gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

cennet mekanları kuran'ı kerimden

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

kuranı kerimde cennet ile ilgili ayetler kuranı kerimde cennet Cennet inananların asıl yurdudur. Allah'a ve ahiret gününe iman eden her insan Allah'ın hazırladığı cennetin değişik mekanlarında ağırlanacaktır. Kuran'da cennet çeşitli yönleriyle tarif edilmektedir. Bahsi geçen her mekanın kendine has güzellikleri vardır. Bu tariflerde Allah'ın insanlar için cennette saklı tuttuğu nimetlerin ancak bir bölümü geçmektedir.
    Allah onlar için, süresiz kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler hazırladı. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur. (Tevbe Suresi, 89)

İman edenler ve salih amellerde bulunanlar da, Rableri onları imanları dolayısıyla altından ırmaklar akan, nimetlerle donatılmış cennetlere yöneltip-iletir (hidayet eder). (Yunus Suresi, 9)

Hiç şüphesiz Allah, iman edenleri ve salih amellerde bulunanları altından ırmaklar akan cennetlere sokar, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler; ordaki elbiseleri ipek(ten)tir. (Hac Suresi, 23)

Takva sahiplerine vadedilen cennet; onun altından ırmaklar akar, yemişleri ve gölgelikleri süreklidir. Bu korkup-sakınanların (mutlu) sonudur, inkâr edenlerin sonu ise ateştir. (Rad Suresi, 35)

Cennetü'l-Me'va

Andolsun, onu bir de diğer inişte görmüştü. Sidretü'l-Münteha'nın yanında. Ki Cennetü'l-Me'va onun yanındadır. (Necm Suresi, 13-15)

Adn Cennetleri

Onlar, Adn cennetlerine girerler. Babalarından, eşlerinden ve soylarından 'salih davranışlarda' bulunanlar da (Adn cennetlerine girer). Melekler onlara her bir kapıdan girip (şöyle derler[​IMG] (Rad Suresi, 23)

Adn cennetleri (onlarındır); oraya girerler, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler. Ve orada onların elbiseleri ipek(ten)dir. (Fatır Suresi, 33)

Adn cennetleri; kapılar onlara açılmıştır. (Sad Suresi, 50)

Firdevs Cennetleri

Ki onlar Firdevs (cennetlerin)e de varis olacaklardır; içinde de ebedi olarak kalacaklardır. (Müminun Suresi, 11)

Cennet Bahçeleri

Böylece iman edip salih amellerde bulunanlar; artık onlar 'bir cennet bahçesinde' 'sevinç içinde ağırlanırlar'. (Rum Suresi, 15)

Gölgelikler

Kendileri ve eşleri, gölgeliklerde, tahtlar üzerinde yaslanmışlardır. (Yasin Suresi, 56)

Yayılıp-uzanmış gölgeler, (Vakıa Suresi, 30)

Cennetin Genişliği

Rabbinizden olan bir mağfirete ve cennete (kavuşmak için) 'çaba gösterip-yarışın,' ki (o cennet) genişliği gök ile yerin genişliği gibi olup Allah'a ve Resûlü'ne iman edenler için hazırlanmıştır. İşte bu, Allah'ın fazlıdır ki, onu dilediğine verir. Allah büyük fazl sahibidir. (Hadid Suresi, 21)

Yüksek bir cennette. (Hakka Suresi, 22)

Durmaksızın Fışkırıp Akan Pınarlar

İçlerinde durmaksızın fışkırıp-akan iki pınar vardır. (Rahman Suresi, 66)

Otağlar

Otağlar içinde korunmuş huri kadınlar. (Rahman Suresi, 72)

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113
    Ce: cennet mekanları kuran'ı kerimden
    ay allah hepimize nasip etsin inşallah ellerine sağlık gülcüm

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: cennet mekanları kuran'ı kerimden

inşallah canım inşallah cennet bahçesine girenlerden eyle bizi yarab emeğine sağlık canım

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: cennet mekanları kuran'ı kerimden

emeğine sağlık

cennet mekanları kuran'ı kerimden konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kuran'ı kerimde oruçla ilgili ayetler

kuran'ı kerimde oruçla ilgili ayetler

kuranda oruçla ilgili ayetler oruçla ilgili ayetler orucla videolar oruç ile kuranı kerimde Kuran'ı Kerim deki oruç hakkındaki ayetler Bakara Suresi 183. Ayet Ey iman edenler, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de korunasınız diye farz kılındı. Bakara...
  2. Kuran'ı Kerim deki oruç hakkındaki ayetler

Kuran'ı Kerim deki oruç hakkındaki ayetler

kuranı kerim oruç Bakara Suresi 183. Ayet Ey iman edenler, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de korunasınız diye farz kılındı. Bakara Suresi 184. Ayet Sayılı günler... İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerden sayısınca tutar. Ona dayanıp kalanlar (dayanamayanlar) üzerine de bir yoksulu doyuracak fidye vermek gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa...
  3. selim güngören cennet sevdim kaç kere bilemem şarkı sözü var mı

selim güngören cennet sevdim kaç kere bilemem şarkı sözü var mı

selim gülgörenin seslendirdiği cennet sözleri şarkısını arıyorum. lyrics sevdim kaç kere bilemedim vs diye bi şarkıydı melodisi aklımda ama sözlerini bulamadım yardımcı olur musunuz lütfen bana.
  4. Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

Merhabalar herkese. Cennet ve cehennemi çok merak ediyorum, doğal olarak gitmeden bilemeyeceğiz ama Kur'an'da bulunan ilgili ayetleri buraya yazarmısınız lütfen, teşekkürler..
  5. Karadenizin Cennet Mekanları

Karadenizin Cennet Mekanları

Karadenizi sevenler zaten biliyordur. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında Karadeniz bölgesi insanı serinletir hatta üşütebilir. Eğer sizlerde sıcaktan bulanmış ve yemyeşil bir bitki örtüsüyle buluşmak istiyorsanız ve serin bir tatil yeri arıyorsanız size tavsiyem Karadeniz. Serin, huzur dolu güzel bir tatil için en uygun tatil seçeneklerinden biridir. Tarihi yerleri, yaylaları, denizi,...

Sayfayı Paylaş