gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

Cesaretin bile ne güzel Hz. Mevlana

Konu, 'Hz Mevlana' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

mevlana cesaret sözleri mevlana cesaret cesaretle ilgili şiirler cesaretli sözler cesaretle ilgili hikayeler Bu konuyu bir yazı ile paylaşmak istedim. Şimdiki Liderlerin çok ekmek yemesi lazım çokk. Ne utanması yüzleri bile kızarmıyor..

Sultan İzzettin Mevlana'yı ziyarete geliyor kapıyı açmıyor,içeri almıyor.
    Başka bir zaman bir miktar para göndermiş,almamış hendeğe attırmış.
    Bir zamanlar aynı sultan yanına gelmiş. Yanına almış ama hiç hal-hatır sorup iltifat etmemiş.
    Padişah biraz durmuş. Zamanın âdeti böyle, diyor ki: "Efendimiz, bana bir nasihat etseniz. Bir öğütte bulunsanız."
    Mevlana Cevap Vermiş ;
    "Ne diyeyim sana? Çoban ol demişler, kurt oluyorsun. Bekçilik et demişler, hırsızlık yapıyorsun. Seni Rahman, padişah yapmış, sen tutuyorsun şeytana uyuyorsun."
    Padişah başlamış hüngür hüngür ağlamağa. Yanından ağlayarak çıkmış.

Böyle cesur insan, böyle bir kimse Mevlânâ Hazretleri.

Cesaretin bile ne güzel Hz. Mevlana konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ey Mevlam (Hz. Ali'nin Duası)

Ey Mevlam (Hz. Ali'nin Duası)

Allah’ım! Sadece tertemiz bir kalple Allah’ın huzuruna çıkan hariç mal ve evlatların -insana- hiçbir yararı olmadığı günde senden aman diliyorum. Zalimin -hasretle- ellerini ısıracağı ve “keşke ben Resulullah’a -itaat- yolunu tutsaydım” diyeceği günde senden aman diliyorum. Günahkârların yüzlerinden tanınacağı, saçları ve ayaklarından tutulacağı günde senden aman diliyorum. Babanın oğul...
  2. Hz. MEVLANA fun club (Gel Ne Olursan OL Gel)

Hz. MEVLANA fun club (Gel Ne Olursan OL Gel)

MEVLANA'NIN FELSEFESİ Mevlânâ, İslam dinini, şiir, sanat, raks, müzik yoluyla en ince yorumlayan kişidir. Bu yorum, İslam ve İslam dışı bütün insanlık tarafından benimsenmiş, esin kaynağı olmuştur. İngiliz doğubilimcisi A.J. Arberry, Mevlânâ'yı "dünyanın en büyük ozanı" olarak nitelerken, Goethe onun etkisinde kalmış, Rembrandt tablosunu yapmış, Muhammed İkbal felsefesini onun...
  3. Hz. Mevlana Gözünde kadın.

Hz. Mevlana Gözünde kadın.

mevlananın kadınlarla ilgili sözleri mevlana ve kadın mevlana kadın sözleri mevlananın kadınla ilgili Hz. Mevlânâ hayatını okuduğumuzda aynı zamanda iki kadınla birlikte evli olma­mış. İlk eşi Gevher Hatun'un vefatından sonra, Kerra Hatunla ancak evlenmiştir. Cemiyetin iyi, kötü diye tanımladığı her kadına, fark gözetmeksizin hitab etmiş.. Eserlerinde sık sık kadın erkek ilişkilerinden...
  4. Hz. Mevlana ve Asitanesi

Hz. Mevlana ve Asitanesi

Konya Mevlâna Külliyesi, teşekkül, teşkilât ve misyon itibariyle Mevlevîliğin "Âsitânesi" 'dir. Farsça'dan dilimize geçen "Âsitân" kelimesi, "Eşik; Padişahların, önder ve liderlerin dergahı; Nebilerin, velilerin kabirleri; Payitaht (Başkent)" gibi anlamlara gelir.Âsitânelerin "Dergah", "Tekke", "Zaviye", gibi tarikat yapılarından...
  5. Hz Mevlana alevimiydi  şiimiydi?

Hz Mevlana alevimiydi şiimiydi?

Günümüzde bazı çevreler, Mevlânâ’nın, kendi döneminde etkili olan Şiî-Batınî görüşlerin tesirinde kaldığını, hatta Bâtinî fikirleri dile getirdiğini ileri sürmektedir. Aslında hangi mezhep ve meşrepte olursa olsun ilmi, ameli ve kişiliğiyle insanların teveccüh ettiği büyük şahsiyetler, her mezhep sahibince kendi taraftarı olarak gösterilmeye çalışılır. Bu itibarla ünlü şahsiyetlerin nesebi ve...

Sayfayı Paylaş