gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Çocuklarda Kaka Kaçırma Sorunu ve Çözümleri

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Çocuğum Altına Kakasını Yapıyor Çocuğum Kakasını Altına Yapıyor

Çocuklarda sık rastlanan altına kaçırma problemi fizyolojik kökenli olduğu gibi psikolojik kökenli de olabilir melekler. Irsi olarak da değerlendirilebilen çiş kaçırma, belli bir yaştan sonra ortadan kalkar. Ancak bundan daha da önemli bir sorun çocuğun altına kaka yapmasıdır. Biz de bu sayfamızda Çocuğum Kakasını Altına Yapıyor ne yapmalıyım diye merak eden meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için uzmanların yaptıkları açıklamaları yayınlıyoruz....

Büyük tuvaletini kontrol etme yaşından sonra (engeç 3-4 yaş) ne şekilde olursa olsun kaka kaçırmak, tutamamak oldukça önemli bir şikayettir. Altta yatan primer bir barsak hastalığı ile karşılaşma oranı azdır. Daha sıklıkla psikojenik nedenli kaka kaçırmalarla karşılaşılır. Ancak bunun böyle olması sizin sorununuzun da psikolojik olduğunu göstermez. Muayene ile makat sfinkterinin durumu, anal refleksi, duyu kusuru olup olmadığı, rektal tuşe ile maka kanalının ve duvarının durumu değerlendirilir. Ancak kapsamlı bir muayeneden sonra barsaklarında, nörolojik sistemde bir sorunun olmadığı anlaşılabilir. Yapılması gereken onu bir çocuk hekimi veya çocuk cerrahına götürerek muayenesini istemenizdir. Eğer makat ve tuşe muayenesi de yapıldıktan sonra bir sorununun olmadığı belirlenirse bu durumda tepkisel davranış sorunu nedeniyle kaka kaçırma şikayetinin olabileceği düşünülerek çocuk psikiatrinden yarım almanız gerekir. Yani özetle: Önce çocuk hekimi ve/veya çocuk cerrahisine muayene olmanız, eğer onlar bir sorun olmadığını söylüyorlarsa bu durumda çocuk psikiatrisi hekimine başvurmanız lazım.

Çocuklarda Kaka Kaçırma Sorunu ve Çözümleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Enkopresiz( Çocuklarda altına kaka yapma)

Enkopresiz( Çocuklarda altına kaka yapma)

altına kaka yapan bebek altına kaka yapan çocuklar çocuklarda çocuk çocuk Çocuklarda görülen kaka yapma olayı gerçekten çok rahatsız eden bir durum.Bazen hiç olmadık ortamda bile eğer çocuğunuzun başına geliyorsa bu durum anneyi de oldukça huzursuz eder. Peki tıpta bu kaka tutamama altına yapma hastalığı nedir neden olur ve tedavi yolları nelerdir işte cevabı: Enkopresiz en az dört yaşında...
  2. bebegim kaka sorunu yasıyor

bebegim kaka sorunu yasıyor

bebegim 3 aylık ama dogdugu gunden berı kaka yaparken zorlanıyor hatta cogu zaman yapamıyor poposunu uyarmak gerekıyor. doktorumuz fıtıl verdı .yarım fıtıl verıyorum . sadece anne sutu verıyorum arada ıse bıtkı cayları verıyorum. bır gun rezene sonra papaatya sonra ıse ıhlamur verıyorum hergun degıstırıyorum. fıtıle alısacak dıye cok korkuyorum . bende kronık kabızlık var. acaba benden mı...
  3. Android Telefonlarda Bataryanın Çabuk Bitmesi Sorunu ve Çözümleri

Android Telefonlarda Bataryanın Çabuk Bitmesi Sorunu ve Çözümleri

Android Telefonların Batarya Problemi Android Telefonların Batarya Jarz Sorunu Tam önemli bir konuda konuşurken telefonunuzun şarjı mı itiyor melekler ? Yoksa şarjı çabuk bittiği için "]android telefonunuzun bozulduğunu mu düşünüyorsunuz ? Merak etmeyin bozulmadı buna kullanım hatası diyelim. Çünkü Android Telefonların Batarya Problemi hemen herkeste var. Peki batarya...
  4. Kadınlarda idrar kaçırma sorunu

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu

idrar kaçırma,kadınlarda idrar kaçırma,kadınlarda idrar kaçırma sorunları,kadınlar neden idrar kaçırır,kadınlarda idrar kaçırma problemleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, kadınların yüzde 20'sinde idrar kaçırma problemi olduğunu söyledi. Op. Dr. İyigün, yaptığı açıklamada, kadınların yaklaşık yüzde 20'sinde görülen idrar kaçırma şikayetlerinin premenopozal...
  5. Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Alt Islatma Çocukların 5 yaşına kadar gece ve gündüz alt ıslatmaları normal bir durumken, 5 yaşından sonra devam eden alta ıslatma ise “Enürezis” olarak adlandırılır. Alt ıslatmanın enürezis olarak kabul edilmesi için çocuğun 3 ay boyunca haftada iki kez altını ıslatması gerekmektedir. Çocuğun alt ıslatması doğumdan itibaren devam ediyor ve tuvalet...

Sayfayı Paylaş