Çocuklarda İştahsızlığın Nedenleri

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Çocuklarda İştahsızlığın Nedenleri
iştahsızlığın sebepleri, iştahsızlığın nedenleri, iştahsızlık hakkında

Sevgili melekler, özellikle okul dönemi geldiğinde annelerin canını iyice sıkan iştahsızlık bazı çocukların bir numaralı sorunudur. Zaten evde doğru dürüst beslenmeyen çocuklar, okula gittiklerinde daha beter olurlar. Bu durum annelerin en çok şikayet ettiği konulardan biridir. Eğer çocuğunuzda yemesine engel olacak fizyolojik bir rahatsızlık yoksa alacağınız bazı önlemlerle çocuğunuzun iştahını kontrol altına alabilirsiniz.

istahsizlik.jpg

Çocuklarda görülen iştahsızlığın artmasının neden olan şeyler;

Çocukların Yemek öncesi çok su içmesi veya şekerli gıdalar tüketmesi iştahsızlıklarının başlıca nedenidir.Ayrıca çocukların zamanında pütürlü gıdalara alıştırılmamış olmasıda iştahsızlığının nedenlerinden biridir.Çocuklaırn televizyon izlerken yemek yemeleride iştahsızlık nedenidir.Öğünlerin arasında pasta,çikolata gibi iştah kesicek şeyler tüketilmesi.Evde yaşanan gerginlik ve tartışmalar çocuğun iştahsız olmasına neden olur.Ayrıca çocuğunuzu sevmediği bir yemeği yemeye zorlamanızda büyük ölçüde onda iştahszılığa neden olacaktır.

Çocukların rahat ve iştahlı bir şekilde yemek yemelerini istiyorsanız işte yapmanız gereken şeyler;

Çocuğu kısıtlamayın bırakın döke saça yemeğini yesin istediği gibi yemesine izin verin.Tabağınu çok fazla doldurmayın az koyun ki tabağındaki yemeği bitirdikten sonra doymadığında tekrar almak istesin.Evde büyüklerden biri yemek seççiyorsa çocukda mutlaka o kişiyi takliet edecektir bu nedenle onun yanında bu gibi şeyler konuşulmamasına ben bunu sevmiyorum ben bu yemeği yemem gibi konuşmalar yapılmamalı bu konuda evde yaşayan herkes hassas davranmalı.

Çocuğunuzun yemek istemediği bir yemeği yemesi için zorlamayın.Ve bunu hepimiz yapıyoruz kendimden biliyorum son lokma bitecek takıntısından kurtulun bırakın yemek istemiyorsa yemesin bu konuda çocuğunuza baskı yapmayın.Böyle davranırsanız çocuğunuz daha sağlıklı ve istekli beslenecektir.

Geri