gebe
  1. THESECRET

THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    63

Çanakkale Türküsü

Konu, 'Müziko Melek' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

img-canakkaleturkusuyavuzbingol-370.jpg

Osmanlı Devleti, 1914-1918 yıllarında yapılan Birinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri olan Almanya ve Bulgaristan’ın tarafında bulunmuştur. İngilizler ve Fransızlar ise, İtilaf Devletleri adı altında toplanmışlardır.

İtilaf Devletleri Rus Çarı II. Nicola’nın Bolşevikler Karşısında yardıma ihtiyaç duyması ile birlikte Rusya’ya yardım göndermek için Çanakkale Boğazı'nı kullanmak istediler . Ancak boğazı geçmek o kadar da kolay değildi çünkü Çanakkale kahraman Mehmetçik tarafından korunuyordu.18 Mart 1915’te Nusret Mayın Gemisi, düşman gemilerinin top bombardımanı ile Çanakkale’nin sularına gömülmesini sağladı. İtilaf Devletleri bunun üzerine Gelibolu, yarımadasına asker çıkarmaya başladı. İtilaf devletlerinin Türk askerinin karşısına çıkardığı Anzaklar da, Mehmetçiğin kahramanca mücadelesi ile büyük bir yenilgiye uğradı. Mustafa Kemal’in başkumandanlığını yaptığı Türk askeri, Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan getirilen askerleri Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı cephelerinde hezimete uğratarak adeta destan yazdılar. Bu savaşlar dünyanın en zorlu ve kanlı savaşları arasında yer almaktadır. Çanakkale'de 253.000 askerimiz şehit olmuştur.

’Çanakkale Şehitleri Abidesi’’ bu topraklar için kanlarını dökmüş olan kahraman şehitlerimiz için dikilmiştir. ’’Çanakkale Geçilmez.’’ sözü tarihin sayfalarına altın harflerle kazınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk bizleri yok etmek için gelen bu askerleri de bağrına basmış, onlar bizim de şehitlerimizdir diyerek dünyada eşi görülmedik bir liderlik örneği göstermiştir. Çanakkale zaferinin ardından İstanbul da düşman işgalinden kurtulmuştur. Çanakkale zaferi ile Rusya'ya yardım gidemeyince Rusya'da rejim değişmiş, tüm dünya Mustafa Kemal adını duymuştur.

Çanakkale Türküsü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çanakkale Türküsü Niçin Yazılmıştır Nerede

Çanakkale Türküsü Niçin Yazılmıştır Nerede

Çanakkale Türküsü Niçin Yazılmıştır Nerede yazılmıştır bana Çanakkale Türküsünün hikayesini ve yazılma sebebini yazarsanız sevinirim.
  2. Çanakkale Türküsü Destanı nedir öğrenelim

Çanakkale Türküsü Destanı nedir öğrenelim

Çanakkale Türküsünün Destanı nedir Çanakkale Destanı Merhaba Sevgili Melek'ler bu yazımızda Çanakkale destanı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor ve Çanakkale türküsünün destanı nedir bu sayfamızda öğreneceğiz diyoruz. Çanakkale Destanı Yıl 1915 18'indeyiz Martın. Kendine gel biraz! Pek tekin değildi Çanakkale'nin suyu, Geçilmez bu boğaz... Geçilmez bu boğaz... Bizi...
  3. Çanakkale Türküsü Nerede Niçin Yazılmıştır

Çanakkale Türküsü Nerede Niçin Yazılmıştır

Çanakkale Türküsü Niçin Yazılmıştır Nerede Çanakkale Türküsü Nerede Niçin Yazılmıştır Merhaba Sevgili Melek'ler az önce sizlerle Çanakkale Türküsü destanı hakkında ki bilgileri paylaşmıştık. Şimdi ise Çanakkale Türküsü nerede ve nasıl yazılmıştır öğreneceğiz diyor ve sizleri ilgili tüm bilgiler ile başbaşa bırakıyoruz. .Bu türkü Türk insanının hafızasında derin izler bırakmış bir olayın,...
  4. Çanakkale Türküsü Sözleri

Çanakkale Türküsü Sözleri

Çanakkale içinde vurdular beni sözleri Çanakkale Türküsü sözleri Adına türküler yakılıp destanlar yazılan Çanakkale savaşı için yazılmış en meşhur ve güzel türkü bu olsa gerek, Çanakkale Türküsü melekler . İşte bu anlamlı türkünün sözleri.. :) Çanakkale içinde vurdular beni Ölmeden mezara koydular beni Of gençliğim eyvah Çanakkale köprüsü dardır geçilmez Al kan olmuş suları bir tas...
  5. çanakkale türküsü melodika notaları

çanakkale türküsü melodika notaları

çanakkale türküsü melodika notaları ekleyin arkadaşlarım lütfen.

Sayfayı Paylaş