gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

çocuğum madde bağımlısı ne yapabilirim?

Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Osman Abalı Uzman Doktor
    Madde bağımlılığı çocuklarda genelde kullanılan maddenin farklılığı ile erişkinlerden ayrılır. Çocuklarda madde kullanımı bazı psikiyatrik durumlara eşlik edebilir bunun ayırıcı tanısının yapılması gerekmektedir. Çocuklardaki madde kullanımı genelde uçucu maddeler, bağımlılık yapabilecek kimyasal maddeler, alkol olmaktadır.

Madde bağımlılığına erken müdahale olası kötü sonuçları önlemede önem taşımaktadır. Madde kullanımı son zamanlarda artış göstermektedir. Ailelerin bu konuda bilinçli olması gerekmektedir.

Ailesinde madde bağımlılığı olan çocuklarda bu türlü problemler daha fazla olmaktadır. Ayrıca madde bağımlılığını, çocukluk çağı depresyonları, psikososyal stres etkenlerine maruz kalma, bozuk arkadaş çevresi, anne baba ilgisizliği, okul -aile iletişim problemleri ,anne baba madde kullanımı, parçalanmış aileler, depresyonun birlikte olması, aile içi anlaşmazlıklar, ailede madde bağımlılığı, çocuklar için uygun olmayan medyanın yayınları, düşük sosyoekonomik durum, anne veya babadan birinde sabıka durumu, çocuğun herhangi bir suçtan sabıka almış olması, anne babanın herhangi birinde psikiyatrik hastalıklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite durumu gibi durumların eşlik etmesi madde bağımlılığının şiddetini daha da artırır.

Madde bağımlılığının tedavisinde genelde psikoterapi yaklaşımı ve kullanılan maddenin çeşidine göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çocuğun psikososyal işlevselliği bozulmadan, madde bağımlılığının bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

alıntı hanemiz.com

çocuğum madde bağımlısı ne yapabilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim?

Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim?

yaz tatilinde neler yapılır tatilde neler yapılır yaz tatilinde ne yapılabilir tatilde ne Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz? Çocuklarla Yolculuk... Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz? Okul ve sınav döneminin ardından tatile giren çocuk ve gençlerin üç aylık zaman dilimini verimli ve faydalı faaliyetlerle geçirmesi için sorumluluk yine ailelere düşüyor....
  2. çocuğum dişlerini gıcırtatıyor ne yapabilirim?

çocuğum dişlerini gıcırtatıyor ne yapabilirim?

çocuklarda diş gıcırtması diş gıcırtması dis gicirtmasi cocuklarda dis gicirtmasi çocuklarda Nedenleri Stress, agresif, takıntı veya sıkılgan kişilik yapıları, anne-babası diş gıcırdatan çocuklar bu alışkanlığa daha eğilimlidir. Belirtileri Dişlerde aşınma, uyurken çıkartılan gıcırdatma sesleri, yüz kaslarında ağrı, çene ekleminde problemler, baş ağrısı, dişlerde sallanma ve hassasiyet....
  3. eyvahh !çocuğum aşık! ne yapabilirim

eyvahh !çocuğum aşık! ne yapabilirim

çocuğum aşık çocuğum aşık oldu Açelya Şahin Uzman Klinik Psikolog Her gün bir başkasına aşık oluyor... "Geçen gün dizime başını koymuştu, birlikte televizyon izliyorduk. Birden “Anne biliyor musun ben Emre ile evleneceğim. 2 tane çocuğumuz olsun istiyoruz. Ben ona aşığım.” dedi... O an ne diyeceğimi bilemedim... Babasına söylesem kıyameti koparır... Öğretmenin haberi var mıdır...
  4. Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

Merhabalar. Çocuğum bir süredir öksürüyor ve içtiği ilaçların da pek bir faydasını göremedik.Acaba öksürüğü için yapabileceğim ne var? Tecrübeli anneler yardım edin lütfen..
  5. Çocuğum iştahsız ne yapabilirim?

Çocuğum iştahsız ne yapabilirim?

çocuklarda iştahsızlık,çocuğumun yemek yemesi için ne yapmalıyım,iştahsız çocuğun beslenmesi,çocuklarda yeme problemi hakkında bilgiler * İştahsız olan çocukların ilk olarak çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. İştahsızlığın demir eksikliği, mide problemleri vb. şeklinde pek çok fizyolojik sebebi olabilir. Bunun dışında çocuğun iç dünyasında yaşadığı bazı sorunlar da...

Sayfayı Paylaş