Cıvalı termometre kırılırsa neler olabilir?

İ

İzmirliyimm

Forum Okuru
Cıvalı termometre kırılırsa neler olabilir?

Civalı derece kırılması melek kadınlar kulübü civalı termometre kırılması forumda.​

Merhabalar bizde eskiden kalma bir cıvalı termometre vardı ben yeni öğrendim kırılması sonucu tehlikeli oluyormuş galiba ben bu cıvalı termometreyi nereye teslim etmeliyim. Evde çocuklar var ellerine geçerse kirabilirler. Cıvalı derece kırılması sonucu ne olur acaba. Ben korkmaya başladım kaldırdım tamamen ulaşılamayacak bir yere.

Merhabalar
Cıvalı termometreler bir zaman toplanmıştı diye hatırlıyorum okullardan filan. Yani zararları büyük kırıldığı zaman elbette. Gümüş rengi olan civa elementi sağlığa zararları yanında ölüme varan sonucu da olabilmekte. Ayrıca cıvalı dereceler kırılmaya da müsait camdan olduğu için. Kolayca kırılabilir düştüğü zaman o yüzden elden çıkarmanızda fayda var ayrıca cıva termometreler kırıldığı anda içinde bulunan cıva elementi kolayca bulunduğu ortamda buharlaşabilir bildiği ve insan sağlığına zararı dokunabildiğin söylenmekte özellikle cıvanın vücuttan atılması imkansız ve bu element kolaylıkla beyninize kadar ulaşabilmekte ve bu da ölüme kadar varabilmektedir. Erken tedavi bile bu durumları engelleyememektedir. Civa içeren termometreler tamamen piyasadan toplatılması olup ayrıca satışı da söz konusu olmamaktadır. Siz de il sağlık müdürlüğüne teslim edebilirsiniz. Bakın aşağıdaki linkte de "civalı termometre hakkında" konumuzu inceleyebilirsiniz.

Geri