bir sportif yarışma halini aldı. 1760 yılında çeşitli yarışmalar düzenlendi ve İngiltere’de çok popüler bir spor halne geldi.

  İngilizler Amerika’ya yerleşirken, onlarla birlikte bu spor da taşıdı. 1800 lü yıllar boyunca, buz pateni yavaş yavaş ABD’de popüler oldu. 1889 pateni tarihinde ilk dünya şampiyonası Hollanda’da yapıldı.

  Metal kelepçeli patenler Philadelphia’da 1848 yılında icat edildi. Çok kısa bir zaman içerisinde patenciler tarafından kullanılmaya başlandı. 1870 li yıllarda yapay buz pateni pisti İngiltere’de kuruldu.

  1914 yılından sonra buz pateni ile ilgili sayısız yenilik tanıtıldı. Firmalar arasındaki rekabet, çok çeşitli ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün bile kullanılan ve düşme sırasında başınızı korumak için kasklar üretildi.

  Kökeni ve geçmişi hala tartışma konusu olsa bile Buz pateni dünyanın birçok yerinde popülaritesini hep koruyan bir spor dalı olmuştur.

   
Buz pateninin icadı, Buz Patenini Kim Buldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Arabayı kim buldu, Arabanın icadı

  Arabayı kim buldu, Arabanın icadı

  arabayı kim icat etti ilk otomobil nasıl ve kim tarafından icat edilmiştir ilk otomobili nasıl ve tarafından edilmiştir otomobil kısaca Arabayı kim buldu, Arabanın icadı, Arabanın icadı hakkında bilgi, Araba nasıl bulundu, Arabayı ilk kim buldu, Araba ne zaman bulundu hakkında ki tüm sorular ve cevaplar burada! Eskiden, araba sahibi olmak, oldukça zor ve lüksdü. Zira günümüz de dar gelirli...
 2. Lambayı kim buldu, lambanın icadı

  Lambayı kim buldu, lambanın icadı

  lamba icat tarihi lambanın icat tarihi lambanın icadı icad lambayı kim etti Bu yazı: Lambayı kim buldu, lambanın icadı, lamba ne zaman bulundu, lamba hangi tarihte icat edildi, lamba nasıl bulundu, ilk lamba nezaman bulundu hakkında bilgiler içermektedir. Evet, Sevgili Melek'ler; bize ışışk veren lambalar olmazsa olmaz değil mi? Pki hiç lambayı kim hangi tarihte buldu diye merak ettiniz mi?...
 3. PUSET kim buldu pusetin icadı

  PUSET kim buldu pusetin icadı

  Bu yazı: PUSET kim buldu pusetin icadı,puset nezaman bulundu, puset nasıl bulundu, puset hangi tarihte bulundu, puseti kim buldu hakkında bilgiler içermektedir. Daha önce hiç merak ettiniz mi, puseti kim hangi tarhite buldu diye? Merak edenler için, etmeyenlerde şimdi ettiği için, puset hakkında merak gideren bilgiler Melek'ler:D:D İngiltere’de, 1733 yılında William Kent tarafından, 3....
 4. Notayı kim buldu, notanın icadı

  Notayı kim buldu, notanın icadı

  nota resimleri notalar nota notanın icadı notaların bulunuşu Bu yazı: Notayı kim buldu, notanın icadı içerik kısaca.. nota ne zaman bulundu, nota hangi tarihte bulundu, notayı kim ne zaman buldu hakkında bilgiler içermektedir. Profesyonel anlamda müzikle ilgilenenler bilirler, peki ya müzik severler sizler biliyor musunuz, notayı ilk kim buldu diye merak ediyor musunuz? O halde buyrun...
 5. Elektromıknatısı kim buldu, elektromıknatısın icadı

  Elektromıknatısı kim buldu, elektromıknatısın icadı

  elektromıknatıs kim buldu elektromıknatısı kim buldu Bu yazı: Elektromıknatısı kim buldu, elektromıknatısın icadı içerik kısaca.. elektromıknatısı kim icat etti, elektromıknatıs ne zaman bulundu, elektromıknatıs hakkında bilgi içermektedir. Elektromıknatıs hakkında ki merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazımızda yer almaktadır Melek'lerim:) elektromıknatısı kim icat etti, elektromıknatıs ne...

Sayfayı Paylaş